Najnowsze posty
Drgająca powieka to zjawisko, którego doświadczył każdy z nas. Pojawia się nagle, nie wiadomo skąd, zazwyczaj tylko na chwilę. Jakie są przyczyny drgającej powieki? Czy powinno to wzbudzać niepokój? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
„Oko mi lata” – powiedział prawdopodobnie choć raz każdy z nas. Chwilowe i sporadyczne skurcze drobnych mięśni twarzy, w tym mięśni powiek i okalających oko, nie są niczym niezwykłym. Ot, taka fizjologia człowieka. Drganie powieki nie jest bolesne, ale może być dokuczliwe. Wzbudza raczej irytację, ponieważ dekoncentruje i nie pozwala o sobie zapomnieć.
Ruch powieki podczas takich drgań jest zazwyczaj na tyle niewielki, że dla otoczenia pozostaje niezauważalny. Jednak osoba, która tego doświadcza, ma wrażenie, że są to skurcze mocne i widoczne. Dlaczego niektórych spotyka to często, a innych bardzo rzadko lub wcale?
Drganie powieki może mieć kilka przyczyn. Często są one współwystępujące. Oto najczęstsze powody:
Działanie układu nerwowego człowieka oraz reakcje mięśni, są uzależnione od właściwej podaży witamin i soli mineralnych. Można dokonać na takim przykładzie porównania z problemem, który spotyka czasem sportowców – skurcze mięśni.
Jeżeli w naszym organizmie brakuje pewnych składników – niektóre funkcje mogą być zaburzone. Za te aspekty odpowiadają przede wszystkim magnez, potas i wapń. Jeżeli ich podaż nie jest wystarczająca, pojawiają się reakcje w postaci mimowolnych skurczów. Skurcze powiek to jedna z możliwości, które mogą nas spotkać.
Przyczyna drgania powieki ma swoje źródło także w reakcjach układu nerwowego. Skacząca powieka zdarza się często u osób, które doświadczają stresu. Napięcie, przepracowanie, nadmiar obowiązków w życiu codziennym – to wszystko składa się na regularny stres. Gdy ten stan utrzymuje się dłużej – ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Stres jako przyczyna drgania powieki jest bezpośrednio związana z wymienionym wcześniej niedoborem witamin i minerałów. Stres, który utrzymuje się przez dłuższy czas, wyczerpuje z organizmu zasoby ważnych dla zdrowia pierwiastków. Dlatego pierwszą radą w takiej sytuacji jest oczywiście unikanie napięcia nerwowego, jeśli jest to możliwe. Pomocne mogą się okazać ćwiczenia relaksacyjne i aktywny tryb życia. Natomiast jeśli z różnych względów trudno nam uniknąć stresowych sytuacji, np. ze względu na wykonywany zawód, należy pamiętać o zdrowej diecie sprzyjającej kondycji wzroku i suplementach.
Kolejną przyczyną, która może wiązać się z drganiem powieki, to zmęczenie fizyczne. Duży wysiłek, który nie jest rekompensowany odpowiednią regeneracją, pozbawia organizm mikro- i makroelementów. Dlatego sportowcy, aby utrzymać sprawność i kondycję, muszą dbać o właściwe odżywianie. Drgająca powieka może być jednym z pierwszych sygnałów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Zignorowanie początkowych symptomów może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia rytmu serca.
W zasadzie ciąża, podczas której kobieta doświadcza drgającej powieki, jest możliwym wariantem punktu wcześniejszego, czyli zmęczenia fizycznego. Ciąża i rozwijający się płód znacznie zwiększają zapotrzebowanie na mikro- i makroelementy. Dla ciała jest to bez wątpienia ogromny wysiłek, dlatego rada pozostaje niezmiennie ta sama – posiłki bogate w witaminy, odpoczynek i ewentualnie suplementy diety.
Niedobory kluczowych pierwiastków mogą mieć związek ze stylem życia. Jeżeli w naszych przyzwyczajeniach znajdują się spore ilości używek takich jak kawa i papierosy, to prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie. Alkohol także jest przyczyną wypłukiwania zasobów witamin z organizmu. Obciąża organy wewnętrzne i utrudnia regenerację. Stosowanie wymienionych używek łączy się również ze zjawiskiem stresu, ponieważ każda z tych substancji powoduje przyspieszony rytm serca i podniesienie ciśnienia.
Drgająca powieka może być efektem niektórych środków farmaceutycznych. Jeśli zażywasz jakieś leki i zauważasz u siebie drganie powiek – skonsultuj się z lekarzem by ustalić czy ma to związek z Twoją terapią.
Znany jest w medycynie przypadek schorzenia, który stanowi rodzaj dystonii. Kurcz powiek bywa w takich przypadkach bardzo silny i dotyczy obojga oczu. Niedające się kontrolować skurcze sprawiają, że powieki się zamykają. Co ciekawe i trudne do wyjaśnienia - ta anomalia spotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Jeżeli skala kurczów powiek utrudnia normalne funkcjonowanie, lekarz może skierować pacjenta na odpowiednią terapią.
Problem kurczu powiek rozwiązuje się poprzez zabieg chirurgiczny lub zastrzyki z toksyną botulinową, czyli botoks. Ta substancja wywołuje efekt czasowego paraliżu wybranych mięśni twarzy, co powoduje zniwelowanie napięć i ich rozluźnienie. Jednak interwencja medyczna spowodowana kurczem powiek może dotyczyć zaledwie jednej na 50.000 osób – to niezwykle rzadkie zjawisko.
Jeśli wraz z drgającą powieką pojawiają się zawroty i bóle głowy, bolesność oczu lub drętwienie – są to niepokojące symptomy. Także skurcze powiek, które trwają wiele dni powinny skłonić nas do wizyty u neurologa. Na podstawie badań krwi, EEG i rezonansu magnetycznego lekarz będzie weryfikował czy pacjenta dotyczą takie choroby jak:
Lekarska konsultacja jest wskazana także gdy wraz z drgającą powieką, pojawia się jej opadanie lub niedomykanie. Poinformuj lekarza jeśli zauważysz u siebie dodatkowo łzawienie, podrażnienie, zaburzenia ostrości widzenia i wydzieliny z oka.
Istnieją nieliczne przypadki gdy drganie powiek jest związane ze schorzeniami oczu. Objaw ten w bardzo rzadkich sytuacja może towarzyszyć jaskrze, zapaleniu rogówki oraz erozji rogówki.
Sporadycznie notowany jest związek między drgającą powieką a:
Drganie powieki, jeśli nie jest objawem głębszych problemów zdrowotnych i chronicznych niedoborów, zazwyczaj mija samoistnie. Można też delikatnie rozmasować palcami miejsce skurczów i powinno to przynieść ulgę. Dobry sposobem są też ciepłe kompresy. Można użyć do tego wywaru z rumianku lub po prostu ciepłą wodę.
Jeżeli skacząca powieka przytrafia się nam częściej, warto zwrócić uwagę na sposób odżywiania i używki. Być może zmiana nawyków szybko przyniesie efekt i skurcze ustąpią. Warto regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać podstawowe badania, by w porę wychwycić potrzebę uzupełniania witamin i mikroelementów.
Drgająca powieka sama w sobie nie jest poważnym problemem zdrowotnym. Może być jednak sygnałem ostrzegawczym dla nas i wskazówką by o siebie zadbać. Co zatem możemy dla siebie zrobić, by nie dokuczała nam skacząca powieka? Oto nasze porady:
Bibliografia:
1. A. Fratila, A. Zubcov-Iwantscheff, W. P. Coleman, Atlas chirurgii powiek i okolicy około oczodołowej, wydawnictwo MediPage, 2019.
2. Eyelid Spasms (Eye Twitching or Eye Twitch), Kellogg Eye Center - Michigan Medicine, https://www.umkelloggeye.org/conditions-treatments/eyelid-spasms-eye-twitching-or-eye-twitch.
3. P. Koppa, J. Losy, Opadanie powiek jako pierwszy objaw stwardnienia rozsianego – opis przypadku, Nowiny Lekarskie 2007, 76, 2, 189-192, https://jms.ump.edu.pl/uploads/2007/2/189_2_76_2007.pdf
4. How To Stop Eye Twitching. American Academy of Ophthalmology, https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/how-to-stop-eye-twitching.
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%