Czy może boleć głowa od okularów?

Czy może boleć głowa od okularów?

17 sie

Okulary są nie tylko modnym dodatkiem, ale także niezwykle ważnym narzędziem, które pomaga poprawić jakość widzenia. Niemniej jednak, ich noszenie może czasami wiązać się z pewnymi dolegliwościami. Jeśli doświadczasz bólu głowy po założeniu okularów, nie jesteś sam - to dość powszechne zjawisko. Przyczyny są różne, a kluczowe jest znalezienie konkretnego powodu i wyeliminowanie go w miarę możliwości. Jeśli ból głowy po noszeniu okularów spowodowany jest nieprawidłową mocą lub montażem soczewek okularowych w oprawie, konieczna jest konsultacja u specjalisty, który zweryfikuje parametry i odpowiednio je dostosuje. Ból głowy może być jednak przejściowy i wiązać się np. z nieodłącznym procesem adaptacji do nowych okularów.

Okulary a ból głowy – przyczyny

Za mała wartość korekcji

Jednym z głównych powodów, dla których okulary mogą powodować ból głowy, jest nieprawidłowa, a konkretnie za mała, korekcja wzroku. Jeśli nie są one odpowiednio dopasowane do Twoich potrzeb wzrokowych, może to powodować napięcie mięśni oczu i skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami. Niedokorygowanie przyczynia się nie tylko do zmniejszenia ostrości widzenia, ale dodatkowo do nadmiernego zmęczenia oczu. Narząd wzroku próbując dostosowywać się do panujących warunków, pracuje zdecydowanie ciężej i pozostaje w ciągłym napięciu. Jedyną sytuacją, w której specjalista może zlecić celowe niedokorygowanie, jest korekcja dalekowzroczności u dzieci. Związane jest to natomiast z nadwzrocznością fizjologiczną i procesem emmetropizacji, czyli dążeniem oka do miarowości. W innych przypadkach może to jednak skutkować m.in. pojawieniem się ciągle nawracających bólów głowy czy suchością oczu. Co więcej, niepełna korekcja krótkowzroczności może przyczyniać się do szybszego postępowania tej wady refrakcji. Dlatego tak ważne jest regularne badanie wzroku i kontrola progresji wady. Gdy jej wartość wzrośnie, jest to czas by zmienić dotychczasową korekcję na nową.

Za duża wartość korekcji

Okulary z soczewkami o zbyt dużej mocy również mogą powodować bóle głowy. W tym przypadku dochodzi do przekorygowania, które w praktyce daje dolegliwości podobne do niedokorygowania. Za mocne okulary mogą nadmiernie obciążać oczy, co prowadzi do napięcia mięśni i dyskomfortu. Optymalna korekcja wady wzroku opiera się o zasadę, że zastosowany powinien zostać zawsze minimalny minus i maksymalny plus. Warto pamiętać, że nawet mała zmiana wartości wady wzroku lub źle dobrane parametry mocy mogą mieć wpływ na komfort noszenia okularów.

Niewłaściwa pozycja i rozmiar okularów

Niewłaściwie dopasowane okulary, które ślizgają się na nosie lub naciskają skronia, mogą być przyczyną bólu głowy. Jest to z jednej strony spowodowane ciągłym uciskiem, jakie wywierają zauszniki oprawy. Z drugiej strony, niedostosowany rozmiar okularów zdecydowanie obniża komfort użytkowania, generując ciągłą konieczność ich poprawiania w sytuacji, gdy są za duże. Brak stabilnego ułożenia korekcji na nosie może skutkować również tym, że nie patrzymy przez środek optyczny soczewki, czyli jej centrum. To natomiast prowadzi do powstawania efektu pryzmatycznego, zależnego od odległości osi widzenia od centrum optycznego oraz wartości mocy soczewki. Efekt pryzmatyczny polega na odchyleniu promienia światła w wyniku jego przejścia przez soczewkę, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń widzenia, nieprawidłowego ustawienia oczu i towarzyszącemu temu bólowi głowy. Podobne zjawisko zaobserwować można również w przypadku decentracji soczewek, czyli ich nieprawidłowego montażu względem źrenic. W tej sytuacji konieczne jest zasięgnięcie pomocy optyka, który dokona pomiarów i poprawnie wykona nową korekcję.

Okulary przeciwsłoneczne niskiej jakości

W przypadku okularów przeciwsłonecznych, warto inwestować w dobre produkty. Niskiej jakości szkła mogą powodować zniekształcenie widzenia, a przez to powodować napięcie mięśni i ból głowy. Wybieraj okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, które ochronią Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Zwróć uwagę również na polaryzację w okularach przeciwsłonecznych. Redukuje on niechciane odbicia, zwiększając tym samym komfort patrzenia. Dodatkowo polepsza percepcję barw, poprawia kontrast widzenia oraz eliminuje uczucie zmęczenia oczu, odpowiadające również za częste bóle głowy.

Nowe okulary i proces adaptacji

Jeśli dopiero co otrzymałeś nowe oprawki, Twój wzrok może potrzebować czasu na adaptację do okularów. Wynika ona m.in. z nagłej zmiany mocy soczewek okularowych i innego ułożenia nowych opraw względem oczu. W trakcie tego procesu, mogą występować objawy takie jak ból głowy. Jest to zupełnie normalne zjawisko, szczególnie wtedy gdy nowa korekcja ma znacznie wyższą moc od dotychczasowej lub zmieniasz całkowicie konstrukcję soczewek, przechodząc np. z okularów jednoogniskowych na okulary progresywne. Zazwyczaj proces ten i dolegliwości mu towarzyszące trwają od kilku dni do nawet 2-3 tygodni. Jeśli natomiast ból głowy, zmęczenie oczu i inne objawy nie ustępują, warto skonsultować się z okulistą lub optometrystą w celu zweryfikowania poprawności recepty okularowej, a także z optykiem który sprawdzi poprawność wykonania okularów.

Podsumowując, ból głowy związany z noszeniem okularów może mieć różne przyczyny. Dlatego warto skupić się na odpowiednio dobranych okularach, regularnych badaniach wzroku oraz monitorowaniu własnego komfortu podczas ich noszenia. Jeśli problem będzie się utrzymywał, konieczna jest wizyta u okulisty, aby wykluczyć poważniejsze problemy związane z narządem wzroku, wywołujące dolegliwości bólowe. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane i dostosowane okulary nie tylko poprawią nasze widzenie, ale także zapewnią nam komfort i przyjemność z ich noszenia przez wiele godzin dziennie.

Bibliografia:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/glasses-giving-me-a-headache#ways-to-prevent-headaches-from-glasses
https://progressive-glasses.com/why-do-my-glasses-give-me-a-headache/
https://sunglassselector.com/why-do-sunglasses-give-me-a-headache/

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%