Enoftalmia – przyczyny, objawy, leczenie

Enoftalmia – przyczyny, objawy, leczenie

03 kwi

Enoftalmia to wada anatomiczna, która może wystąpić u człowieka z kilku przyczyn. Problem ten polega na zapadnięciu gałki ocznej, co może stanowić zaburzenie wrodzone lub nabyte. Jakie objawy wskazują na enoftalmię i czy istnieją metody jej leczenia? Odpowiedzi znajdziesz w treści artykułu.

Enophthalmos czyli zapadnięcie gałki ocznej

Enophthalmos to termin medyczny odnoszący się do nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki. Zapadnięcie gałki ocznej może występować w różnym stopniu i nie zawsze obustronnie. Istota zjawiska polega na zmniejszeniu objętości oczodołu, przez co oko jest osadzone głębiej.

Najczęstszą bezpośrednią przyczyną enoftalmii jest utrata tkanki tłuszczowej i odwodnienie tkanek wyściełających oczodół. Co może doprowadzić do tego stanu? Należy tu wskazać:

  • dużą utratę masy ciała (w wyniku restrykcyjnej diety lub zaburzeń odżywiania),
  • proces starzenia się organizmu – u osób w podeszłym wieku często dochodzi do zaniku tkanek.

Przyczyny enoftalmii

Przyczyny enoftalmii mogą być związane z niektórymi chorobami i bardziej złożonymi problemami zdrowotnymi. Zapadnięcie gałki ocznej jest jednym z objawów osłabienia unerwienia współczulnego, które wstępuje w zespole Hornera. Enoftalmia to jedno z szeregu zaburzeń w zespole Parry’ego-Romberga.
Inne przyczyny enoftalmii to:

  • Orbitopatia tarczycowa – będąca wynikiem chorób tarczycy. Utrzymujący się przez długi czas wytrzeszcz oczu może wywołać atrofię struktur oczodołu.
  • Stany zapalne zatok lub innych części twarzoczaszki (ze względu na postępujące zwłóknienia tkanek).
  • Zapalenie oczodołu.
  • Pęknięcia, złamania kości oczodołu lub inne urazy.
  • Małoocze.

Jak objawia się enoftalmia?

Rozwinięta jednostronnie enoftalmia objawia się widoczną dysproporcją – osadzone głębiej oko wygląda na mniejsze, co zaburza symetrię rysów twarzy. Ale defekt urody jest tutaj mniejszym problemem, ponieważ przy zapadnięciu gałki ocznej występują takie nieprawidłowości, jak:

Enoftalmia – jakie badania trzeba wykonać?

Osoby z podejrzeniem enoftalmii powinny być poddane badaniu ruchomości gałek ocznych. Okulista dokonuje także oceny ostrości wzroku. Diagnostyka w kierunku zapadnięcia gałki ocznej obejmuje także rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.

Enoftalmia

Czy można leczyć enoftalmię?

Leczenie enoftalmii najczęściej jest możliwe, a postępowanie zależy od stanu pacjenta i rozpoznanych przyczyn zapadnięcia gałki ocznej. Jeśli podłożem problemów jest stan zapalny – działania są skierowane na odpowiednie leki przeciwzapalne i antybiotykoterapię.

Pacjenci, których wada powstała na tle chorób tarczycy, mogą być poddani dekompresji orbitalnej, która ma na celu stabilizację ciśnienia wewnątrzgałkowego.
W leczeniu enoftalmii spowodowanej uszkodzeniami kości twarzoczaszki, zastosowanie mają operacje przeszczepienia kości i zabiegi rekonstruujące z wykorzystaniem implantów.

Ubytki tkanek oczodołu mogą być korygowane poprzez przeszczepienie własnej tkanki tłuszczowej pacjenta z innej części ciała.

 

 



Bibliografia:

  1. Enophthalmos [w:] Medicover Hospitals (dostęp: 2.04.2025).
  2. J. Mayo, W. Schubert, Enophthalmos: Historical Perspective on Definitions, Measurement Devices, and Clinical Significance [w:] Craniomaxillofacial Trauma & Reconstruction 2024, volume 17, Issue 4 (dostęp: 2.04.2025).
  3. M. Hamedani, J.A. C Pournaras, D. Goldblum, Diagnosis and management of enophthalmos [w:] Survey of Ophthalmology 2007 Sep-Oct;52(5) (dostęp: 2.04.2025).
  4. R.K. Sobel, B. .J Tienor, The coming age of enophthalmos [w:] Current Opinion in Ophthalmology 2013 Sep;24(5) (dostęp: 2.04.2025).
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Mikropsje – na czym polegają zaburzenia widzenia?
17 lutego 2025

Mikropsje – na czym polegają zaburzenia widzenia?

Czytaj dalej
Albinizm oczny – jak wpływa na wzrok?
03 marca 2025

Albinizm oczny – jak wpływa na wzrok?

Czytaj dalej
Badanie ERG – wskazania i przebieg
27 marca 2025

Badanie ERG – wskazania i przebieg

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 14 dni

ZWROTY DO 14 dni

masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%