Czy oczy muszą się przyzwyczaić do okularów?

Czy oczy muszą się przyzwyczaić do okularów?

01 kwi

Nowa para okularów kojarzy się nierozerwalnie z poprawą widzenia. Oczywiście, taki jest cel. Droga do niego może jednak nie być tak prosta. Zmiana korekcji, nawet przy założeniu, że została ona poprawnie dobrana oraz wykonana, może wiązać się z pewnymi niekorzystnymi objawami. Zawroty i bóle głowy, a nawet niewyraźne widzenie to jednak tymczasowe niedogodności. Jest tak, ponieważ oczy muszą przyzwyczaić się do nowych okularów. Dowiedz się jaka jest tego przyczyna oraz czy można przyspieszyć ten proces!

Nowe okulary a proces adaptacji

Przyzwyczajanie się do nowych okularów to tzw. adaptacja. Jest to okres, w którym uczymy się patrzeć na świat w całkiem nowy sposób. Istotny jest fakt, że w procesie widzenia udział biorą nie tylko oczy, ale również mózg. To on przetwarza i interpretuje otrzymywane obrazy. Nowa korekcja okularowa może w znaczący sposób różnić się od dotychczasowej. Oznaczać to będzie całkiem nową jakość widzenia, uwzględniając chociażby ostrość czy kontrast. Układ wzrokowy musi się wówczas przestawić i przyzwyczaić do nowej rzeczywistości.

Przebieg procesu adaptacji jest bardzo indywidualny. Jego wystąpienie oraz czas trwania jest zależny od wielu czynników, takich jak:

  • Moc soczewek okularowych – proces adaptacji może zająć więcej czasu w przypadku dużej zmiany mocy lub zastosowaniu pierwszej korekcji z wysokimi wartościami parametrów, takich jak moc sferyczna lub cylindryczna.
  • Rodzaj soczewek okularowych – zmiana konstrukcji soczewek jednoogniskowych na wieloogniskowe, np. progresywne, niesie za sobą wydłużenie procesu adaptacji. Podobnie jest w przypadku nagłej zmiany dotychczasowych szkieł na soczewki wysokoindeksowe.
  • Rodzaj opraw okularowych – duży wpływ na czas adaptacji mają również kwestie techniczne, takie jak ustawienie soczewki względem oka, nawet bez zmiany mocy soczewek.

adaptacja do nowych okularów

Ile czasu oczy będą przyzwyczajać się do nowych okularów?

U niektórych okres ten trwać może dosłownie kilka minut, podczas gdy u innych nawet kilka tygodni. Wszystko zależne jest od indywidualnych kwestii użytkownika oraz zmian jakie wprowadzono w korekcji. Wpływ na długość adaptacji ma również wiek pacjenta. Ważne jest by w tym czasie stosować się do zaleceń specjalisty i nie rezygnować z nowych okularów. Nieprzyjemne objawy towarzyszące adaptacji są czasowe i ustępują w miarę przyzwyczajania się. Uśrednia się jednak, że czas ten nie powinien przekraczać trzech tygodni. Jeśli tak jest, najlepiej udać się do specjalisty, który oceni poprawność wykonania okularów.

Proces adaptacji odczuwają zarówno osoby, które zaczynają swoją przygodę z okularami, jak i Ci, którzy zmieniają dotychczasową korekcję na nową. Największy problem z przyzwyczajeniem, notuje się wśród osób korzystających z nowych okularów progresywnych. Zaawansowana i skomplikowana konstrukcja soczewek wymaga bowiem całkiem innego sposobu ich użytkowania. Należy wykluczyć patrzenie bokami soczewki oraz nauczyć się poruszania w większej mierze głową niż oczami.

Objawy, które towarzyszą zmianie okularów

Zmiana okularów i czas, podczas którego oczy przyzwyczają się do nowej rzeczywistości, mogą wiązać się z występowaniem pewnego dyskomfortu. Wpływa to zdecydowanie na komfort życia oraz jest często demotywujące dla nowego użytkownika. Należy mieć świadomość, że jest to całkowicie normalne i uzbroić się w cierpliwość. Objawy nie występują również u wszystkich. Z tego powodu nie należy obawiać się zmiany okularów, ponieważ może ona przebiegać całkowicie bezproblemowo. Do najczęściej występujących symptomów zaliczamy zawroty i bóle głowy, ból oczu oraz nieostre widzenie.

objawy które towarzyszą zmianie okularów

Nowe okulary a zawroty i bóle głowy

Ból oraz zawroty głowy to klasyczne objawy towarzyszące nagłej zmianie mocy. Dotyczy to zarówno nowych użytkowników okularów, którzy rozpoczynają swoją przygodę od dużej wartości korekcji, jak i osób, które wymagają drastycznej zmiany mocy szkieł. Spowodowane jest to adaptacją mózgu do nowej wartości soczewek okularowych. Objawy te powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, konieczna jest wizyta u specjalisty, który sprawdzi czy moce wstawionych szkieł są zgodne z parametrami zapisanymi na recepcie okularowej. Jeśli korekcja wykonana jest poprawnie, konieczna może okazać się wizyta u optometrysty lub okulisty i ponowne badanie wzroku, by wykluczyć fakt źle dobranych okularów.

Nowe okulary a ból oczu

Ból oczu podczas zmiany korekcji może być spowodowany złym ustawieniem soczewek w oprawie. Duże znaczenie ma PD, czyli rozstaw źrenic oraz wysokość montażu szkieł. Oczy powinny patrzeć przez centrum optyczne soczewek okularowych, czyli sam ich środek. W innym przypadku pojawia się efekt pryzmatyczny, który powoduje m.in. ból oczu. Symptom ten może pojawić się jednak nawet przy prawidłowo wykonanych okularach. Oczy są bowiem narządem, który jako pierwszy musi radzić sobie z nowymi warunkami.

nowe okulary a nieostre widzenie

Nowe okulary a nieostre widzenie

Nowe okulary mogą początkowo powodować problemy z ostrością widzenia. Pierwszym podstawowym powodem tego, jest posiadanie nieaktualnej recepty okularowej. Jeśli badanie wzroku było wykonane dużo prędzej, niż same okulary, może okazać się, że zapisana wartość korekcji jest już nieaktualna. Z tego powodu zaleca się regularne badanie wzroku w odstępie maksymalnie dwóch lat.

Kolejnym powodem nieostrego widzenia jest zmiana konstrukcji lub materiału zastosowanych soczewek. Taka zmiana może utrudniać adaptację oczu. Wpływać może to na uczucie falowania, pływania lub zakrzywienia obrazu w nowych okularach. Pogorszenie widzenia również powinno minąć na przestrzeni kilku dni. Jeśli efekty te pogarszają się, należy udać się na kontrolę soczewek do optyka.

Bibliografia:

  1. https://www.allaboutvision.com/eyeglasses/adjustment-time/
  2. https://www.optometrists.org/general-practice-optometry/optical/guide-to-optical-frames/frames/how-to-adjust-to-new-glasses/
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Nowe okulary – 5 rad na szybką adaptację
08 grudnia 2022

Nowe okulary – 5 rad na szybką adaptację

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%