Czym jest tłuszczyk na oku? Usuwanie, objawy i przyczyny

Czym jest tłuszczyk na oku? Usuwanie, objawy i przyczyny

12 paź

Tłuszczyk to niewielka narośl na oku obejmująca spojówkę, która jest najczęściej o żółtym zabarwieniu i można zauważyć ją na twardówce – czyli białej części gałki ocznej. Zwykle dolegliwość ta nie powoduje żadnych nieprzyjemnych objawów ani nie stanowi zagrożenia dla oka, a więc rzadko kiedy wymaga leczenia. Pojawienie się na oku guzka może jednak wzbudzić znaczne zaniepokojenie, dlatego czytaj dalej i koniecznie dowiedz się, co to tłuszczyk na oku, skąd się bierze i czy zniknie samodzielnie.

Tłuszczyk na oku – co to takiego?

Tłuszczyk oka to mała narośl na spojówce, czyli delikatnej błonie śluzowej, która pokrywa twardówkę i wewnętrzną stronę powiek. Może mieć blade lub żółte zabarwienie, ponieważ zwykle składa się ze złogów białka, wapnia lub jak sama nazwa mówi – z tłuszczu. Zwykle pojawia się u osób dorosłych lub tych w podeszłym wieku, jednak zdarza się również tłuszczyk na oku u dziecka. Najczęściej stanowi jedynie defekt kosmetyczny – guzkowi towarzyszą rozszerzone naczynia krwionośne, a do tego może być on bardzo zauważalny na tle białej twardówki.

Tłuszczyk oka często jest mylony ze skrzydlikiem, jednak istnieją pomiędzy nimi zasadnicze różnice – w naszym artykule poznasz przyczyny, objawy, leczenie i profilaktykę tego schorzenia. W przeciwieństwie do tłuszczyka, skrzydlik może powodować uszkodzenie oka. Właśnie dlatego jeśli na Twoim oku pojawiła się jakakolwiek zmiana – jak najszybciej udaj się do okulisty. Lekarz będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę i stwierdzić, czy guzek jest powodem do niepokoju.

Jak rozpoznać tłuszczyk oka? Objawy

Tłuszczyk na oku rzadko kiedy powoduje dyskomfort i można rozpoznać go przede wszystkim po wyglądzie. Zdarza się jednak, że towarzyszą mu dokuczliwe objawy takie jak:

  • Suchość oka – zgrubienie na spojówce może zaburzać rozprowadzanie filmu łzowego po oku, co prowadzi do nadmiernej suchości i uczucia piasku pod powiekami.
  • Zaczerwienione oczy – zobacz, jak się ich pozbyć.
  • Uczucie ciała obcego w oku – zdarza się, że przy mruganiu guz podrażnia wewnętrzną stronę powiek. Może prowadzić to do podrażnień i poczucia, jakby coś utknęło w oku.
  • Swędzenie oka – podrażnienie spowodowane przez tłuszczyk może powodować swędzenie i odruchowe tarcie powiek.

Skąd bierze się tłuszczyk na oku? Przyczyny dolegliwości

Za główną przyczynę tłuszczyka oka uznaje się nadmierną ekspozycję oczu na słońce – długotrwałe promieniowanie UV prowadzi bowiem do zajścia zmian na poziomie komórkowym, w tym w strukturze kolagenu oka. Właśnie dlatego tłuszczyk na oku najczęściej pojawia się u osób w wieku średnim i seniorów – zwłaszcza u tych, które w trakcie swojego życia nie poświęcały zbytniej uwagi na ochronę oczu przed słońcem. Tutaj dowiesz się więcej na temat tego, jaki jest wpływ promieni UV na oczy.

Narośl może pojawić się również na skutek przewlekłego podrażnienia spojówek przez kurz, silny wiatr czy suche powietrze, co może wyjaśniać tłuszczyk na oku u dziecka. Dolegliwość ta rzadko dotyka jednak osoby młode – dlatego to niezwykle ważne, aby w przypadku wystąpienia guzka na białku oka udać się na specjalistyczne badanie. Może okazać się bowiem, że to poważniejsze schorzenie wymagające leczenia – takie jak skrzydlik.

Jak usunąć tłuszczyk w oku? Leczenie

Tłuszczyk na białku oka w znacznej większości przypadków ma charakter łagodny i nie wymaga leczenia. Zależnie od wielkości zmiany oraz towarzyszącemu jej stanowi zapalnemu, lekarz może zdecydować jednak o przepisaniu specjalnych kropli do oczu zawierających kortykosteroidy lub niesteroidowe środki przeciwzapalne. Umożliwią one złagodzenie nieprzyjemnych objawów i ukojenie spowodowanego przez narośl zapalenia spojówek.

Czy tłuszczyk na oku zniknie sam z siebie? Podczas gdy guzek zazwyczaj nie powiększa swoich rozmiarów, to również nie zmniejsza się. Dlatego w rzadkich sytuacjach, gdy powoduje on dokuczliwe objawy lub stanowi defekt kosmetyczny, można zdecydować się na leczenie chirurgiczne. Operacyjne usunięcie tłuszczyka następuje przy użyciu zaawansowanych i całkowicie bezpiecznych metod.

W przypadku tłuszczyka na oku lepiej zapobiegać, niż leczyć. Niezależnie od tego, czy już zmagasz się z tą dolegliwością, czy po prostu chcesz uniknąć jej w przyszłości – koniecznie wyposaż się w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400. Codzienna ochrona oczu przed słońcem to jedyna skuteczna profilaktyka przeciwko nie tylko tłuszczykowi oka, ale i wielu innym groźnym chorobom, takim jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). W naszym sklepie znajdziesz okulary słoneczne, które pozwolą Ci zadbać o swój wzrok w dobrym stylu!

 

Bibliografia:
Kierstan Boyd, American Academy of Ophthalmology, What Is a Pinguecula and a Pterygium (Surfer's Eye)?, 2022
Suphawadee Erjongmanee, Pinguecula, 2023
Allen Omid Eghrari, Pinguecula and Pterygium, 2023
American Optometric Association, Pinguecula, 2020
Cleveland Clinic, Pinguecula, 2023

 

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%