Jaka jest różnica między okularami do czytania i do chodzenia?

Jaka jest różnica między okularami do czytania i do chodzenia?

24 lut

Okulary to nadal najczęściej wybierana forma korekcji wad wzroku. Użytkownicy cenią je przede wszystkim za wygodę oraz możliwość wyboru oprawy okularowej, która stanie się częścią codziennego wizerunku. Istnieje jednak wiele rodzajów okularów. Ich zastosowanie zależy od wstawionych szkieł korekcyjnych. Najbardziej podstawowy podział zależy natomiast od ich przeznaczenia. W tym wpisie zajmiemy się różnicą między okularami do czytania i do chodzenia. Kiedy należy wybrać któreś z nich? Dowiedz się, jakich okularów potrzebujesz!

Czy są okulary do chodzenia?

Okulary do chodzenia to potoczna nazwa na okulary korekcyjne służące do korekcji popularnych wad wzroku. Posiadają one specjalne soczewki, które umożliwiają wyraźne widzenie. Klasyczna korekcja okularowa, przeznaczona do codziennego użytku, czyli okulary do chodzenia, posiadają jednoogniskowe szkła. W zależności od rodzaju wady, będą one miały inną moc. Krótkowzroczność korygowana jest soczewkami o mocy minus, natomiast nadwzroczność - plusami. Osoby z astygmatyzmem potrzebują natomiast soczewek cylindrycznych, czyli takich, które posiadają dwie różne moce w prostopadłych do siebie płaszczyznach. Ogólnym zadaniem okularów jest skierowanie promieni świetlnych na siatkówkę, co gwarantuje wyraźne widzenie. Dzięki temu osoby z wadą wzroku mogą swobodnie funkcjonować w otaczającym je świecie.

Okulary do chodzenia = okulary na co dzień

Okulary do chodzenia to rodzaj korekcji, który towarzyszy Ci na co dzień. Powinny być zatem noszone cały czas, a nie zakładane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ważne jest, by wybrać okulary, w których czujemy się komfortowo oraz są wygodne w użytkowaniu. Okulary dla dalekowidzów, posiadające soczewki o mocach dodatnich, często traktowane są jako te do czytania. Nie jest to jednak poprawne stwierdzenie. Nadwzroczność stanowi bowiem wadę refrakcji, a okulary pozwalają na jej korekcje. W przeciwieństwie do nich, okulary do czytania wspomagają nie domagającą już akomodację.

Czym są okulary do czytania?

Okulary do czytania są przeznaczone osobom, u których pojawił się problem z wykonywaniem czynności wymagających patrzenia w bliskiej odległości.. Problem ten jest ściśle związany z wiekiem i pojawiającą się prezbiopią. Starczowzroczność nie jest bowiem wadą układu optycznego oka, a fizjologicznym procesem opartym o jego starzenie się. W miarę upływu lat, naturalna soczewka oka zaczyna być coraz to mniej elastyczna. Skutkiem tego są problemy z akomodacją, czyli przystosowywaniem się do różnych odległości patrzenia. Najczęściej starczowzroczność zaczyna dawać się we znaki po ukończeniu 40. roku życia. To wtedy narząd wzroku zaczyna potrzebować wsparcia, jakim są okulary do czytania z soczewkami o mocy plus. Dzięki nim możliwa jest korekcja widzenia w trakcie obciążających wzrok czynności, takich jak np. czytanie. Nie ma jednak jednoznacznej granicy wieku, kiedy możemy doświadczać takich trudności.

Okulary do czytania = okulary o mocy plus

Okulary do czytania powinny być noszone czasowo, tylko na okres wykonywania czynności w bliży. Korekcja ta nie jest odpowiednia do ciągłego użytkowania, ponieważ dobrane są do konkretnej odległości, najczęściej ok. 40 cm. Z racji tego, że okulary do czytania są często zdejmowane i zakładane, a także używane podczas wielu domowych czynności, warto wybrać do nich odpowiednie oprawy. Najlepiej by tarcze soczewek były odpowiednio duże i zagwarantowały nam szerokie pole widzenia. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, by były one wytrzymałe i wygodne.

Porównanie okularów do chodzenia i czytania

okulary do chodzenia:

  • inaczej okulary na co dzień
  • mogą mieć różne parametry w zależności od wady wzroku
  • powinny być noszone cały czas

okulary do czytania:

  • przeznaczone do konkretnej czynności
  • powinny być tylko noszone okazyjnie przy okazji czytania
  • moce tylko plusowe

Jak dobrać okulary do czytania i chodzenia?

Okulary, niezależnie od przeznaczenia (do czytania czy chodzenia), to produkt medyczny, który powstaje na podstawie wystawionej przez specjalistę recepty okularowej. Powinny być one zatem dobrane przez optometrystę lub okulistę, po uprzednim dokładnym badaniu wzroku. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że korekcja jest poprawna i przyniesie oczekiwany efekt w postaci wyraźnego widzenia. Korzystanie z soczewek okularowych o niewłaściwej mocy może powodować bóle i zawroty głowy oraz dodatkowo obciążać Twój wzrok.



Zapewne nie raz widziałeś w sklepach lub aptekach stoiska z okularami do czytania. Duża dostępność mocy oraz niska cena zachęca wiele osób, które borykają się z problemem widzenia bliży. Wybór tego rodzaju korekcji nie jest jednak dobrą alternatywą. Po pierwsze, wybierasz ich moc tylko na podstawie własnych wrażeń, sięgając po te, w których bez problemu przeczytasz drobny tekst. Nie trudno zatem o wybór złej korekcji. Po drugie gotowe okulary z hipermarketu to towar masowy. Pozostawia on wiele do życzenia w kwestii jakości zastosowanych materiałów. Dodatkowo okulary powinny być dostosowane do indywidualnych parametrów użytkownika, takich jak rozstaw źrenic czy wysokość montażu soczewek. W gotowych okularach nie ma możliwości dopasowania, a co więcej centra optyczne soczewek są często umiejscowione losowo, bardzo niesymetrycznie. Dodatkowo moc w obu soczewkach jest taka sama i nie ma możliwości innych kombinacji. Taki produkt może zatem wyrządzić więcej krzywd niż pożytku.

Czy istnieją okulary do czytania i chodzenia 2w1?

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją okulary do czytania i chodzenia w jednym. Są to tzw. okulary dwuogniskowe lub progresywne. Różnica między nimi jest taka, że dwuogniskowe szkła korekcyjne zapewniają wyraźne widzenie na dal oraz bliż, jednak posiadają wyraźny skok mocy. Soczewki progresywne umożliwiają ostre widzenie zarówno na dal, bliż, jak i odległości pośrednie. Zmiana mocy jest w tym wypadku płynna.

Okulary do czytania i chodzenia w jednym to dobra alternatywa dla osób z wadami wzroku, takimi jak astygmatyzm, krótkowzroczność lub nadwzroczność, które wchodzą również dodatkowo w wiek prezbiopijny. Korzystanie z dwóch par osobnych okularów i ich ciągła zmiana może okazać się bardzo niekomfortowa. Trzeba wtedy pamiętać o tym by zawsze mieć pod ręką dodatkowe okulary do czytania. Wersja dwuogniskowa oraz progresywna pozwala na połączenie obu korekcji w jedno i gwarantuje codzienny komfort.

Okulary do chodzenia i czytania 2w1

Jak widzisz okulary do chodzenia i czytania to całkowicie inny wyrób różniący się przeznaczeniem. O ile sama budowa okularów jest taka sama, zamontowane soczewki wpływają na to, jaką rolę będą one pełnić. Niezależnie od tego jakich okularów potrzebujesz, pamiętaj by ich doborem zajął się specjalista.

Bibliografia:

  1. https://www.edow.com/nearsighted/what-is-the-difference-between-reading-glasses-and-distance-glasses/
  2. https://www.zeiss.com/vision-care/int/better-vision/lifestyle-fashion/distance-spectacles-and-reading-spectacles-.html

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Czy istnieją okulary do czytania i chodzenia w jednym?
22 marca 2021

Czy istnieją okulary do czytania i chodzenia w jednym?

Czytaj dalej
Okulary do czytania – wszystko co musisz o nich wiedzieć
07 lutego 2023

Okulary do czytania – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%