Najnowsze posty
Niebieskie oczy to coś więcej, niż tylko kolor tęczówki – to znamię niesamowitej ewolucji naszych przodków i głębia znaczenia, które się za nimi kryje. Dołącz do nas w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które najczęściej trapią niebieskookich. Co oznaczają niebieskie oczy, ile procent ludzi je ma i jak dobrać do nich oprawki? Wszystkiego dowiesz się u nas!
Od intensywnego, jasnego niebieskiego, po stonowany, srebrzysty błękit – niebieskie oczy są piękne w każdym wydaniu. Skąd jednak bierze się ich kolor? Wbrew pozorom niebieskie oczy są pozbawione niebieskiego barwnika, który jest niezwykle rzadki w przyrodzie i ludzki organizm nie potrafi go wytwarzać. Zamiast tego, kolor oczu zależy od obecności i natężenia poszczególnych pigmentów wytwarzanych przez nasze melanocyty. Wyróżniamy trzy rodzaje – melaninę, eumelaninę i feomelaninę, czyli kolejno barwnik czarny, ciemnobrązowy oraz czerwony.
Podczas gdy ciemne oczy są bogate w pigment, oczy niebieskie zawierają go jedynie śladowe ilości. Zachodzi wówczas taki sam proces, co w przypadku tafli morskiej czy bezchmurnego nieba, który sprawia, że postrzegamy je jako błękitne. To tzw. rozpraszanie Rayleigha. Ma ono miejsce, ponieważ różne barwy światła są rozpraszane w inny sposób przez tęczówkę – krótkofalowe światło czerwone przebija się prosto przez nią, podczas gdy długofalowe światło niebieskie łatwo odbija się od niej, trafiając do obserwatora.
Niebieskie oczy to więc nie tylko zjawiskowy kolor tęczówki, ale i niesamowite zjawisko fizyczne – a osoby niebieskookie mogą zaobserwować je każdego dnia, spoglądając w lustro!
Masz niebieskie oczy z żółtą obwódką? >>> Koniecznie przeczytaj: Piwne oczy – jaki to kolor i jak dobrać do niego oprawki?
Niebieskie oczy to cecha, która oryginalnie występowała jedynie w umiarkowanych strefach klimatycznych – a przede wszystkim w Europie Środkowej i Północnej. Wraz z emigracją Europejczyków za oceany, niebieski kolor tęczówki rozpowszechnił się wraz z nimi w Ameryce Północnej, Australii oraz w wielu innych zakątkach świata.
W Polsce niebieski to jeden z najczęstszych kolorów oczu – szacuje się, że może posiadać go nawet ⅓ populacji. Na całym świecie niebieskookich osób jest jednak niewiele, bo tylko 8 do 10%. Czyni to oczy niebieskie jednymi z najrzadszych kolorów tęczówki w skali globalnej! Zobacz, jaki jest najrzadszy kolor oczu na świecie.
Jeżeli ludzie pierwotni pochodzą z Afryki, to skąd wziął się genotyp niebieskich oczu? Naukowcy stwierdzili, że był on wynikiem przypadkowej mutacji genetycznej u jednego z naszych przodków, który urodził się w Europie pomiędzy 4 tys. a 8 tys. lat p.n.e. Następnie, osoba ta przekazała swój kolor oczu dalszym pokoleniom. Oznacza to, że każda osoba z niebieskimi oczami ma jednego wspólnego przodka!
To, jak postrzegane są niebieskie oczy, zależy od poszczególnej kultury. W Europie ten kolor tęczówki już w czasach średniowiecza symbolizował czystość i beztroskę. Wystarczy spojrzeć na angielski idiom blue-eyed, którego używa się nie tylko w odniesieniu do niebieskookich osób, ale takich, które cechują się wręcz dziecięcą niewinnością oraz naiwnością.
Niebieskie oczy mają również ważne znaczenie w kulturze śródziemnomorskiej oraz arabskiej. Na pewno znasz jakże popularny symbol oka proroka – być może nabyłeś również pamiątkę z tym motywem na wakacjach w słonecznej Turcji! To właśnie stamtąd pochodzi bowiem pełny mocy talizman pod postacią niebieskiego oka, który chroni przed złym spojrzeniem oraz sprowadzanymi przez niego niebezpiecznymi urokami.
Jeżeli chodzi o osobowość, z którą wiążą się niebieskie tęczówki – jest ona bardzo spolaryzowana. Niebieskoocy są z reguły spokojni i pogodni jak bezchmurne niebo w letni dzień. Gdy wstrząsają nimi jednak silne emocje, ich usposobienie może być równie silne co wzburzone morze w czasie sztormu. Niebieskie oczy to mądrość i głębia uczuć, która momentami niemal pokrywa się z rytmem wybijanym przez morskie fale.
Zobacz również >>> 6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat koloru oczu
Jaki kolor oprawek do niebieskich oczu będzie najlepszy? Taki, który wydobędzie z tęczówek ich chłodny błękit, oraz zwróci na nie uwagę. Efekt ten umożliwi Ci zabawa barwami dopełniającymi oraz kontrastowymi. Zobacz więc, jak podkreślić niebieskie oczy za pomocą okularów korekcyjnych:
Najprostszy sposób na uwydatnienie niebieskich oczu to… więcej niebieskiego! Błękitne tęczówki otoczone tym kolorem zyskają prawdziwego błysku, który nie ominie nikogo. Zdecyduj się więc na okulary korekcyjne, których barwa jest dopasowana do Twoich tęczówek, aby nadać sobie prawdziwie wyrazistego spojrzenia!
Jedno spojrzenie na koło barw wystarczy, aby zauważyć, że niebieski znajduje się naprzeciwko pomarańczowego. Oznacza to, że są to barwy kontrastowe i uwydatniają siebie nawzajem. Pomarańczowe oprawki pomogą Ci więc podkreślić swoje błękitne spojrzenie – nie musi to być jednak kolor nasycony niczym owoc pomarańczy! Wybierz pomarańczowe okulary w kolorze miodowym, których intensywność pasuje do barwy Twoich oczu.
Srebrne oprawki to jeden z najlepszych wyborów do niebieskich oczu – ich subtelny blask wydobywa chłodną barwę błękitu tęczówek. Do tego jest szalenie stylowym i eleganckim kolorem, który pasuje praktycznie do wszystkiego!
Analogicznie do srebrnego, szary również jest kolorem, który doskonale podkreśli niebieskie oczy. Jest to opcja dla osób, którym podoba się subtelna estetyka srebra, jednak od druciaków wolą grubsze oprawki z tworzywa.
Bibliografia:
Dan T. Gudgel, American Academy of Ophthalmology, Your Blue Eyes Aren’t Really Blue, 2023
Gronkiewicz S., Gronkiewicz L., Zróżnicowanie barwy oczu w populacji polskiej, 1995
Krystina Wagner, Facts About Blue Eyes – Advantages and Disadvantages, and Why Some People Have Them, 2024
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%