Swędzenie oczu - przyczyny i leczenie

Swędzenie oczu - przyczyny i leczenie

31 paź

Swędzenie oczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego z nas. Ma negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie - przez swoją uporczywość może powodować drażliwość i nerwowość. Jej przyczyn może być kilka, a wyeliminowanie ich korzystnie wpłynie na zatrzymanie przypadłości i powrót do komfortu. Dowiedz się zatem jakie mogą być przyczyny swędzących oczu i jak to leczyć!

 

Swędzące oczy - przyczyny dnia codziennego

Możemy być nieświadomi, że ewentualne przyczyny swędzenia oczu czy powiek mogą tkwić w naszym otoczeniu. Te czynniki mogą wpływać bezpośrednio na nasze oczy, powodując swędzenie:

  • stałe lub częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • narażanie oczu na dym papierosowy lub zwykły,
  • długie godziny opalania, bądź wystawiania oczu na słońce bez należytej ochrony,
  • dostanie się do oka ciał obcych takich jak sierść zwierzaka, na którą mamy alergię,
  • dostanie się do oka kremów np.: kremów z filtrem, kremów do twarzy,
  • długotrwałe narażenie oczu na spaliny samochodowe.

Pieczenie i swędzenie oczu wywołane tymi bodźcami nie powinno budzić niepokoju. Aby pozbyć się dolegliwości należy zadbać o oczy domowymi sposobami i w miarę możliwości ograniczyć czynniki wywołujące u nas nieprzyjemne dolegliwości.

Domowe sposoby na swędzenie oczu

Domowych sposobów na swędzenie oczu i powiek jest wiele. Warto wypróbować kilka z nich. Należy jednak pamiętać, że są to tylko domowe porady - przy silniejszych objawach warto poszukać pomocy u farmaceuty.

1. Zimne okłady - można przygotować z torebek po herbacie, szałwii czy nagietku. Torebkę zioła lub herbaty należy zalać wrzącą wodą, następnie wyciągnąć i schłodzić. Przykładać na zamknięte swędzące powieki przez około 10 minut.

2. Okłady z aloesu - powszechnie wiadomo, że aloes to roślina bogata w substancje odżywcze i łagodzące. Żelem ze świeżego, przeciętego aloesu można delikatnie nasmarować powieki, przytrzymać przez kilka minut, a następnie zmyć. Ważne przy tym, aby uważać, by aloes nie dostał się do oka.

3. Masaż powiek - kojącym dla swędzących i piekących oczu, może okazać się delikatny masaż. Zamknij oko i bardzo delikatnie, dwoma palcami wykonuj koliste ruchy na powiekach. Czynność powtórz 2-3 razy.

4. Higiena oczu - nie dotykaj oczu brudnymi rękami, nie pocieraj. Dotykaj oczy tylko po starannym i dokładnym umyciu dłoni.

Piekące i swędzące oczy - kiedy powinny budzić zaniepokojenie?

Przewlekłe swędzenie i pieczenie oczu, jednego oka lub w kącikach oczu może być objawem zapalenia spojówek. Inne symptomy zapalenia spojówek to:

  • nieznaczny światłowstręt
  • łzawienie
  • lekkie przekrwienie oczu

Więcej na temat zapalenia spojówek przeczytasz we wpisie na naszym blogu.

Jeśli dolegliwości występują często i uporczywie, a domowe sposoby nie pomagają na ból i pieczenie oczu, należy udać się do specjalisty - zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie. Nie należy bagatelizować symptomów, ponieważ oczy to bardzo delikatny i wrażliwy narząd. Należy o nie dbać i regularnie kontrolować ich stan, bo przewlekłe i nieleczone infekcje oczu mogą powodować trwałe uszkodzenia wzroku.

Swędzenie oczu wieczorem - elektroniczni winowajcy

Praca przed komputerem, czas wolny spędzony przy serialu lub przed telewizorem czy wpatrywanie się w telefon to elementy życia większości z nas. Następstwem tych czynności może być swędzenie oczu wieczorem. Światło niebieskie negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Oddziałuje na cały organizm, a jego regularny nadmiar może mieć długotrwałe złe skutki.

Rozwiązaniem może okazać się filtr światła niebieskiego, którego możemy użyć w najnowszych urządzeniach. Jeśli urządzenie nie posiada tej funkcji, dobrym rozwiązaniem okażą się okulary blokujące światło niebieskie. Takie okulary posiadają specjalistyczne powłoki, które chronią nasze oczy przed szkodliwymi działaniami ekranów. Można zakupić je w wielu sprawdzonych serwisach, takich jak wokularach.pl. Dobrym ćwiczeniem będzie także mruganie i patrzenie w dal.

Zespół suchego oka

Nasze oczy wydzielają film łzowy. Jakie funkcje pełni film łzowy? Przede wszystkim - chroni oko. Jeśli skład i struktura filmu łzowego jest nieprawidłowa lub występuje u nas niedobór łez, przyczyną swędzenia oczu może być zespół suchego oka. Objawia się on:

  • pieczeniem i swędzeniem oczy
  • swędzeniem w kącikach oczu
  • uczuciem piasku pod powiekami
  • uczuciem przesuwającego się pod powieką jednego ziarenka piasku.


Przy zespole suchego oka najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do sprawdzonego sklepu internetowego. Tam bez recepty można zakupić różne rodzaje kropli do oczu w dobrych cenach. Jeśli jednak potrzebujesz produktu na receptę, zalecamy udanie się do farmaceuty.

Swędzenie oczu a alergia

Jeśli odczuwasz pieczenie w kącikach oczu, bądź dolega Tobie to na całości oczu i powiek, a wraz z tym miewasz objawy takie jak:

- łzawienie
- katar lub zatkany nos
- kichanie

to może być to objaw alergii. Objawy mogą być inne lub podobne, w zależności od czynnika alergicznego. Jeśli cierpisz na alergię na pyłki wiosenne możesz odczuwać także duszności.

Unikaj alergenów

Jeśli nie jesteś pewien, czy swędzenie oczu wywołane jest alergią i chcesz to sprawdzić - spróbuj unikać alergenów. Należą do nich:
- pyłki roślin
- kurz i roztocza
- sierść zwierząt takich jak koty czy psy

Powinieneś również udać się do alergologa na testy alergiczne - to on da Ci pewność. Specjalista wskaże również odpowiednie preparaty do walki z daną alergią.

Sposoby na piekące i swędzące oczy od alergii wiosennej

Jeśli należysz do grupy osób, które borykają się z problemem alergii na pyłki wiosenne, Twoim kołem ratunkowym może okazać się sól fizjologiczna albo krople do oczu.

1. Otwórz ampułkę soli fizjologicznej
2. Połóż się lub przybierz inną, dogodną dla Ciebie pozycję
3. Wpuść do oka sól, starając się delikatnie przepłukać oko z pyłków

Zabieg ten możesz powtórzyć kilka razy w ciągu dnia.

Piekące i swędzące oczy oraz powieki mogą być dolegliwością każdego z nas. Problem ten negatywnie wpływa na jakość życia. Przyczyny takich objawów bywają różne - od błahych, takich jak zbyt długi czas spędzony przed ekranem, aż po poważne stany mogące zagrażać zdrowiu, jak ostre zapalenie spojówek. Ważne, aby nie bagatelizować problemów z oczami, ponieważ wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Jeśli Twoje objawy są uporczywe i przewlekłe, a domowe sposoby nie przynoszą ulgi, udaj się do specjalisty.

Bibliografia:

1. https://www.czytelniamedyczna.pl/458,zapalenie-spojowek.html
2. Najważniejsze (najczęstsze) problemy okulistyczne w praktyce lekarza rodzinnego, Andrzej Stankiewicz, 1. Centrum Medyczne MAVIT, Klinka Okulistyki w Katowicach, 2. Stowarzyszenie Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem, AMD, Family Medicine & Primary Care Review 2013, Wydawnictwo Continuo

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%