Addycja – co to jest?

Addycja – co to jest?

28 mar

Wraz z upływem lat pogorszeniu ulega elastyczność oka. Staje się to jedną z przyczyn pogorszenia wzroku i zaburzeń akomodacji. W konsekwencji oko stopniowo zaczyna tracić zdolność do zmiany kształtu soczewki w zależności od odległości, w jakiej znajduje się obserwowany obiekt. Właśnie z tego powodu tak wiele osób z wiekiem zaczyna chorować na starczowzroczność, czyli prezbiopię. Dlatego musisz dowiedzieć się, czym jest addycja w okularach!

Addycja w okularach a wiek

Wiesz już, że z wiekiem pogarsza się wzrok, a przyczyną bardzo często jest prezbiopia. Ze względu na często wpatrywanie się w ekrany monitorów, długą pracę przy sztuczny oświetleniu oraz przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach prowadzi do tego, że oczy jeszcze szybciej tracą zdolność do akomodacji. Dlatego już nawet po ukończeniu 35 roku życia może pojawić się problem ze starczowzrocznością. W takim przypadku konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, aby pozbyć się efektu tzw. długich rąk. Właśnie z tego powodu kluczowe znaczenie dla Ciebie ma również addycja soczewki.

Czym jest addycja soczewki?

Gdy borykasz się ze starczowzrocznością, konieczna jest nieco inna korekcja wzroku, czyli właśnie addycja. Co to jest? Po prostu w przypadku prezbiopii ważne jest nie tylko rozstawienie źrenic oraz rodzaj i wielkość wady wzroku. Potrzebna jest również addycja. Soczewki kontaktowe bądź okulary korekcyjne zyskują w ten sposób specjalny dodatek do mocy. Wartość ta jest obliczana jako różnica między korekcją do bliży i dali.

Zwróć uwagę na to, że prawidłowe odczytanie addycji pomaga w skutecznej korekcji starczowzroczności. Wpływa to także na poprawę zdolności do akomodacji.

Jakie wartości ma addycja w soczewkach kontaktowych?

Zauważ, że addycja zawsze ma wartości dodatnie, które zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 0,75 do 3,5 dioptrii. Warto zaznaczyć, że ta wartość może różnić się w zależności od parametrów danego oka, dlatego możesz nosić szkła, z różną addycją. Oczywiście czasem potrzebna jest taka sama moc dla obu oczu.

Warto podkreślić, że to w przypadku dalekowzroczności najczęściej występuje jednakowa addycja. Okulary korekcyjne w takim przypadku mają identyczną wartość. Jeśli natomiast borykasz się z krótkowzrocznością, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że addycja w soczewkach kontaktowych będzie miała inna dla każdego oka.

Jak obliczana jest addycja?

Okulary korekcyjne muszą być idealnie dopasowane do Twojej wady wzroku, aby mogły zapewnić Ci maksymalną ostrość. Dlatego tak ważne jest to, żeby w prawidłowy sposób została wyliczona addycja. Właśnie z tego powodu zajmują się tym specjaliści – zazwyczaj są to okuliści. To jest tak istotne, ponieważ źle dobrane szkła okularowe mogą spowodować pogorszenie wzroku, a przede wszystkim wpłynąć negatywnie na jakość widzenia.

Interesuje Cię, w jaki sposób obliczana jest addycja? Okulary korekcyjne będą miały odpowiednią moc, jeśli specjalista odejmie od mocy do bliży moc do dali. Choć te wyliczenia nie są trudne, to jednak kluczowe znaczenie ma precyzja, wykonanie dokładnych pomiarów, moc wady wzroku, rodzaj problemu, a także rozwiązanie, z jakiego chcesz skorzystać – soczewki kontaktowe bądź okulary progresywne. Zatem udaj się na wizytę do lekarza, a on przeprowadzi wszystkie niezbędne badania, żebyś mógł poznać wszystkie szczegóły dotyczące Twoich oczu, a przede wszystkim ich kondycji i stanu zdrowia.

W czym pomaga addycja?

Optyka, a przede wszystkim prawidłowe odczytywanie i interpretowanie wyników sprawia, że nie musisz przejmować się niektórymi wadami wzroku, ponieważ nie mają wpływu na Twoje codzienne funkcjonowanie. W ten sam sposób pomaga addycja. Okulary korekcyjne dzięki temu zyskają odpowiednią moc, więc będziesz mógł z przyjemnością powrócić do ulubionych czynności typu czytanie książek, pisanie i oglądanie filmów z napisami. Jednocześnie skutecznie wyeliminujesz problem związany z utratą ostrości widzenia, co jest tak powszechne, jeśli nosisz niewłaściwie dobrane okulary lub w ogóle nie dbasz o korekcję wzroku.

Zobacz także:

Dlaczego warto kupować okulary w internecie?
06 sierpnia 2017

Dlaczego warto kupować okulary w internecie?

Czytaj dalej
Soczewki czy okulary – co lepiej wybrać?
04 października 2019

Soczewki czy okulary – co lepiej wybrać?

Czytaj dalej
Okulary progresywne – kompendium wiedzy
21 maja 2020

Okulary progresywne – kompendium wiedzy

Czytaj dalej
Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami
09 czerwca 2020

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

Czytaj dalej
Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?
24 czerwca 2020

Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%