Najnowsze posty
Akomodacja oka to tak naprawdę nastawność oka, czyli proces, który polega na dostosowaniu oka w taki sposób, aby było w stanie oglądać dany przedmiot, znajdujący się w różnych odległościach. Jednak niekiedy dochodzi do zaburzenia akomodacji oka, więc warto poznać kilka ćwiczeń, które pozytywnie wpłyną na adaptację oka.
Wraz z wiekiem zaczynamy mieć problemy z ostrością widzenia przedmiotów, ludzi czy liter, znajdujących się w różnej odległości od nas. Wynika to z faktu, że słabiej działa u nas adaptacja oka.
Co to jest tak naprawdę akomodacja oka? Uznaje się, że to fizjologiczny proces, podczas którego soczewka dobiera odpowiednią długość ogniskowej układu optycznego do tego, jaka jest odległość przedmiotu od oka. Tak więc, kiedy dany obiekt znajduje się bardzo blisko, to automatycznie soczewka powinna zwiększyć swoją moc. Z kolei, gdy odsuniesz ten przedmiot, to moc soczewki natychmiast się zmniejszy. Jak widać, nasze oko ma zdolność pełnej adaptacji, a przynajmniej do momentu, kiedy zaczynają pojawiać się problemy związane z akomodacją oka.
Do zaburzeń akomodacji oka może dojść na skutek różnych chorób – zarówno oczu, jak i innych ogólnoustrojowych. Z drugiej strony może to być skutek uboczny związany z przyjmowaniem jakichś leków farmakologicznych czy przez spożywanie używek typu alkohol bądź też narkotyki.
Jednak niestety czasem powody związane z osłabieniem adaptacji oka mogą być też bardziej prozaiczne i wynikają typowo ze starzenia się organizmu. Niestety także soczewki wraz z wiekiem zmniejszają swoją elastyczność, co sprawia, że tracą zdolności związane z akomodacją narządu wzroku. Z tego powodu widzimy niewyraźnie. Najczęściej ten problem zaczyna pojawiać się już po 40. roku życia, gdyż wiąże się to z tzw. starczowzrocznością. Z kolei ok. 60-75 roku życia ludzkie oko może już całkowicie stracić zdolność do adaptacji oka, co sprawia, że konieczne jest korygowanie wzroku przy pomocy dopasowanych okularów czy też soczewek. W niektórych przypadkach najlepszą opcją jest wykonanie operacji chirurgicznej czy też laserowej.
Duże znaczenie ma profilaktyka, czyli regularne ćwiczenie oka. Jedyni specjaliści uznają, że nie da się ćwiczyć adaptacji oka, gdyż jest to w pełni autonomiczny proces. Jednak nie brakuje też takich, którzy twierdzą, że niezwykle ważne jest wzmocnienie wytrzymałości mięśnia rzęskowego, odgrywającego bardzo ważną rolę podczas akomodacji. Dlatego warto dmuchać na zimne i poświęcić chwilę na kilka ćwiczeń narządu wzroku.
Jak widzisz, ćwiczenia akomodacji oka nie są trudne i co najważniejsze – zajmują bardzo mało czasu. Dlatego też możesz je wykonywać nawet podczas przerwy w pracy bądź relaksując się po południu. Dbanie o narząd wzroku zawsze jest bardzo ważne, ale też świadomość związana z tym, że kiedy zaczniesz zauważać problemy z ostrością widzenia spowodowane zmieniającą się odległością przedmiotu od Ciebie, to znak, że musisz reagować i udać się do okulisty, aby wykonał badanie i w razie potrzeby przepisał dla Ciebie odpowiednie soczewki czy szkła kontaktowe.
Bibliografia
Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
2. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74695,uklad-optyczny-oka-i-zaburzenia-akomodacji-starczowzrocznosc-niedomoga-akomodacji [dostęp: 23.07.2022].
3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/badanieoczu/specjalistyczne/135327,fizjologia-i-patofizjologia-widzenia [dostęp: 23.07.2022].
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%