Najnowsze posty
Choroba Wilsona to rzadkie schorzenie genetyczne, które polega na zaburzeniach metabolizmu miedzi w organizmie. Jednym z ważnych objawów tego problemu jest charakterystyczny wygląd oczu. Jak rozpoznać chorobę Wilsona i jaki ma ona związek ze wzrokiem? Dowiesz się naszego artykułu.
Choroba Wilsona występuje u jednej na 30.000 osób i spowodowana jest genetyczną mutacją. Dla normalnego funkcjonowania procesów fizjologicznych człowieka potrzebnych jest szereg pierwiastków, a jednym z nich jest miedź. Genetyczne zaburzenie w postaci choroby Wilsona prowadzi do nieprawidłowej gospodarki tym składnikiem, w wyniku czego miedź gromadzi się w organizmie.
U pacjentów z chorobą Wilsona najpierw następuje odkładanie się miedzi w wątrobie. Z czasem pierwiastek ten zaczyna rozprzestrzeniać się wraz z krwią do mózgu, nerek oraz do rogówki oczu. Tę nieprawidłowość zbadał i opisał w 1912 roku brytyjski neurolog Samuel Alexander Kinnier Wilson.
Choroba Wilsona daje objawy w kilku obszarach zdrowia człowieka. Skumulowana miedź uszkadza wątrobę, prowadząc do jej zapalenia i marskości. Objawem choroby Wilsona są psychiczne zaburzenia wynikające z nieprawidłowości neuropsychiatrycznych. Miedź, która krwiobiegiem trafia do mózgu wywołuje dysfunkcje poznawcze, zaburzenia osobowości i nastroju. Symptomy te są niekiedy mylnie brane za schizofrenię lub uzależnienie od alkoholu.
Jeden z ważnych objawów choroby Wilsona można dostrzec w wyglądzie oczu. Odkładająca się miedź powoduje charakterystyczną brązowo – rdzawą otoczkę wokół tęczówki oraz na obrzeżach rogówki. Ten symptom łączący oczy i chorobę Wilsona jest określany jako pierścień Kaysera-Fleischera. Aby potwierdzić czy ta zmiana w wyglądzie tęczówek jest objawem choroby Wilsona – konieczne jest wykonanie badania w lampie szczelinowej.
Innym mniej znanym powiązaniem choroby Wilsona a wzrokiem, jest zaćma słonecznikowa. Polega na widocznym zmętnieniu nad soczewką oka, które tworzy kształt przypominający słonecznik.
Zdiagnozowanie choroby Wilsona wymaga badań krwi i moczu, a także badania wątroby. Pacjent, u którego rozpoznano to schorzenie, musi stosować się do zaleceń dietetycznych, bowiem miedź dostarczamy z pokarmów. Aby uniknąć kumulowania się tego pierwiastka, konieczne jest unikanie takich produktów, jak orzechy, soja, grzyby, czekolada, niektóre podroby i małże.
Leczenie choroby Wilsona, oprócz ograniczeń żywieniowych, polega na przyjmowaniu leku wiążącego miedź. Nieleczone schorzenie prowadzi do śmierci około 95% pacjentów.
Zobacz także >> czym jest dystrofia Fuchsa
Rokowania dla osób cierpiących na chorobę Wilsona są tym bardziej optymistyczne, im szybciej zostanie zastosowanie leczenie. Zazwyczaj schorzenie to daje o sobie znać już w dzieciństwie – około piątego roku życia. Jeśli rozwija się powoli ze względu na indywidualne uwarunkowania – bywa rozpoznawana nawet w 35. roku życia.
Jeśli wątroba nie doznała jeszcze znacznych uszkodzeń – możliwe jest zachowanie dobrego zdrowia. Pacjenci przyjmujący leki mają duże szanse osiągnąć normalną długość życia. Możliwy jest również przeszczep wątroby.
Bibliografia:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%