Najnowsze posty
Umawiając się na wizytę u specjalisty, zastanawiamy się jak odpowiednio się do niej przygotować. Na szczęście konsultacja z optometrystą lub okulistą nie jest w tej kwestii szczególnie wymagająca. Istnieje jednak kilka reguł, dzięki którym będziesz mieć pewność, że wynik badania odzwierciedla faktyczny stan Twoich oczu. Dowiedz się, czego nie robić przed wizytą u okulisty?
Wybierając się na wizytę u okulisty, warto byś dowiedział się w skrócie jak ona przebiega. Wtedy łatwiej będzie zrozumieć Ci niektóre wskazania, dotyczące przygotowania się do badania.
Do okulisty warto udać się wtedy, gdy zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony narządu wzroku. Nie jest to jednak jedyny powód takiej wizyty. Warto również badać swoje oczy podczas regularnych, okresowych kontroli. Dzięki temu możemy wcześnie wykrywać wady i choroby oczu oraz szybciej wdrożyć korekcję lub leczenie.
Każde badanie okulistyczne rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. To on pozwala specjaliście na zebranie wszystkich istotnych informacji na temat występujących dolegliwości czy zaobserwowanych niepokojących objawów. To w czasie wywiadu lekarz zadaje pytania dotyczące również rodziny, uzależnień, przyjmowanych leków czy chorób przewlekłych. Dzięki szczegółowym i wyczerpującym odpowiedziom można znacznie przyspieszyć proces diagnozowania schorzenia.
Po wstępnym wywiadzie lekarskim rozpoczyna się część przedmiotowa. Specjalista wykonuje szereg badań, wśród których znajduje się m.in. badanie w lampie szczelinowej, podczas której oceniany jest stan przedniego odcinka oka. Kolejnym krokiem zazwyczaj jest badanie dna oka. Dokonuje się go po podaniu kropli mediatrycznych, rozszerzających źrenice. Do często wykonywanych procedur zalicza się również badanie ostrości wzroku do dali i bliży za pomocą autorefraktometru oraz specjalnych tablic Snellena. Jednym z ważniejszych elementów jest również pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Warto zaznaczyć, że przebieg badania okulistycznego dostosowywany jest do indywidualnego przypadku pacjenta.
Gdy już wiesz jak wygląda badanie, czas dowiedzieć się jak odpowiednio się do niego przygotować. Na szczęście nie musisz przestrzegać odpowiedniej diety, czy przychodzić na badanie na czczo. Warto jednak ograniczyć czynności, które mają realny wpływ na Twoje oczy.
Badanie okulistyczne skupia się na narządzie wzroku. Warto zatem zadbać o to, by był on w dobrej kondycji. Gdy Twoje oczy są wypoczęte, badanie jest zdecydowanie bardziej efektywne oraz komfortowe. Poziom zmęczenia oczu ma realny wpływ na wynik badania wzroku. Ostrość może znacznie różnić się od jej realnego stanu.
Przed badaniem okulistycznym zadbaj zatem o prawidłowy, około 8 godzinny sen. Warto również umawiać się na wizyty w godzinach porannych. Jest to szczególnie istotne wśród np. uczniów, którzy szczególnie intensywnie korzystają ze swojego wzroku podczas nauki w szkole.
Ograniczenie czasu spędzanego przed monitorami urządzeń cyfrowych, takich jak telefony czy komputery to słuszne rozwiązanie na co dzień, a nie jedynie na wieczór przed wizytą okulistyczną. W tym dniu warto jednak szczególnie zadbać o wypoczynek dla oczu.
Nadmierne korzystanie z urządzeń może prowadzić do cyfrowego zmęczenia oczu, nazywanego również syndromem widzenia komputerowego. Przyczynia się do tego sztuczne oświetlenie, światło niebieskie, zmniejszona częstotliwość mrugania oraz ograniczony zakres ruchów oczu. Warto zatem zminimalizować czas spędzony na patrzeniu w ekrany, szczególnie przed badaniem u okulisty. W tym wypadku poranne wizyty są również dobrą alternatywą dla osób pracujących w biurach, którzy korzystają z komputerów oraz innych sprzętów.
Pamiętaj, by na badanie oczu zabrać swoją dotychczasową korekcję. Dzięki temu możliwe jest wykonanie badania wzroku w okularach korekcyjnych lub soczewkach oraz bez nich. To pozwoli na ocenę skuteczności korekcji oraz sprawdzi czy istnieje konieczność jej zmiany.
W przypadku soczewek kontaktowych najlepiej nie zakładać ich, a jedynie zabrać ze sobą w blistrze lub opakowaniu. Ich obecność na oczach może ograniczyć możliwości badania oraz dodatkowo podrażnić delikatną strukturę oczu.
Napoje takie jak kawa oraz alkohol wpływają na ciśnienie krwi. Filiżanka kawy to dla wielu osób konieczność przed wyjściem rano z domu. Jednak w dniu badania u okulisty, zaleca się nie spożywać napojów zawierających kofeinę. Ma on działanie podnoszące ciśnienie krwi. Ta sama zasada dotyczy napojów energetycznych.
Alkohol natomiast nie tylko podnosi ciśnienie krwi, ale wpływa również na suchość oczu. Przez to są one znacznie wrażliwsze i bardziej podatne na podrażnienie podczas badania.
Mimo że rada ta jest niezwykle prosta, ważne by została podkreślona. Wizyta u okulisty oraz badanie wzroku nie jest strasznym doświadczeniem. Wręcz przeciwnie. Nowoczesne metody badania oraz wykwalifikowani specjaliści sprawiają, że wizyta przebiega bezboleśnie, szybko, a co najważniejsze w miłej atmosferze.
Regularne wizyty są niezwykle istotne, a stres nie powinien być powodem do rezygnowania z nich.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%