Najnowsze posty
Skąd się bierze gradówka oka? Co to jest za choroba? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, trzeba bardziej szczegółowo poznać budowę i funkcje aparatu ochronnego oka. W powiekach znajdują się gruczoły Meiboma – są one odpowiedzialne za produkowanie tłustej substancji lipidowej, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia oczu i brzegów powiek. Kanaliki tych gruczołów są zarówno w górnych, jak i dolnych powiekach, a ich ujścia znajdują się na linii rzęs.
Zdarza się, że funkcja gruczołów Meiboma ulega zaburzeniu – ich kanalik może zostać zatkany, a sebum nie będzie miało drogi wyjścia. Wówczas na danym odcinku zaczyna gromadzić się coraz większa liczba substancji łojowej, która zaczyna tworzyć suche i twarde złogi. Taka sytuacja prowokuje reakcję obronną organizmu, czego efektem jest stan zapalny. Właśnie dlatego gradówka oka idzie w parze z zaczerwienieniem i opuchlizną.
Ze względu na położenie ujść gruczołów Meiboma, najczęściej występujące lokalizacje choroby to:
Warto wiedzieć >>> Numer, którym oznaczona jest gradówka ICD-10 w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób to H00.1.
Wyróżniamy dwie częste schorzenia, które charakteryzują się guzkiem na powiece oka – gradówka a jęczmień są do siebie podobne, jednak istnieją pomiędzy nimi zasadnicze różnice. Jęczmień to ostra infekcja – najczęściej dochodzi do niej, gdy do gruczołów Meiboma dostanie się czynnik chorobotwórczy, taki jak gronkowiec czy paciorkowiec. W odróżnieniu od jęczmienia, gradówka oka ma charakter stosunkowo łagodny i przewlekły – czasami może nawet minąć samoistnie. Dopiero długotrwałe utrzymanie się guzka może wymagać interwencji lekarskiej.
Główną przyczyną gradówki oka jest zakażenie bakteryjne. W ponad 90% przypadków stan zapalny jest spowodowany przez gronkowca, który może dostać się do oka np. podczas pocierania oczu nieumytymi dłońmi. Choroba ta często występuje również u osób z bakteryjnymi chorobami skóry, takimi jak trądzik różowaty czy łojotokowe zapalenie skóry.
Ze względu na główną przyczynę gradówki oka, którą jest zakażenie bakteryjne, choroba jest zakaźna i może zostać przeniesiona z osoby na osobę. Wystarczy wdrożyć jednak kilka ważnych zasad, aby uniknąć takiego rozwoju sytuacji. Jeżeli Twój bliski zmaga się z gradówką oka, nie używaj wspólnych kosmetyków (np. tusz do rzęs czy cienie do powiek), a także wycieraj twarz w osobne ręczniki. Aby uniknąć choroby zapalnej powiek, nigdy nie dotykaj również oczu nieumytymi rękami.
Gradówka oka u dziecka lub dorosłego może mieć charakter samoograniczający się – czasem zdarza się, że kanaliki gruczołów Meiboma udrażniają się samoistnie, lub złogi sebum zostają wchłonięte przez organizm. Domowe sposoby na gradówkę oka to m.in. wykonywanie ciepłych okładów i delikatnych masażów powiek. Jeżeli po kilku dniach zmiana nie uległa poprawie, lub wręcz pogorszyła się, konieczna będzie wizyta u lekarza okulisty.
Pomimo tego, że jej przebieg jest z reguły łagodny, to zdarza się ostra gradówka oka. Jak leczyć to schorzenie? Wówczas specjalista może przepisać specjalne leki antybiotykowe, w formie maści lub kropli do oczu. Jeśli na co dzień korzystasz z soczewek kontaktowych, to na czas leczenia musisz koniecznie z nich zrezygnować. U nas znajdziesz wygodne i stylowe okulary korekcyjne, które zapewnią Ci idealną korekcję wzroku bez kompromisów dla zdrowia!
W sporadycznych przypadkach, jedynym sposobem na usunięcie wyjątkowo uporczywej gradówki jest leczenie chirurgiczne. Na szczęście jest to zabieg łatwy i nieinwazyjny, który pozwala ponownie cieszyć się idealnym zdrowiem oczu. Niezwykle ważna jest również profilaktyka przeciwko ponownemu zakażeniu gruczołów Meiboma, dlatego zawsze przed dotknięciem oczu umyj dokładnie ręce!
Bibliografia:
Gary A. Jordan, Kevin Beier, Chalazion, 2023
Zabih Ur Rahman Roheen, Saleh Mirwais, Mushakni Tawfiq Ahmad, Prevalence of Chalazion Among Patients at University Eye Hospital, 2022
Anthony Vipin Das, Tarjani Vivek Dave, Demography and Clinical Features of Chalazion Among Patients Seen at a Multi-Tier Eye Care Network in India: An Electronic Medical Records Driven Big Data Analysis Report, 2020
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%