Najnowsze posty
Jęczmień oka to charakterystyczna zmiana powiekowa, powstała w wyniku stanu zapalnego brzegu powiek. Zazwyczaj towarzyszą mu dolegliwości bólowe w obrębie oka, a także zaczerwienienie i podrażnienie powieki. Może być wywołany przez wiele czynników, jednak najczęściej bezpośrednią przyczyną powstania schorzenia jest wniknięcie bakterii do mieszka włosowego rzęs. Na szczęście, zmiana ta w większości przypadków nie powoduje niepokojących objawów oraz ustępuje samoistnie na przestrzeni 1-3 tygodni. Mimo wszystko, jęczmień może nawracać. Wtedy zaleca się konsultację okulistyczną. Dowiedz się w jakie są dokładnie przyczyny pojawienia się schorzenia oraz w jaki sposób można skutecznie go leczyć!
Jęczmień na oku jest objawem ostrego zapalenia brzegów powiek, które jest stosunkowo częstym schorzeniem, szczególnie u dzieci oraz osób z chorobami przewlekłymi prowadzącymi do obniżenia odporności. Pojawia się on w postaci grudkowatego ropnia mającego kształt ziarenka zboża, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Początkowo powieka w miejscu wystąpienia stanu zapalnego przybiera czerwoną barwę, boli i swędzi. Następnie w centrum pojawia się ropny czop, często z żółtym czubkiem. Objawom tym towarzyszyć może również powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura ciała, a także nadmierne łzawienie lub pojawienie się wydzieliny ropnej z oczu.
Jeśli symptomy z upływem czasu nie ustępują, a wręcz przeciwnie, wzmagają się, warto udać się do specjalisty. Okulista przeprowadzi szereg badań, w celu wykluczenia przewlekłych stanów zapalnych.
Schorzenie to najczęściej, poza mało estetycznym wyglądem, nie powoduje poważnych powikłań. Wszystko zależne jest natomiast od częstotliwości jego występowania oraz wielkości zmiany. Duży ropień może wpływać negatywnie na komfortowe funkcjonowanie. Wiąże się to przede wszystkim z dolegliwościami bólowymi, ciągłym uczuciem ciała obcego, a także koniecznością rezygnacji z codziennego makijażu oraz korzystania z soczewek kontaktowych.
Mimo wszystko prawidłowo leczony jęczmień nie powoduje zaburzeń widzenia. Jedynym wyjątkiem jest ograniczenie widzenia poprzez rozwinięcie się dużego obrzęku, uniemożliwiającego swobodne otwieranie powiek. Nieprawidłowo leczony jęczmień może doprowadzić do powstania gradówki, czyli przewlekłego zapalenia gruczołów tarczkowych.
Jęczmień jest ostrym zapaleniem powieki, powstałym na skutek stanu zapalnego brzegu powieki. 90-95% przypadków powstania schorzenia, spowodowanych jest wniknięciem do mieszka włosowego rzęs bakterii gronkowca złocistego. Skutkuje to zaczopowaniem ujść gruczołów, prowadzącym do ich dysfunkcji. Najczęściej do przeniesienia bakterii dochodzi poprzez dotykanie oczu brudnymi rękoma. Poza tym na rozwój schorzenia wpływ ma również nieodpowiednio dobrana pielęgnacja twarzy, głównie oczu i brzegów powiek, a także sam proces demakijażu i wykorzystywane do niego kosmetyki.
Do przyczyn powstawania jęczmienia zalicza się również:
Jęczmień jest zmianą samoograniczającą się, która w większości przypadków znika samoistnie w ciągu 1-3 tygodni od pojawienia się stanu zapalnego. Niestety, ma on również skłonności do nawrotów. Ponownemu powstawaniu jęczmienia na oku sprzyja m.in. nieprawidłowa higiena brzegów powiek, przewlekłe zapalenie powiek, dysfunkcja gruczołów Meiboma, cukrzyca, łojotokowe zapalenie skóry oraz trądzik różowaty.
Ze względu na lokalizację, wyróżnia się dwa typy jęczmienia:
Jęczmień w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga konsultacji okulistycznej oraz leczenia farmakologicznego. Mimo iż najczęściej znika on samoistnie, istnieje kilka sposobów, które znacznie przyspieszą ten proces.
Bibliografia:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%