Najnowsze posty
Wiele osób skarży się na worki pod oczami, które potrafią skutecznie zaburzyć estetykę spojrzenia i obniżyć pewność siebie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że fakt ten może być spowodowany przez przepukliny tłuszczowe pod oczami. Mogą być one efektem wielu czynników – dlatego koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, skąd biorą się przepukliny tłuszczowe powiek, jak je rozpoznać oraz jak się ich pozbyć.
Aby zrozumieć, czym są przepukliny tłuszczowe pod oczami, trzeba najpierw poznać anatomię tkanek otaczających oczy. Powieki górne i dolne to coś więcej, niż tylko fałd skórny ochraniający oko przed czynnikami zewnętrznymi – to część skomplikowanego aparatu ochronnego oka, która składa się z trzech warstw:
Pomiędzy poszczególnymi warstwami powiek znajdują się również delikatne sieci tkanki łącznej, które mają za zadanie utrzymanie tłuszczu oczodołowego i innych tkanek w odpowiedniej pozycji. Tłuszcz oczodołowy jest podzielony na kilka obszarów– w powiece górnej znajdują się dwie poduszki tłuszczowe, zaś w dolnej – trzy.
Z czasem włókniste warstwy mięśni oraz tkanki łącznej w okolicach oczu zaczynają wiotczeć – dzieje się to w wyniku naturalnego procesu starzenia organizmu, predyspozycji genetycznych, lub czynników związanych ze stylem życia. Stan ten prowadzi do uwypuklania się poduszek tłuszczowych, które zaczynają być widoczne jako uciążliwa opuchlizna lub worki pod oczami.
Główną przyczyną przepuklin tłuszczowych powiek jest starzenie organizmu. Wraz z wiekiem włókna kolagenu ulegają bowiem degradacji, a skóra, mięśnie i tkanki łączne tracą swoją pierwotną jędrność i elastyczność. Ze względu na to, z problemem przepuklin pod oczami borykają się przede wszystkim osoby po 50. roku życia.
To, w jakim wieku pojawią się przepukliny powiekowe i w jakim natężeniu, zależy jednak przede wszystkim od genetyki, a także stylu życia. Na wczesne uwidocznienie poduszek tłuszczowych pod skórą wokół oczu najbardziej narażone są osoby, których rodzice również zaczęli borykać się z tym problemem w relatywnie wczesnym wieku.
Jeśli chodzi zaś o styl życia – oto czynniki, które mogą wpłynąć na przedwczesne pojawienie się przepuklin tłuszczowych powiek:
Przepukliny tłuszczowe powiek mogą skutecznie uprzykrzyć życie osobom zmagającym się z nimi – niezadowalający wygląd odbiera pewność siebie i skutecznie niszczy nastrój. Worki pod oczami mogą zostać jednak usunięte za pomocą nowoczesnej medycyny estetycznej, w toku zabiegu zwanego blefaroplastyką.
To nic innego, jak korekta powiek dolnych, w trakcie której usuwa się nadmiar zwiotczałej skóry oraz znajdującego się pod nią mięśnia. Istnieje kilka metod chirurgicznych, które pozwalają na osiągnięcie najlepszych efektów – są one dobierane indywidualnie do pacjenta, tak aby przywrócić spojrzeniu młody wygląd.
Zabieg odbywa się pod znieczuleniem miejscowym przy użyciu skalpela, lub współcześnie również lasera. Rekonwalescencja po operacji trwa od jednego do dwóch tygodni – już wtedy można zaobserwować pierwsze efekty blefaroplastyki, gdy ustąpi największa opuchlizna. Ostateczny rezultat będzie zaś widoczny po jednym lub dwóch miesiącach od zabiegu.
Aby utrzymać rezultaty zabiegu, niezwykle ważne jest zadbanie o zdrowy tryb życia – chronienie skóry przed słońcem, zdrowa dieta oraz rzucenie palenia pozwoli na cieszenie się dobrymi efektami przez wiele lat. W innym przypadku istnieje ryzyko, że przepukliny tłuszczowe pod oczami pojawią się znowu i konieczne będzie ponowne przeprowadzenie zabiegu blefaroplastyki.
Podsumowując, przepukliny tłuszczowe pod oczami to niegroźny, lecz zdecydowanie irytujący stan, który może zaburzać estetykę spojrzenia. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na ich pozbycie się, który warto skonsultować ze specjalistą. Bardziej szczegółowe badania w gabinecie lekarskim potwierdzą, czy worki pod oczami rzeczywiście są spowodowane przez przepukliny tłuszczowe powiek, czy może przyczyna leży gdzieś indziej.
Bibliografia:
Sung Tae Chung, and Nark-Kyoung Rho, Surgical and Non-Surgical Treatment of the Lower Eyelid Fat Bulging Using Lasers and Other Energy-Based Devices, 2017
Riham Al Ashkar, Sinan Alboudi, Anwar Alhassanieh, Recurrence of Lower Eyelid Fat Pads (Herniated Fat) after Blepharoplasty: An Analysis of Different Operative Techniques, 2021
M. E. Sachs, S. L. Bosniak, Correction of true periorbital fat herniation in cosmetic lower lid blepharoplasty, 1986
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%