Światłowstręt – czym jest, jakie są jego przyczyny i jak go leczyć?

Światłowstręt – czym jest, jakie są jego przyczyny i jak go leczyć?

29 gru

Nadwrażliwość na światło może być objawem wielu różnych chorób narządu wzroku i nie tylko. Dlatego koniecznie nie ignoruj tego problemu i dowiedz się, jak leczyć światłowstręt oraz poznaj wszystkie przyczyny, przez które w ogóle musimy się z nim borykać.


Światłowstręt – przyczyny, na które warto zwrócić uwagę

Światłowstręt często jest spotykany pod różnymi nazwami – fotofobia lub też nadwrażliwość na światło. Kiedy Twoje oczy stają się wyjątkowo wrażliwe na światło, zaczynają łzawić, piec, a Ty odruchowo je mrużysz lub nawet przymykasz. Zresztą niejednokrotnie podczas nadwrażliwości na światło mamy także problem z bólem głowy czy samych oczu. Jak można się domyślić, taki dyskomfort może znacząco wpłynąć na komfort Twojego życia i codzienne funkcjonowanie. Jeśli występuje ono z powodu nagłej zmiany natężenia światła, to nie należy się niepokoić, bo to normalna sytuacja. Porównaj to z objawami miozy.

Brunetka, która zakrywa bolące oczy

Przeważnie jednak światłowstręt nie występuje bez przyczyny. Często jest objawem różnych chorób narządu wzroku, takich jak np.:

  • achromatopsja,
  • dystrofia Cogana,
  • jaskra,
  • zespół suchego oka,
  • zapalenie rogówki, spojówki, twardówki, tęczówki czy ciała rzęskowego,
  • keratopatia
  • urazy narządu wzroku czy podrażnienie oka spowodowanego pojawieniem się ciała obcego.

Oczywiście nie można zapomnieć także o tym, że nadwrażliwość na światło często występuje w trakcie migreny oraz neuroinfekcji, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Oprócz tego istnieje kilka innych przyczyn światłowstrętu powiązanych z następującymi chorobami i dolegliwościami:

  • z przeziębieniem i infekcją,
  • z grypą,
  • z zatruciem alkoholem etylowym,
  • ze wścieklizną,
  • z boreliozą,
  • z odrą,
  • z niedoborem witaminy B6,
  • z albinizmem.

Do tego, kiedy okulista wykonuje badanie wzroku, to wcześniej bardzo często zakrapia oczy, aby rozszerzyć źrenice, wtedy również możesz odczuwać objawy związane ze światłowstrętem.

Światłowstręt – leczenie, na jakie możesz się zdecydować

Jeśli światłowstręt nie słabnie i coraz bardziej negatywnie wpływa na Twoje życie, to koniecznie nie możesz go bagatelizować. W tym celu udaj się do okulisty, aby przede wszystkim dowiedzieć się, czy problem ten jest związany z Twoim narządem wzroku. Po wykonaniu szczegółowych badań specjalista stwierdzi, gdzie leży źródło problemu.

Najczęściej leczenie światłowstrętu odbywa się za pomocą kropli nawilżających oraz noszenia czarnych okularów z filtrem w słoneczne dni.

Młoda kobieta z zamkniętymi, bolącymi oczami

Jeśli okaże się, że nie wynika to z problemów związanych z oczami, to zostaniesz skierowany na kolejne badania, np. rezonans magnetyczny lub tomografię głowy. Dopiero kiedy okaże się, że nadwrażliwość na światło u Ciebie ma związek z dolegliwościami neurologicznymi bądź też psychicznymi, to konieczne będzie udanie się do konkretnych specjalistów. Przy migrenie zapisywane są leki z grupy tryptanów.

Czasem zdarza się, że na czas leczenia światłowstrętu konieczne jest zrezygnowanie z noszenia soczewek kontaktowych.

Higiena narządu wzroku – jak nie dopuścić do światłowstrętu?

Bardzo często zdarza się, że nadwrażliwość na światło wynika po prostu z niewłaściwego dbania o oczy. Prawdziwą zmorą jest długotrwała praca przed monitorem komputera bez okularów przeznaczonych do ekranów, a później spędzanie wolnego czasu przy smartfonach czy tabletach. Wszystko to powoduje, że zespół suchego oka staje się już coraz powszechniejszy nawet u młodych osób. Jak zatem nie tylko leczyć, ale też zadbać o swoje oczy? Przede wszystkim zatroszcz się o prawidłową higienę narządu wzroku. W słoneczne dni noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV, rób częste przerwy podczas pracy przed komputerem, staraj się unikać dymu papierosowego i w miarę możliwości ogranicz wpatrywanie się w ekran telewizora bądź też komputera.

Profilaktyka, dzięki której będziesz mógł nie dopuścić do pojawienia się problemów z nadwrażliwością wzroku to kluczowa sprawa. Mamy nadzieję, że już wkrótce zadbasz o swoje oczy w taki sposób, żeby uniknąć ryzyka wystąpienia chorób narządu wzroku. Bądź bardziej czujny, szanuj swoje oczy oraz reaguj jak najszybciej, idąc do okulisty i wykonując regularne badania wzroku.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%