Świetlik do oczu – zastosowanie, działanie i sposoby użycia

Świetlik do oczu – zastosowanie, działanie i sposoby użycia

02 kwi

Matka natura oferuje wiele roślin o prozdrowotnych właściwościach. Świetlik łąkowy, zwany również ptasimi oczkami, to jedno z najbardziej cenionych ziół ze względu na swój dobroczynny wpływ na narząd wzroku. Od tysięcy lat świetlik jest wykorzystywany do leczenia wszelkich schorzeń okulistycznych, a obecnie można używać go do przynoszenia ulgi w powszechnych dolegliwościach. Czytaj dalej, aby poznać tę roślinę bliżej oraz dowiedzieć się, jak stosować świetlik do oczu!

Świetlik do oczu – zastosowanie

Świetlik łąkowy (łac. Euphrasia rostkoviana Hayne) to roślina pospolita rosnąca w całej Europie, która lubi wilgotne oraz bagienne tereny. Właśnie dlatego najczęściej można napotkać ją na dzikich łąkach czy gęstych zaroślach na obrzeżach lasu, które zdobi swoimi białymi kwiatkami przez całe lato aż do początku jesieni.

Świetlik łąkowy na przestrzeni lat zyskał wiele imion – takich jak świetlik leczniczy, ptasie oczka, czy złodziej mleczny. Ostatnią nazwę zioło zawdzięcza zapewne swojej półpasożytniczej naturze. Przywiera ono bowiem do korzeni sąsiadujących roślin przy pomocy specjalnych ssawek, a następnie pobiera od nich wodę oraz niezbędne sole mineralne.

Ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jak doskonale działa świetlik na oczy już od setek lat, dlatego jest ono jednym z najskuteczniejszych środków dawnej medycyny ludowej. Jednak tradycyjne ziołolecznictwo wykorzystywało świetlik łąkowy do leczenia przede wszystkim migreny, bezsenności i problemów trawiennych. Herbatka ze świetlika była również uważana za skuteczne remedium na przeziębienie. Mimo szerokiego zastosowania, świetlik łąkowy słynie przede wszystkim ze swojego dobroczynnego działania na narząd wzroku — tutaj znajdziesz najlepsze zioła na oczy, z którymi możesz zadbać o wzrok naturalnie.

Jak działa świetlik do oczu? Składniki aktywne obecne w ziele

Świetlik lekarski na oczy charakteryzuje się szeregiem dobroczynnych właściwości, które zawdzięcza swojemu bogactwu różnorakich składników aktywnych. Ich wysokie stężenie znajduje się zarówno w kwiatach oraz liściach, jak i łodygach, dlatego wszystkie te części są używane do sporządzania leczniczych preparatów.

Prozdrowotne składniki aktywne, które są obecne w świetliku łąkowym to m.in. aukubina, flawonoidy, garbniki, kwasy fenolowe i witamina C. To związki chemiczne o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, dzięki którym chronią narząd wzroku przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez nadmiar wolnych rodników.

Zmagasz się z alergią oczu? W tym wypadku warto, abyś zaczął korzystać ze świetlika. Jest on bowiem bogaty w naturalne związki o działaniu antyhistaminowym, dzięki czemu może pomóc w złagodzeniu reakcji alergicznych, a także pozbyciu się nieprzyjemnych objawów z nimi związanych.

Nadają również świetlikowi właściwości przeciwzapalnych oraz antybakteryjnych, co czyni go doskonałym środkiem wspomagającym walkę ze stanami zapalnymi i infekcjami oczu. Pamiętaj, że samo ziołolecznictwo nie zastąpi konsultacji okulistycznej i nie jest wystarczające do wyleczenia ostrych stanów chorobowych oczu. Warto jednak korzystać z niego równolegle do leków przepisanych przez lekarza w przypadku powszechnych dolegliwości, takich jak zapalenie spojówek.

Zioło to jest doskonałe również do sporządzania okładów. Jak działa świetlik na oczy stosowany miejscowo? Poprawia on krążenie krwi oraz wspomaga odprowadzanie płynów limfatycznych, dzięki czemu może przyczynić się do zmniejszenia widoczności opuchlizny powiek oraz worków pod oczami. Po świetlika łąkowego powinien więc sięgnąć również każdy ten, kto chce przywrócić swojemu spojrzeniu świeży i zdrowy wygląd! Sprawdź pozostałe sposoby, aby zadbać o skórę wokół oczu.

Świetlik do oczu dla dzieci — czy to dobry pomysł?

Świetlik na oczy dla dzieci często uważany jest za naturalny lek na dolegliwości okulistyczne. Pediatrzy nie zalecają go jednak do używania w przypadku najmłodszych, ponieważ narząd wzroku dziecka jest wrażliwy na podrażnienia i reakcje alergiczne. Ze względu na to, świetlik do oczu dla niemowląt i dzieci poniżej 12 roku życia może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Zwłaszcza gdy obecny jest stan zapalny, silny ból czy ropna wydzielina, należy zrezygnować z ziołolecznictwa. W takich przypadkach konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza.

Jak stosować świetlik do oczu? 4 najlepsze sposoby

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy świetlik do oczu rzeczywiście działa. Teraz wystarczy poznać sposoby na to, jak stosować to zioło, aby zapewnić sobie codzienny komfort widzenia oraz błyszczące spojrzenie. Oto 4 najlepsze sposoby na to, jak stosować świetlik na oczy dla wspomagania ich zdrowia!

1. Świetlik do przemywania oczu

Świetlik doskonale sprawdzi się do przemywania oczu oraz ich okolic w przypadku schorzeń takich jak zapalenie brzegów powiek. Jak przygotować ziołowy napar na oczy do przemywania?

  1. Napar na oczy ze świetlika łąkowego do przemywania powinien zostać przygotowany w proporcjach: jedna saszetka herbaty lub dwie płaskie łyżeczki suszu na 200 ml wody.
  2. Zioło zalej wrzątkiem, a następnie przykryj i zaparzaj przez 15 minut.
  3. Po tym czasie odseparuj susz od naparu.
  4. Poczekaj, aż herbatka wystygnie do temperatury letniej.
  5. Wykorzystaj jałowy gazik lub świeży wacik bawełniany i namocz go w naparze.
  6. Przy jego pomocy delikatnie przemyj powieki, linię rzęs i kąciki oczu.
  7. Pamiętaj, aby nie wlewać herbatki bezpośrednio na oczy! Przemycie powiek przy pomocy odpowiednio przyrządzonego naparu ze świetlika przyniesie im ulgę od świądu i pieczenia, a nawet zmniejszy zaczerwienienie.

2. Świetlik pod oczy — działanie ściągające

Jeśli zmagasz się z lekką opuchlizną powiek czy nieestetycznymi workami pod oczami, przygotuj świetlik na oczy w formie okładów. Oto instrukcja, jak zrobić to krok po kroku:

  1. Przyrządź napar w proporcji: dwie saszetki lub cztery płaskie łyżeczki suszu na 200 ml wody.
  2. Zalej zioło wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem przez 15 minut.
  3. Następnie odseparuj susz od naparu.
  4. Poczekaj, aż herbatka wystygnie do temperatury letniej.
  5. Wykorzystaj jałowy gazik lub świeży wacik bawełniany i namocz go w naparze.
  6. Nałóż okład na powieki i trzymaj przez 10-15 minut.
  7. Po tym czasie zdejmij okład i osusz powieki, nie spłukuj resztek naparu ze skóry.
  8. Po takiej kuracji opuchlizna powiek zmniejszy się, a worki pod oczami staną się mniej widoczne. Powtarzaj ją kilka razy w tygodniu, aby poprawić krążenie krwi i limfy w tkankach wokół oczu.

3. Świetlik na oczy – krople nawilżające

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wspomaganie zdrowia oczu są krople do oczu ze świetlikiem do codziennego stosowania. Preparaty wzbogacone o to zioło zawierają wszystko, co w nim najlepsze, jednak w jeszcze wyższym stężeniu od samego naparu!

Właśnie dlatego warto zdecydować się na specjalistyczny produkt ziołowy, taki jak krople EyeLove Natural Drops – rumianek i świetlik. Zawiera on ekstrakt ze świetlika w połączeniu z drugim ziołem o dobroczynnym działaniu na oczy, którym jest rumianek. Ten duet jest nieoceniony w walce z suchością, podrażnieniami i zmęczeniem oczu, z którymi tak wiele osób zmaga się każdego dnia.

Kolejną opcją są krople EyeLove Aloe Drops dedykowane dla alergików. Formuła tych kropli wspomaga naturalne właściwości antyhistaminowe ekstraktu ze świetlika, dzięki czemu są idealne do stosowania podczas reakcji alergicznych. Łzawienie, pieczenie i świąd oczu pójdą w niepamięć niemal natychmiast po zakropleniu oczu preparatem! Tak więc wybierz krople, które lepiej odpowiadają Twoim potrzebom oraz stosuj je każdego dnia, aby naturalnie wspomóc zdrowie swoich oczu.

4. Świetlik do oczu – herbata do picia

Świetlik przez wiele lat był stosowany w medycynie ludowej również doustnie na poprawę widzenia – tradycyjnie zioło te moczone było w piwie i winie, a także pite w formie naparów. Badania odnośnie skuteczności herbaty ze świetlika w poprawie widzenia są ograniczone. Pomimo to, warto skorzystać z prozdrowotnych właściwości tej rośliny. To zdrowy dodatek do codziennej diety, który może i nie zmniejszy wady refrakcji, ale na pewno nie zaszkodzi!

Wystarczy przygotować napar ze świetlika w proporcji jednej saszetki lub dwóch płaskich łyżeczek suszu na 250 ml wody. Zioło zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem przez 15 minut, a następnie wypij ze smakiem. Taką herbatkę warto pić raz lub dwa razy dziennie, aby poprawić trawienie, ukoić układ nerwowy i prawdopodobnie wspomóc również pracę narządu wzroku.

Podsumowując, świetlik do oczu wykazuje się szerokim działaniem prozdrowotnym. Wdrożenie okładów, naparów oraz kropli do oczu z naturalnym ekstraktem ze świetlika do swojej codziennej rutyny pomoże Ci zadbać o najwyższy komfort widzenia. Pożegnaj suchość, zaczerwienienie i pieczenie oczu!

Bibliografia:
Roman Paduch, Anna Woźniak, Piotr Niedziela, Robert Rejdak, Assessment of Eyebright (Euphrasia Officinalis L.) Extract Activity in Relation to Human Corneal Cells Using In Vitro Tests, 2014
Marsha McCulloch, Do Eyebright Drops and Supplements Benefit Health?, 2023
Sruthi M., Eyebright: Benefits, Dosage, and Side Effects, 2022

 

 

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%