Najnowsze posty
Konieczne jest zbadanie promienia krzywizny i mocy łamiącej rogówki? W takim przypadku wykonywana jest topografia rogówki. W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty, a z ich pomocą okuliści są w stanie naprawdę precyzyjnie określić położenie głównych południków rogówki. Sprawdź, co to jest keratometria i dowiedz się, czy powinieneś wykonać to badanie.
Topografia rogówki to po prostu komputerowa keratometria oka. Dzięki temu badaniu możliwe jest skuteczne i precyzyjne zbadanie kształtu rogówki. Wówczas niezbędnym elementem jest nowoczesny sprzęt, ponieważ to właśnie on sprawia, że powstaje mapa rogówki. Taki obraz pozwala na natychmiastowe wykrycie wszelkich nieprawidłowości.
Warto zaznaczyć, że keratometria jest w pełni nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym. Poza tym służy do pomiarów krzywizny i mocy łamiącej rogówki w konkretnych południkach. Umożliwia również dokładne określenie położenia najważniejszych południków rogówki – tego najbardziej stromego i płaskiego, a także o najmniejszym i największym promieniu.
Pomiar krzywizny rogówki służy do diagnozowania astygmatyzmu, a także do poważnego schorzenia oczu, którym jest stożek rogówki. Więcej o tym, czym jest i jak wygląda jego leczenie, dowiesz się tutaj.
Do zbadania krzywizny rogówki niezbędny jest keratometr. To nowoczesne urządzenie sprawia, że rogówka zachowuje się niczym wypukłe zwierciadło. Poza tym rzutuje na jej powierzchnię obrazki, co znowu umożliwia analizę położenia ich odbić względem siebie. Właśnie w ten sposób wykonywana jest topografia rogówki.
Na czym polega badanie keratometrem Javala? Przede wszystkim ten przyrząd wykorzystuje figury schodkowe do kontroli stanu rogówki. Dzieje się tak dzięki temu, że badający odbija dwie figury w rogówce, aby stanowiły jedną linię. Kluczowe znaczenie ma to, żeby po obróceniu keratometru o 90 st. położenie figur pozostało niezmienne względem siebie. Jeśli do tego doszło, to oznacza, że rogówka jest sferyczna. Tym samym wszystkie jej krzywizny są równe, a pacjent nie cierpi na astygmatyzm.
W przypadku gdy figury nachodzą na siebie, to oznacza, że oś pionowa rogówki silniej załamuje wiązkę światła, a to świadczy o astygmatyzmie prostym. Inną możliwością jest również rozchodzenie się odbić figur na powierzchni rogówki. Wówczas oś pionowa słabiej załamuje światło, co jest równoznaczne z astygmatyzmem odwrotnym.
Zwróć również uwagę na to, że badanie może się nieco różnić, jeśli wykorzystywane są nowoczesne autorefraktokeratometry, ponieważ działają tam sensory optyczne. Poza tym urządzenie jest podłączone do systemu komputerowego, który wykonuje wszelkie niezbędne obliczenia. Oprócz tego autorefraktokeratometry służą nie tylko do pomiarów krzywizny rogówki, ale również wady refrakcji całego układu optycznego oka.
Topografia rogówki oka to bardzo specjalistyczne badanie, które jest wykorzystywane tylko wtedy, gdy konieczne jest określenie mocy łamiącej soczewki oraz zmierzenia jej krzywizny. Niekiedy keratometria rogówki jest też stosowana, kiedy trudniej jest prawidłowo zdiagnozować astygmatyzm. Poza tym specjaliści zalecają, żeby zdecydować się na to badanie podczas:
Warto zauważyć, że tak naprawdę nie jest potrzebne specjalne przygotowanie do badania. Poza tym topografia rogówki jest zupełnie nieinwazyjna – NFZ też je wykonuje, więc dodatkowo nie musisz obawiać się wysokich kosztów.
Podczas keratometrii masz jedynie spokojnie patrzeć przed siebie. Zwróć tylko uwagę na to, żeby zabrać ze sobą kilka dokumentów, które pokażesz lekarzowi jeszcze zanim rozpocznie się keratometria – wyniki poprzednich badań, wcześniejsze recepty okularowe lub ewentualne karty informacyjne z pobytów w szpitalu.
Na podstawie wykonanego badania tworzona jest dokładna mapa rogówki. Oprócz tego specjalista dowiaduje się, jaki jest przekrój powierzchni rogówki danego pacjenta, a do tego powstaje mapa cyfrowych wartości krzywizny rogówki. Takie dokładne informacje pozwala uzyskać oftalmometr, czyli element niezbędny, gdy jest wykonywana topografia rogówki. Interpretacja zawsze ma charakter indywidualny, ponieważ konieczne jest wzięcie pod uwagę celu wizyty oraz historię choroby. Zwróć również uwagę na to, że często to badanie służy do kwalifikowania pacjentów na operację – niekiedy zbyt cienka rogówka może być przeszkodą w przeprowadzeniu zabiegu.
Istotne jest także to, jaki zakres mocy ma keratometria. Norma zazwyczaj waha się w granicach między 36,00-53,00 D. Poza tym odczyt jest przeliczany na rzeczywistą moc rogówki.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%