Najnowsze posty
Badanie dna oka, nazywane także oftalmoskopią, to metoda diagnostyczna stosowana w przypadku różnych chorób oczu. Daje szerokie możliwości sprawdzenia stanu narządu wzroku i pozwala wykryć szereg nieprawidłowości. Jaki jest przebieg badania dla oka? Jakie są wskazania do jego wykonania? Oto najważniejsze informacje.
Rozróżniamy następujące rodzaje badania dna oka:
1. Oftalmoskopia bezpośrednia
Ten rodzaj badania dna oka polega na użyciu wziernika ocznego, czyli oftalmoskopu. Urządzenie to umożliwia naświetlenie oka i obserwację jego wewnętrznych struktur w powiększeniu. Dzięki badaniu dna oka można dostrzec niepokojące zmiany i patologie.
Bezpośrednie badanie dna oka pozwala ocenić stan najważniejszych części oka:
- siatkówki
- ciała szklistego
- tarczy nerwu wzrokowego
- plamki żółtej
- naczyń krwionośnych
2. Oftalmoskopia pośrednia
Badanie dna oka może być przeprowadzone pośrednio – wraz z badaniem w lampie szczelinowej. Do dyspozycji lekarza jest także dodatkowe urządzenie nazywane trójlustrem Goldmana – inaczej gonioskop.
Można dzięki temu obserwować trójwymiarowo struktury oka takie jak siatkówka. Możliwe też jest obserwowanie kąta przesączania, co jest fundamentalne dla diagnozowania jaskry i jaskry wtórnej oraz nieprawidłowości wynikających z zakrzepów oka.
Do oftalmoskopii pośredniej używa się także wziernika Fisona, który ma postać kasku z okularem i lampką. Specjalna soczewka umożliwia lekarzowi dokładną obserwację oka.
3. Oftalmoskopia z użyciem funduskamery
Badaniu dna oka towarzyszy funduskamera, czyli specjalny aparat fotograficzny. Doskonałej jakości zdjęcia wewnętrznych struktur gałki ocznej stanowią ogromną pomoc w stawianiu trafnej diagnozy oraz pozwalają na obserwację zachodzących zmian.
Oftalmoskop jest wyposażony w funkcję zmiany zabarwienia światła. Dzięki strumieniowi zielonego światła lekarz może zweryfikować funkcjonowanie małych naczyń krwionośnych i stan włókien nerwowych. Światło kobaltowoniebieskie, wraz z użyciem fluoresceiny, pozwala sprawdzić ilość i obszerność ubytków w nabłonku rogówki.
Badanie dna oka pozwala wykryć wiele chorób oczu. Najczęściej oftalmoskopię stosuje się przy podejrzeniu:
· Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)
· Schorzenia nerwu wzrokowego
· Odklejenie siatkówki
· Krwawienie w siatkówce
· Jaskrę pierwotną i wtórną
Lista chorób diagnozowanych przez badanie dna oka jest bardzo obszerna. Należy do nich zapalenie błony naczyniowej oka. Skierowanie na takie badanie otrzymają pacjenci z podejrzeniem zapalenia twardówki.
Oftalmoskopia służy także przy sprawdzaniu stanu pacjenta zmagającego się z cukrzycą, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, białaczką i anemią. W przypadku ryzyka nowotworów oka także badanie będzie istotne w procesie diagnostyki.
Badanie dna oka pozwala ustalić choroby bezobjawowe lub bardzo wczesne stadia schorzeń. Jest elementem kontroli także przy tarczy zastoinowej i innych schorzeniach neurologicznych, migrenie, udarach, guzach wewnątrzczaszkowych, zezie, po wypadkach i urazach.
Badanie dna oka u dziecka wygląda tak samo jak i osoby dorosłej. Podstawy do badania także są takie same. Zobacz również jak wygląda badanie wzroku u dzieci i niemowląt.
Do przeprowadzenia badania dna oka potrzebne jest zastosowanie kropli rozszerzających źrenice. To powoduje paraliż zdolności akomodacji oka, a skutkiem tego jest zamglony obraz, widzenie nieostre oraz światłowstręt. Czas działania preparatu zależy od indywidualnych preferencji pacjenta, dlatego bardzo trudno określić precyzyjny czas. Z reguły widzenie wraca do normy po około 4-6 godzinach od badania.
Po badaniu dna oka wykluczone jest prowadzenie samochodu. Praca przy komputerze, oglądanie telewizji także będzie przez kilka godzin niemożliwe. Jeśli masz w planach wykonanie badania dna oka – pamiętaj o zabraniu ze sobą okularów przeciwsłonecznych, które złagodzą nadwrażliwość na światło.
Cena badania dna oka mieści się w przedziale od 100 do 300 zł, jeśli decydujesz się na wykonanie badania prywatnie. Oftalmoskopię można też wykonać w ramach usług NFZ, jednak to wiąże się z oczekiwaniem w dość długiej kolejce.
Bibliografia:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%