Najnowsze posty
Centralna retinopatia surowicza to choroba, która może przez długi czas pozostawać niezauważona. Bardzo często spowodowane nią zaburzenia występują tylko w jednym oku, podczas gdy drugie kompensuje powstałe braki. Nie znamy przyczyn rozwoju centralnej retinopatii surowiczej, ale wiemy jaki mechanizm ją wywołuje. Sprawdź jakie są objawy centralnej retinopatii surowiczej i kto jest najbardziej zagrożony tym schorzeniem.
Centralna retinopatia surowicza (CRS) to schorzenie, które występuje najczęściej u mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat. Początkowo pogorszenie wzroku nie jest specjalnie odczuwalne, ponieważ w większości przypadków dotyczy jednego oka. Charakterystyczną cechą centralnej retinopatii surowiczej jest samoistne cofanie się zmian, które sprawia, że objawy znikają po kilku miesiącach. Jednak nie ma tu żadnej reguły i zaburzenia widzenia mogą utrudniać życie przez wiele lat. Centralna retinopatia surowicza ma jednocześnie tendencję do nawracania.
Przyczyny centralnej retinopatii surowiczej nie są jasne. Lekarze wiedzą jaki proces zachodzi w gałce ocznej, w sensie fizjologii, ale dlaczego u konkretnego pacjenta rozwinęło się schorzenie – nie wiemy. Jest na ten temat kilka hipotez, a obserwacje i wywiady lekarskie wśród osób dotkniętych centralną retinopatią surowiczą, pozwalają przypuszczać, że ma to związek z:
Przy centralnej retinopatii surowiczej zauważono także, że większe prawdopodobieństwo zachorowania dotyczy osób, które mają następujące problemy zdrowotne:
Okazuje się, że również ciąża stanowi wyższe ryzyko dla rozwoju centralnej retinopatii surowiczej. Jest to związane z wydzielaniem się kortyzolu.
Centralna retinopatia surowicza (lekarze stosują też określenie centralna surowicza chorioretinopatia - CSCR) polega na tym, że płyn surowiczy wydostaje się z naczyń krwionośnych oka (z naczyniówki - choriokapilar) i przenika poprzez nabłonek barwnikowy siatkówki do warstwy podsiatkówkowej. Tam płyn gromadzi się i doprowadza do odwarstwienia siatkówki. Proces ten jest źródłem licznych zaburzeń widzenia.
Objawy centralnej retinopatii surowiczej mogę mieć różne nasilenie, w zależności od tego jak rozległe odwarstwienie siatkówki nastąpiło. Pojawiają się mroczki w polu widzenia. Uszkodzenia bliższe strefie plamki żółtej w największym stopniu upośledzają widzenie.
Do najczęstszych objawów CRS należą zaburzenia w postaci metamorfopsji, zniekształceń i błędnego postrzegania wielkości przedmiotów (te nieprawidłowości możesz przetestować samodzielnie, bez wizyty lekarza, dzięki testowi Amslera).
Pozostałe symptomy centralnej retinopatii surowiczej to:
Rozpoznanie centralnej retinopatii surowiczej wymaga przeprowadzenia kilku badań diagnostycznych, w tym badania dna oka. Jeśli widoczne są zmiany w strukturach gałki ocznej, konieczne jest przeprowadzenie OCT czyli optycznej koherentnej tomografii, która zobrazuje stan siatkówki i ewentualnych zmian.
W diagnostyce centralnej retinopatii surowiczej dużą rolę odgrywa angiografia fluoresceinowa, która pozwala sprawdzić szczelność naczyń i znaleźć punkty uszkodzeń, powodujące wydostawanie się płynu.
Okuliści rozróżniają następujące rodzaje centralnej retinopatii surowiczej:
Leczenie centralnej retinopatii surowiczej jest jak najbardziej wskazane i potrzebne, ponieważ wspomniana skłonność do samoczynnego ustąpienia choroby pozostaje pod znakiem zapytania. Problem z ostrością wzroku może trwać nawet kilka lat! W tym czasie można zaproponować kilka rozwiązań.
Metody leczenia centralnej retinopatii surowiczej obejmują:
Leczenie centralnej retinopatii surowiczej ma bardzo dobre rokowania i poprawia komfort życia pacjenta. Należy podkreślić, że po zabiegu zakończonym sukcesem, trzeba pamiętać o regularnym badaniu wzroku, by w razie nawrotu podjąć działania lecznicze jak najszybciej.
Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie – czy możliwe jest zapobieganie centralnej retinopatii surowiczej? Z pewnością tak! Choć nadal wiele wątków w sprawie tej choroby pozostaje niezbadanych, to wiemy jak zminimalizować czynniki ryzyka:
>> Dbaj o zrównoważony styl życia, sprzyjający ogólnemu zdrowiu. Dobrze zbilansowana dieta i ruch zmniejszają ryzyko nadciśnienia tętniczego. Badaj się regularnie i w przypadku zdiagnozowania nadciśnienia – postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.
>> Jak wynika z badań nad centralną retinopatią surowiczą, jej rozwój może mieć ścisły związek z napięciem nerwowym. Dlatego staraj się unikać stresu i alkoholu. Nie zażywaj leków uspokajających bez wyraźnych wskazań specjalisty. Pamiętaj, że przyjmowanie steroidów może mieć kluczowe znaczenie dla powstania nieprawidłowości.
>> Osoby z podejrzeniem choroby Cushinga, guza przysadki czy gruczolaka nadnerczy, powinny pozostawać także pod stałą kontrolą okulisty.
Bibliografia:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%