Najnowsze posty
Mioza to zjawiskiem polegającym na zwężeniu źrenic, czyli otworów w tęczówce. Zmiana wielkości otworu źrenicznego jest potrzebna do regulacji ilości światła docierającego do oka. Zwężenie jest prawidłową reakcją, która następuje w warunkach mocnego oświetlenia (zarówno naturalnego, jak i sztucznego). Co jednak, jeśli źrenice są wąskie bez względu na ilość światła? Sprawdźmy na czym polega mioza i kiedy powinna niepokoić.
Mioza to funkcja oka, która polega na regulacji ilości światła, które wpada do oka przez źrenicę. W warunkach silnego nasłonecznienia następuje reakcja układu nerwowego, która powoduje skurcz mięśni rzęskowych. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o ostre i wyraźne widzenie w różnych warunkach.
Przeciwieństwem miozy jest rozszerzenie źrenic w mroku, np. po zgaszeniu światła w pomieszczeniu. Zwiększony otwór źreniczny umożliwia dotarcie większej ilości światła do oka. Dzięki temu po pewnym czasie zaczynamy widzieć lepiej nawet w ciemności. Regulacja ilości światła to naturalny odruch fizjologiczny. Ale co w sytuacji, gdy wąskie źrenice nie mają nic wspólnego z oświetleniem? Jest kilka możliwości.
Jako że mioza jest bezpośrednio związana z działaniem układu nerwowego, reakcje źrenic mogą być wynikiem bardzo różnych czynników. Może to być reakcja na leki:
Mioza może świadczyć o zatruciu organizmu toksycznymi związkami chemicznymi, np. po kontakcie z pestycydami. Nienaturalnie zwężone źrenice są też skutkiem przyjmowania niektórych narkotyków (opiatów) i substancji psychoaktywnych.
Mioza może wynikać z uszkodzeń układu nerwowego, które następują podczas udaru. Niektóre guzy także wywołują takie zaburzenia. Jeśli mioza dotyczy tylko jednego oka, wówczas mówimy o anizokorii. Mioza bywa skutkiem doznanego urazu, gdy dochodzi do krwotoku w mózgu.
Mioza jest zaliczana do objawów w zespole Hornera, czyli chorobie polegającej na przerwaniu współczulnego unerwienia oka. Zwężone źrenice są też jednym z symptomów:
Istnieje również mioza zaliczana do zespołu wad wrodzonych. W tym przypadku nieprawidłowość zapewne zostanie zauważona podczas standardowo wykonywanych kontrolnych badań wzroku u dzieci i niemowląt.
W diagnostyce przyczyn miozy niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na pozostałe nieprawidłowości, jeśli takowe występują. Inne towarzyszące dolegliwości, które mogą wskazać źródło zwężenia źrenic, to:
Do rozpoznania przyczyn miozy niezbędny jest szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta. Należy poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach. Badanie narządu wzroku obejmuje kontrolę reakcji źrenic oraz badanie w lampie szczelinowej. Jeśli wywiad nie daje odpowiedzi, konieczne jest wykonanie szczegółowych badań, takich jak badanie krwi i moczu, tomografia i rezonans magnetyczny.
Sprawdź też >> rozszerzone źrenice – kiedy powinny niepokoić?
Leczenie miozy zależy od jej przyczyn. Jeśli zaburzenie funkcji źrenic wynika ze stanów zapalnych oka – okulista przepisuje leki przeciwzapalne lub antybiotyki. W przypadku gdy zwężona źrenica sygnalizuje zaburzenia układu nerwowego – niezbędne jest kontynuowanie leczenia pod okiem właściwego specjalisty np. neurologa.
Bibliografia:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%