Regularne badanie wzroku jest kluczem do zachowania dobrej kondycji oczu. Jest to również prosty sposób na zapewnienie sobie wysokiego komfortu funkcjonowania w otaczającym świecie, skorelowanym bezpośrednio z dobrym widzeniem stymulowanym odpowiednią korekcją. Wizyty kontrolne pozwalają na ogólną ocenę stanu oczu oraz wczesne rozpoznanie ewentualnych schorzeń okulistycznych. Dowiedz się zatem czym jest badanie wzroku, kiedy się na nie udać oraz co ważne – jak często powinno się odbywać!
Najważniejsze informacje:
Czym jest badanie wzroku?
Badanie wzroku to proces oceny zdolności wzrokowej i ogólnego stanu zdrowia oczu. Jest przeprowadzane przez lekarza okulistę lub optometrystę, czyli specjalistę zajmującego się diagnostyką, leczeniem i korekcją wad wzroku.
Podczas badania wzroku lekarz przeprowadza szereg testów, aby ocenić różne aspekty zdrowia oczu, takie jak ostrość wzroku, refrakcja, badanie dna oka, tonometria, test widzenia barwnego, ocena pola widzenia czy widzenie stereoskopowe. Każdy z elementów kompletnego badania wzroku jest niezwykle istotny, bowiem umożliwiają one nie tylko dobór odpowiedniej korekcji i zapewnienie pacjentowi dobrego widzenia. Dokładne badanie ocenia również ogólny stan oka i pozwala wykryć ewentualne problemy, takie jak wczesne oznaki chorób oczu, a nawet problemy neurologiczne!
Warto pamiętać, że specjalistyczne procedury i testy mogą różnić się w zależności od potrzeb pacjenta i celu badania. Uzyskane wyniki są podstawą do diagnozy wad wzroku, chorób oczu oraz doboru odpowiedniej korekcji, takiej jak okulary czy soczewki kontaktowe. Co istotne, zmiany w obrębie narządu wzroku mogą zachodzić bardzo szybko. Należy zatem kontrolować stan swoich oczu na regularnych wizytach oraz nie bagatelizować niepokojących symptomów.

Objawy sugerujące konieczność badania wzroku
Wiele osób bagatelizuje objawy pogorszenia wzroku lub inne pojawiające się symptomy. Niestety nie jest to odpowiednie podejście, ponieważ szybkie wykrycie wady wzroku lub choroby oczu pozwoli na wdrożenie odpowiedniej korekcji i leczenia, co umożliwi zupełnie komfortowe funkcjonowanie i kontrolę postępującej wady.
Istnieje kilka objawów, które mogą sugerować konieczność udania się na badanie wzroku. Oto kilka typowych sygnałów, na które warto zwrócić uwagę:
- Zmiana ostrości widzenia - jeśli zauważasz, że trudno Ci skupić się na przedmiotach w pobliżu lub daleko, mogą być to sygnał do tego, że oczy obarczone są wadą wzroku, którą należy skorygować za pomocą soczewek okularowych lub kontaktowych.
- Zmęczenie oczu - częste uczucie zmęczenia oczu, szczególnie po długotrwałym czytaniu, pisaniu lub pracy przy komputerze, może świadczyć o problemach ze wzrokiem. Zmęczeniu oczu towarzyszyć mogą również inne niepokojące objawy, takie jak pieczenie oczu, łzawienie, światłowstręt czy pęknięcia naczynek i zaczerwienione oko.
- Bóle głowy - regularne bóle głowy, zwłaszcza po długim skupianiu wzroku na bliskich lub odległych obiektach, mogą świadczyć o wielu problemach zdrowotnych. Często są jednak stowarzyszone z występującą wadą wzroku i jej nieodpowiednią korekcją lub jej całkowitym brakiem.
- Podwójne widzenie – tzw. diplopia, może być wynikiem problemów z mięśniami oczu lub nieprawidłowym ustawieniem gałek ocznych. Pojawia się również w przypadku tropi, określanej także jako zez.
- Trudności w widzeniu w nocy - jeżeli masz trudności z widzeniem w słabym oświetleniu lub w nocy, warto sprawdzić, czy nie masz problemów z upośledzonym widzeniem w nocy, nazywanym również kurzą ślepotą.
- Nawracające infekcje w obrębie narządu wzroku – nawracające zapalenie spojówek lub schorzenia dotyczące powiek, takie jak np. jęczmień na oku sugerować mogą występowanie wady wzroku lub choroby oczu, która wymaga konsultacji ze specjalista.
Jak często powinno się badać wzrok u dzieci?
- Pierwsze badanie wzroku u dzieci zaleca się przeprowadzić między 6. a 12. miesiącem życia. Jest to szczególnie istotne, jeśli podczas ciąży i porodu miały miejsce komplikacje lub w rodzinie pojawiają się częste schorzenia okulistyczne.
- Kolejne badanie wzroku powinno odbyć między 2. a 3. rokiem życia, przed rozpoczęciem nauki przedszkolnej. Jest to ważne, aby wykryć wczesne problemy wzrokowe, które mogą wpływać na rozwój dziecka.
- Po rozpoczęciu nauki szkolnej, zaleca się regularne badania wzroku co 1-2 lata lub zgodnie z zaleceniem lekarza. W tym wieku dzieci są bardziej narażone na wystąpienie wad wzroku takich jak np. krótkowzroczność czy astygmatyzm, które mogą wpływać na ich naukę i rozwój.
- Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy z widzeniem u dziecka, takie jak trudności w czytaniu, skupianiu wzroku czy skarżenie się na bóle głowy związane z widzeniem, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem okulistą.

Jak często powinno się badać wzrok u dorosłych?
- Jeśli nie masz żadnych istotnych problemów wzrokowych, zaleca się badanie wzroku minimum raz na 2 lata w wieku 18-60 lat. Regularne badania pozwalają monitorować stan zdrowia oczu i umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych problemów.
- Po osiągnięciu 60. roku życia, ryzyko wystąpienia chorób oczu związanych z wiekiem, takich jak jaskra czy zaćma wzrasta. Dlatego zaleca się, aby osoby w tym wieku przeprowadzały badania wzroku co 1-2 lata lub zgodnie z zaleceniem lekarza.
- Jeśli masz już zdiagnozowane wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy inne schorzenia, konieczne może być częstsze badanie wzroku. Lekarz określi odpowiednią częstotliwość badań, aby monitorować stan i postęp wad wzroku oraz dostosować odpowiednią korekcję.
- Jeśli spędzasz dużo czasu przed monitorem komputera lub innymi urządzeniami elektronicznymi, możesz być narażony na tzw. cyfrowe zmęczenie wzroku. W takim przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na stan wzroku i, w razie potrzeby, skonsultować się z specjalistą w celu doboru odpowiednich pomocy optycznych.

Częstotliwość badań wzroku może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, historia rodzinna, obecność chorób oczu czy zmieniające się potrzeby wzrokowe. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wzroku – swojego lub dziecka, warto skonsultować się z specjalistą, który fachowo oceni stan narządu wzroku i zaleci odpowiednią częstotliwość badań.
Bibliografia:
- https://www.nvisioncenters.com/education/how-often-to-get-your-eyes-checked/
- https://www.healthline.com/health/standard-ophthalmic-exam#exam-frequency