Najnowsze posty
Większość osób korzystających z okularów korekcyjnych zawdzięcza im nie tylko dobre widzenie, ale również i stylowy wygląd. Stanowią one bowiem część biżuterii, uzupełniają wizerunek użytkownika oraz nadają mu całkiem nowego, spójnego wyrazu. Ludzie uwielbiają i chcą dobrze prezentować się przed innymi, niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdują. Duże wady refrakcji pociągają za sobą konieczność mocnej korekcji, a mówiąc bardziej obrazowo, grubych okularów. Te natomiast nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale dodatkowo (w przypadku soczewek okularowych o plusowych mocach) powiększają wizualnie oczy. Czy można w jakiś sposób temu zaradzić?
Okularowe soczewki skupiające, czyli te o mocy plus pozwalają na zwiększenie mocy refrakcyjnej układu optycznego, a tym samym zogniskowanie wpadających do oka promieni świetlnych na siatkówce, zamiast za nią. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie soczewki, która jest grubsza w środku oraz cieńsza na krawędziach. Dzięki temu szkła plus korygują nadwzroczność, czyli wadę refrakcji objawiającą się głównie niewyraźnym widzeniem blisko umieszczonych przedmiotów. Niestety, soczewki o dużych mocach zachowują się podobnie do lupy, powiększając wizualnie oczy.
Obecnie najczęściej wykorzystywane soczewki wykonane są w konstrukcji sferycznej, co oznacza, że powstają na bazie wycinka sfery, czyli kuli. By szkło takie posiadało dobre właściwości optyczne, musi posiadać odpowiednią krzywiznę bazową. W przypadku soczewek plusowych, wartość tej krzywizny wzrasta wraz ze zwiększaniem się mocy. Użytkownicy okularów o mocy dodatniej zazwyczaj zauważają widoczne powiększenie oczu gdy wartość korekcji przekracza +3,00 D. W miarę jej wzrostu, efekt również się zwiększa.
Powiększenie oczu w okularach jest wynikiem wysokiej mocy zamontowanych w oprawach soczewek. Oczywiście, moc ta jest potrzebna do tego byś mógł w optymalny sposób korygować swoją wadę refrakcji. Z tego względu nie możesz manewrować tą wartością. Istnieje jednak kilka dodatkowych parametrów, które wpływają na wielkość Twoich oczu oraz estetykę wyglądu:
Grubość soczewki jest bezpośrednią konsekwencją dwóch składowych, a mianowicie mocy korekcji oraz jej indeksu. O ile na pierwszy parametr nie mamy realnego wpływu, tak grubością możemy modulować zwracając uwagę na indeksowość soczewki. Im wyższy indeks, czyli współczynnik załamania światła materiału z jakiego wykonana jest dana soczewka, tym finalnie cieńsze jest szkło okularowe. Nie oznacza to jednak, że każda recepta okularowa powinna być realizowana w możliwie najwyższym indeksie. Mniejsze wartości mocy nie wymagają dodatkowego pocieniania. Co więcej należy zwrócić uwagę również na inne cechy danego materiału z konkretnym współczynnikiem załamania i dobrać go odpowiednio do potrzeb pacjenta.
Soczewki okularowe o mocy dodatniej są grubsze w centrum. Z uwagi na to, zwiększenie średnicy soczewki wpłynie na powiększenie obszaru centralnego, który z racji swojej grubości skutkuje optycznym powiększeniem oczu. Osobom nadwzrocznym o dużych wartościach korekcji zaleca się zatem wybieranie mniejszych opraw o regularnych kształtach, w które możliwe będzie wstawienie soczewek o jak najmniejszej średnicy.
Odległość tylnej powierzchni soczewki od wierzchołka rogówki określana jest jako odległość wierzchołkowa. To od niej zależy moc korekcji oraz optyczne powiększenie obrazu za soczewką. Główna zasada mówi o tym, że wartość korekcji okularowej jest zawsze matematycznie mniejsza od wady refrakcji. W przypadku dużych mocy plusowych ma to realne znaczenie, ponieważ każde oddalenie okularów od oczu powoduje przekorygowanie. Z drugiej strony nawet jeśli wartość korekcji umieszczonej bliżej oka jest większa, optyczne powiększenie będzie mniej dominujące. Łatwo zrozumieć to na przykładzie lupy, regulując jej odległość od przedmiotu i obserwując powiększenie. Z tego względu zaleca się by okulary o dużej mocy dodatniej znajdowały się możliwie w jak najmniejszej odległości wierzchołkowej.
Okularowe soczewki asferyczne wykonane są na bazie wycinka elipsy, przez co mają bardziej płaską konstrukcję, niż konwencjonalne soczewki sferyczne. Ta zaawansowana budowa sprawia, że szkło w nieco inny sposób załamuje światło, co przyczynia się do jakości widzenia i redukcji efektu powiększenia oczu. Modele asferyczne soczewek są również cieńsze i lżejsze. Przekłada się to zarówno na zwiększony komfort ich użytkowania, jak i na lepszy wygląd przy dużych wartościach korekcji. Specjalna asferyczna konstrukcja cechuje się dobrymi właściwościami optycznymi. Minimalizuje ona zniekształcenia, nawet podczas patrzenia przez peryferia soczewki, a także gwarantuje najlepsze odwzorowanie kolorów i kształtów obrazu.
Częstym powodem, dla którego użytkownicy soczewek sięgają po wersję asferyczną jest chęć redukcji efektu powiększenia oczu w okularach o mocy plus. Bardziej płaska konstrukcja soczewki eliminuje ten problem i umożliwia zachowanie naturalnego wyglądu. Z tego względu wybierając soczewki asferyczne zadbasz o walory estetyczne samych okularów, jak i o własny, niezaburzony wizerunek.
Podsumowując, soczewki okularowe o mocy plus powiększają oczy, jednak efekt ten szczególnie zauważalny jest dopiero przy dużych wartościach korekcji. Na szczęście istnieje szereg sposobów, dzięki którym możliwe jest zminimalizowanie powiększenia. Nie zawsze wiąże się to z koniecznością zakupu specjalnych szkieł. Ogromną rolę odgrywa w tej kwestii dobór odpowiedniej oprawy oraz sam montaż soczewek przez optyka.
Bibliografia:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 14 dni
masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%