Najnowsze posty
Ludzkie oko to niesamowita struktura, która pozwala nam dostrzegać i interpretować otaczający nas świat. W ciągu życia wielu z nas zadaje sobie pytanie: jak daleko jesteśmy w stanie widzieć? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać i zależy od wielu czynników. Zastanawiając się nad odległością widzenia ludzkiego oka, konieczne jest wprowadzenie niezbędnych pojęć, definiujących możliwości narządu wzroku. Dowiedz się zatem co wpływa na zdolność patrzenia na różne odległości oraz jak daleko sięga ludzki wzrok!
Ostrość wzroku to zdolność oka do rozróżniania szczegółów. Mierzy się ją przy użyciu tzw. tablicy Snellena, na której znajdują się optotypy, czyli litery, cyfry lub kształty różnej wielkości. Wynik ostrości wzroku wyrażany jest w ułamkach, gdzie pierwsza cyfra oznacza odległość, z jakiej badany obiekt jest widoczny, a druga cyfra to odległość, z jakiej osoba badana powinna widzieć ostro ten sam obiekt. Np. wizja 20/20 oznacza, że osoba badana widzi obiekt z odległości 20 stóp (około 6 metrów) i wyznacza normę ostrości wzroku dla oka miarowego lub poprawnie skorygowanego.
Jednak ostrość wzroku nie jest stała i różni się między osobami. Wpływ na nią mają czynniki takie jak m.in.: wada wzroku, starzenie się, choroby oczu, motywacja do badania, czynniki psychologiczne oraz oświetlenie i kontrast tablic. W miarę jak ostrość wzroku się pogarsza, obiekty stają się mniej wyraźne i rozmyte.
Zobacz 4 najczęstsze wady wzroku:
https://www.wokularach.pl/blog/jakie-sa-wady-wzroku-4-najczestsze-problemy-z-oczami
W kontekście zdolności wzrokowych warto zrozumieć także pojęcia punktu bliskiego i punktu dalekiego oka.
Za dostosowywanie się oka do różnych odległości patrzenia odpowiada akomodacja. Proces ten regulowany jest przez zbieżność wiązki światła padającej na siatkówkę. Steruje ona pobudzeniami dla mięśnia rzęskowego, który reguluje kształt soczewki, zmieniając jej moc tak, by odpowiednio załamywała ona światło. Proces ten jest automatyczny i zachodzi niemal niezauważalnie, co pozwala nam płynnie przemieszczać wzrok między obiektami bliskimi i dalekimi.
Różnica między punktem bliskim a dalekim oka wyznacza amplitudę akomodacji. To w tym obrębie mieści się zatem zakres ostrego widzenia.
Pole widzenia jest to obszar widziany podczas gdy głowa i oko są nieruchome. Nie jest ono jednak stałe i może różnić się między osobami. W tym przypadku, nie mówimy o odległości widzenia, a jego rozpiętości. Zaburzenia pola widzenia, takie jak jego znaczne ograniczenie, mroczki lub widzenie lunetowe, mogą znacznie wpłynąć na zdolność naszego postrzegania.
Pole widzenia jednooczne zdrowego oka obejmuje około 85-100 stopni skroniowo, 55-60 stopni nosowo, 45-50 stopni ku górze oraz 65-70 stopni ku dołowi. Prawidłowe pole widzenia obuoczne, tj. miejsce nakładania się pól pochodzących z obu oczu jednocześnie, obejmuje w przybliżeniu okrąg o średnicy 60 stopni. Oba skroniowe krańce pola widzenia szerokości 30° pochodzą już tylko z jednego oka – odpowiednio prawego lub lewego.
Oczywiście, zdolność do widzenia na odległość zależy również od wielu czynników zewnętrznych, takich jak:
W związku z tym, że na odległość widzenia ma wpływ wysokość na jakiej znajdują się oczy, będzie ona zależna m.in. od naszego wzrostu. Szacuje się, że osoba o wzroście 1,5m przy braku ograniczeń w polu widzenia, jest w stanie widzieć przedmioty nawet na odległość ok. 4,8 km. Ograniczenie stanowi powiem zakrzywienie ziemi, zatem wszystko poniżej linii horyzontu jest niewidoczne.
W lipcu 2016 roku Mark Bret Gumá zrobił zdjęcie Alp, stojąc na Pic de Finestrelles w Pirenejach. 443 km - jest to obecnie najdłuższa sfotografowana linia wzroku na Ziemi. Tym samym ustanowił rekord Guinessa.
Co ciekawe, spoglądając w górę, czyli w przestrzeń kosmiczną, na ciemnym nocnym niebie bez zanieczyszczeń świetlnych, powinieneś być w stanie zobaczyć galaktykę Andromedy, która znajduje się w odległości 2,5 miliona lat świetlnych.
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 14 dni
masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%