Najnowsze posty
Podczas gdy leki przynoszą one ulgę w dokuczliwych objawach i pomagają pozbyć się różnorakich schorzeń – to niezwykle ważne, aby zdawać sobie sprawę z ich potencjalnych skutków ubocznych. Jedną z kwestii, która często pozostaje niezauważona, jest negatywny wpływ leków na oczy. W tym artykule dowiesz się, które leki mogą zaszkodzić Twojemu narządowi wzroku – dzięki temu będziesz mógł cieszyć się bezpieczniejszym leczeniem.
Niektóre osoby, które są w trakcie leczenia rozmaitych chorób, w sporadycznych przypadkach mogą zauważyć u siebie nowe dolegliwości o nieznanym pochodzeniu. Łagodne i niepokojące objawy, takie jak suchość oczu czy okazjonalne mroczki przed oczami są często bagatelizowane – brak reakcji może doprowadzić jednak do tego, że stan ten będzie się pogarszał.
Wiedza o potencjalnych zagrożeniach dla wzroku, które wiążą się ze stosowaniem niektórych leków sprawi, że będziesz w stanie wykazać się szybką reakcją w przypadku jakichkolwiek niepożądanych działań. Do tego świadomość ta umożliwi Ci bardziej szczegółową rozmowę ze swoim lekarzem prowadzącym oraz podjęcie świadomej decyzji dotyczącej przypisanych Ci leków.
Pamiętaj o tym, że nie wszystkie leki wiążą się z ryzykiem skutków ubocznych obejmujących oczy, a przypadki uszkodzenia narządu wzroku w przypadku poniższych środków są niezwykle rzadkie. Dlatego nawet jeśli stosowany przez Ciebie lub Twojego bliskiego lek znajduje się na tej liście – nie panikuj! Wystarczy, że ponownie skonsultujesz się z lekarzem prowadzącym.
Tak więc oto najpopularniejsze leki, które mogą wykazywać się negatywnym wpływem na oczy:
Ta grupa leków jest najczęściej używana w celu złagodzeniu bólu czy zbicia gorączki – to nic innego, jak dostępny bez recepty ibuprofen. Jego długotrwałe stosowanie może wywołać:
Te skutki uboczne są najczęściej tymczasowe i mijają po zakończeniu terapii lekiem. Popularnym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, który może mieć negatywny wpływ na oczy jest również indometacyna. W rzadkich przypadkach jej długotrwałego stosowania w badaniach klinicznych zauważono zmiany barwnikowe w plamce żółtej oraz odkładanie się złogów na rogówce.
Jak powszechnie wiadomo, ta popularna metoda antykoncepcji i walki z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy. To działanie niepożądanie może obejmować nie tylko większe żyły, ale i drobne naczynia krwionośne, które znajdują się w siatkówce oka. Z tego względu rzadko mogą wystąpić zakrzepy i zatory naczyń siatkówki.
Poza tym antykoncepcja hormonalna w pojedynczych przypadkach może wywołać u pacjentek:
Do grupy leków neuropsychotropowych zaliczają się m.in. leki przeciwdepresyjne i psychotropy, a także leki przeciwparkinsowe oraz przeciwdrgawkowe. Oto skutki uboczne, którymi mogą zostać objęte oczy po lekach psychotropowych:
Istnieje wiele leków, które są stosowane w terapii chorób serca i naczyń krwionośnych, jednak nie wszystkie z nich mają negatywny wpływ na oczy. Skutki uboczne narządu wzroku mogą powodować przede wszystkim:
Negatywny wpływ leków kortykosteroidowych na oczy jest w sporadycznych przypadkach zaobserwowany po długotrwałym stosowaniu – zarówno doustnym, jak i miejscowym na oko. Ich głównymi skutkami ubocznymi są:
Leki stosowane w walce z infekcjami bakteryjnymi wiążą się z szeregiem negatywnych skutków ubocznych dotykających narząd wzroku:
Ostatnim lekiem na naszej liście są leki popularne w leczeniu raka. Oto środki, których skutki uboczne mogą obejmować oczy:
Istnieje więcej leków, które mogą mieć szkodliwy wpływ na narząd wzroku, dlatego też przed rozpoczęciem leczenia za pomocą nowego środku to niezwykle ważne, abyś najpierw szczegółowo zapoznał się z jego ulotką. Nie wahaj się również zapytać o to swojego lekarza prowadzącego, aby już wkrótce cieszyć się zdrowiem oczu i całego organizmu z minimalnym ryzykiem komplikacji.
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 14 dni
masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%