Mroczek centralny – objawy i przyczyny

Mroczek centralny – objawy i przyczyny

09 wrz

Mroczek centralny to specyficzny rodzaj zaburzeń w polu widzenia. Jego zakres i nasilenie mogą występować w różnym stopniu. Doświadczają go pacjenci z różnymi schorzeniami okulistycznymi. W jaki sposób się objawia i jakie problemy zdrowotne może oznaczać mroczek centralny? Najważniejsze informacje znajdziesz w artykule.


Mroczek centralny – co to oznacza?

Mroczek centralny zaliczany jest do szerszej grupy ubytków w polu widzenia. Pojęcie mroczków obejmuje zamglenia i zaciemnienia, które bywają ruchome lub stałe. Osoba dotknięta tym problemem, nie ma pełnej, stuprocentowej widoczności. Mroczek centralny oznacza, że w środkowej części obrazu pojawia plama uniemożliwiająca prawidłowe widzenie.

Jak się objawia mroczek centralny?

Objawem mroczka centralnego jest stopniowa utrata ostrości w środku pola widzenia. Początkowo może przypominać zmętnienia ciała szklistego, lecz jest to inny typ zaburzenia. Pacjenci, u których stwierdzono obecność mroczka centralnego, skarżyli się na punkt przypominający brudną, szarą plamkę. Ma ona nieregularne krawędzie i z czasem przybiera postać jeszcze ciemniejszą i staje się czarna. Mroczek centralny z biegiem czasu rozszerza swój obszar i coraz bardziej utrudnia funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny mroczka centralnego?

Z mroczkiem centralnym możemy mieć do czynienia w przypadku kilku schorzeń narządu wzroku. Objaw ten jest charakterystyczny dla zwyrodnienia plamki żółtej. Postęp choroby oznacza rozszerzanie się mroczka centralnego.

Mroczek centralny może oznaczać patologiczne zmiany zachodzące w strukturach gałki ocznej. Do najczęstszych należy jaskra, ale mogą to być także zaburzenia wywoływane degeneracją siatkówki (porównaj z retinopatią barwnikową). Choć wiele z chorób objawiających się mroczkiem centralnym, ma związek z zaawansowanym wiekiem i procesami starzenia, to niektóre z nich dotykają osób młodych. Tak jest w przypadku centralnej retinopatii surowiczej. Czasem mroczek centralny jest objawem zapalenia nerwu wzrokowego.

Swego rodzaju fałszywym sygnałem o mroczku centralnym mogą być symptomy towarzyszące migrenie ocznej. Te jednak różnią się tym, że występują sporadycznie, jako objaw tzw. aury.
Lekarze notują też rzadkie przypadki mroczka centralnego jako zaburzenia wynikającego z rozwoju nowotworów mózgu.

Mroczek centralny

Diagnostyka mroczka centralnego

Właściwe rozpoznanie źródeł problemów z widzeniem, jest podstawą do podjęcia skutecznego leczenia. Każda z wymienionych potencjalnych przyczyn wymaga innego rodzaju działania ze strony lekarzy.

Osoby zgłaszające się do okulisty z objawami mroczka centralnego, powinny wykonać kilka podstawowych badań diagnostycznych. Pierwszym, który nie wymaga specjalistycznego sprzętu i można go zrobić samodzielnie w domu, jest test Amslera.

>> Pobierz test Amslera

 

Pozostałe badania, które należy wykonać u specjalisty, to:

Leczenie mroczka centralnego

Leczenie objawów mroczka centralnego jest uzależnione od pierwotnych przyczyn tego zaburzenia. Nie ma uniwersalnego rozwiązania, dlatego w każdym przypadku niezbędna jest kompleksowa diagnostyka oraz konsultacja okulistyczna. W wielu przypadkach szybkie rozpoznanie przyczyn mroczka centralnego, pozwala na zatrzymanie nieprawidłowości.

 

 

Bibliografia:

D. M. Alberta, D. M. Gamma, Scotoma [w:] Britannica.com (dostęp: 6.09.2024).
P. Mehta, What to Know About Blind Spots (Scotomas) [w:] WebMD 2023/28 February (dostęp: 6.09.2024).
J. Jonas, R. Bourne, R. White, S. Flaxman, J. Keeffe, J. Leasher i inni, Visual impairment and blindness due to macular diseases globally: a systematic review and meta-analysis [w:] American Journal of Ophthalmology 2014 Oct;158(4) (dostęp: 6.09.2024).
J. Jonas, C. Cheung, S. Panda-Jonas, Updates on the Epidemiology of Age-Related Macular Degeneration [w:] Asia-Pacific Journal of Ophthalmology 2017 Nov-Dec;6(6) (dostęp: 6.09.2024).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Zaćma pourazowa – przyczyny, objawy, leczenie
22 lutego 2024

Zaćma pourazowa – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Jakie badania u okulisty na NFZ można zrobić?
21 marca 2024

Jakie badania u okulisty na NFZ można zrobić?

Czytaj dalej
Badanie GDx – wskazania i przebieg
16 maja 2024

Badanie GDx – wskazania i przebieg

Czytaj dalej
Borelioza a oczy – to warto wiedzieć!
10 czerwca 2024

Borelioza a oczy – to warto wiedzieć!

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%