Najnowsze posty
Ropiejące oczy u dziecka to problem, który niejednemu rodzicowi spędza sen z powiek. Przyczyn pojawienia się w oku malucha wydzieliny może być kilka. W większości przypadków takie sytuacje nie zagrażają zdrowiu. Warto jednak wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne rodzaje infekcji. Kiedy ropiejące oczy u dziecka powinny skłaniać do kontaktu z lekarzem? Sprawdzisz w naszym poradniku.
Przyczyny ropiejących oczu u dziecka są dość złożone. Przykre objawy mogą być wywołane:
Z rozpoznaniem ropiejących oczu u dziecka nie będziemy mieć problemu. Problem jest wyraźnie widoczny w postaci wydzieliny w obrębie powiek i kącików oczu. Wydzielina o różnej gęstości ma tendencję do zasychania. To powoduje sklejanie się powiek i rzęs.
Objawy ropiejących oczu u dziecka są szczególnie dotkliwe o poranku. Tworzą się grudki, które podrażniają delikatną skórę i błony śluzowe. Zgromadzona przez noc wydzielina utrudnia otwarcie oczu. Maluch często odruchowo pociera oczy piąstką, dodatkowo je drażniąc.
Zobacz także >> Retinopatia wcześniacza - przyczyny, objawy, leczenie
Ropiejące oczy u dziecka mogą być wywołane ciałem obcym w oku. Towarzyszy temu zwykle ból i dyskomfort. Jeżeli przyczyną ropiejących oczu dziecka są bakterie – wówczas zaobserwujemy mętną ropę. Infekcja wywołana przez paciorkowce, gronkowce lub bakterie gram-ujemne, powoduje dodatkowo zaczerwienienie i podrażnienie oczu. Rozwój bakterii chlamydii objawia się intensywnym wydzielaniem śluzu i żółto-białej ropy.
Według danych medycznych za 30% przypadków ropiejących oczu u dziecka odpowiedzialne są bakterie. Z reguły są to sytuacje niewymagające interwencji lekarza. Zwykle w ciągu 7-10 dni objawy mijają, bowiem choroba ma charakter samoograniczający. Infekcje wirusowe również nie trwają dłużej, a organizm sam radzi sobie z pokonaniem drobnoustrojów.
Charakterystycznym symptomem są ropiejące oczy u dziecka przy katarze. Jeśli obserwujemy u naszej pociechy taki przebieg – prawdopodobne są dwie przyczyny: infekcja wirusowa lub alergia. Jak to rozróżnić?
Ropiejące oczy u dziecka przy katarze oraz jednoczesne objawy przeziębienia (podwyższona temperatura, osłabienie) to zapewne skutek zakażenia adenowirusami. Wydzielina pojawiająca się w oczach jest rzadsza niż w przypadku bakterii. Zwykle zauważamy w takich sytuacjach intensywne łzawienie. Dziecko może w takich sytuacjach wykazywać objawy światłowstrętu i skarżyć się na ból głowy. Wirusy, które powodują ropiejące oczy u dziecka, są odpowiedzialne również za zapalenie spojówek. Wraz z tą infekcją pojawia się zaczerwienienie oczu, tkliwość, nadwrażliwość na światło.
Jedną z przyczyn ropiejących oczu u dziecka jest alergia. Może przy tym występować wodnisty katar, zapalenie spojówek oraz inne objawy uczulenia np. skórne. Warto obserwować tego rodzaju sygnały, by wychwycić zależności. Niektóre alergie występują sezonowo – na pyłki drzew, traw i zbóż. Jeżeli objawy uczulenia pojawiają się bez związku z okresami aktywności pyłków – winne mogą być roztocza lub sierść zwierząt domowych. Jeżeli mamy podstawy do podejrzeń, że dziecko cierpi z powodu alergii – zgłośmy się na testy.
Objawy ropiejących oczu dziecka są nieprzyjemne, ale łatwo im zaradzić domowymi sposobami. Możesz przemywać ropiejące oczy u dziecka przy pomocy zwykłej przegotowanej letniej wody. Świetnie sprawdzi się też zaparzony rumianek, który dodatkowo złagodzi podrażnienia. Nasącz wacik wodą lub naparem i przyłóż na powieki. Pozostaw tak na 1-2 minuty, by ułatwić rozklejenie rzęs. Następnie delikatnie przecieraj powieki by usunąć pozostałości ropy z kącików.
Domowym sposobem na ropiejące u dziecka, a także u dorosłych, są krople nawilżające do oczu. Łagodzą podrażnienie, wspierają naturalną barierę ochronną i pomagają naturalnie pozbyć się wydzieliny z oka.
Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, dostępne są także krople na ropiejące oczy bez recepty. Łatwo znajdziesz w aptekach sól fizjologiczną oraz sztuczne łzy, które ułatwią oczyszczanie i także pomogą w przemywaniu sklejonych powiek i rzęs.
Ropiejące oczy u dziecka powinny być powodem wizyty u lekarza, gdy mamy do czynienia z uczuleniami. Zarówno alergie sezonowe, jak i stałe, mogą przekształcać się w astmę i pogłębiać problemy zdrowotne. Umów się na konsultację u alergologa, by ustalić co powoduje reakcje układu immunologicznego i w jaki sposób to leczyć.
Wydzielina ropna w oczach dziecka spowodowana wirusami lub bakteriami w rzadkich przypadkach wymaga interwencji specjalisty. Kiedy zgłosić się do okulisty z ropiejącymi oczami u dziecka?
Niepokojącym sygnałem towarzyszącym wydzielaniu się ropy w oczach dziecka są:
Zobacz także czym charakteryzuje się zaawansowana postać stanu zapalnego - ropostek.
Zapobieganie infekcjom oczu to przede wszystkim dobre nawyki higieniczne. Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Ważna jest też świadomość, że dotykanie i pocieranie oczu to najłatwiejsza droga dla bakterii i wirusów. Ale jak zapobiegać ropiejącym oczom dziecka 3-letniego? To bardzo trudne i wie o tym każdy rodzic ruchliwego malucha, spragnionego kontaktu z rówieśnikami.
Czynniki wywołujące infekcje oczu łatwo przenoszą się podczas zabawy i kontaktu z innymi dziećmi. Dlatego warto cierpliwie przyuczać dziecko, dbając o systematyczną higienę rąk, często wymieniać pościel i ręczniki.
Jeśli ropiejące oczy u dziecka są wywołane alergią – możesz zdziałać więcej. Leczenie alergii to podstawa. Gdy uczulenie wywołane jest roztoczami – możesz zminimalizować gromadzenie się kurzu w mieszkaniu. Pomoże Ci w tym pozbycie się dywanów, wykładzin i zasłon. Jeżeli dla Twojego dziecka bardzo ważną rolę odgrywa jakiś pluszak, przytulanka – jest na to sposób. Raz na jakiś czas włóż maskotkę do zamrażarki (najlepiej gdy dziecko pójdzie spać). W ten sposób unieszkodliwisz roztocza wywołujące alergię.
Bibliografia:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%