Rumianek na oczy – jak stosować i na co pomaga?

Rumianek na oczy – jak stosować i na co pomaga?

21 cze

Suszony rumianek to nieodłączny element domowej spiżarni dla osób, które cenią sobie moc ziół. Charakteryzuje się on bowiem szerokimi właściwościami zdrowotnymi, które wpływają pozytywnie na cały organizm – w tym na narząd wzroku! Czytaj dalej i dowiedz się, jak zaparzyć rumianek na oczy, na co pomaga, oraz jak go stosować!

Rumianek na oczy – co to za zioło?

Rumianek pospolity to niska roślina jednoroczna, którą można rozpoznać po charakterystycznych, licznych koszyczkach kwiatowych z białymi płatkami i żółtym środkiem. To zioło lecznicze można znaleźć dziko rosnące w ogrodach, na polach uprawnych, oraz łąkach. Oryginalnie pochodzi ze wschodniej części regionu Morza Śródziemnego, jednak obecnie jest rozpowszechniony w całej Europie i Azji zachodniej, a także w Ameryce Północnej oraz Australii.

Rumianek od wielu lat jest powszechnie stosowany w ziołolecznictwie, a także kosmetologii – jego wspaniałe właściwości promują bowiem zarówno zdrowie, jak i piękny wygląd. Jednak co odpowiada za działanie tej rośliny? Koszyczki rumianku są bogate w liczne składniki aktywne, takie jak:

  • Olejki eteryczne – olejek rumiankowy wykazuje się silnym działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym, a do tego wspomaga regenerację skóry.
  • Flawanoidy – to naturalne związki pochodzenia roślinnego, które działają przeciwutleniająco, a nawet przeciwnowotworowo.
  • Garbniki – znane również jako taniny, to silne antyoksydanty działające ściągająco na skórę oraz błony śluzowe.
  • Witamina C – jeden z najbardziej cenionych przeciwutleniaczy, który dodatkowo stymuluje syntezę kolagenu oraz hamuje jego degradację.
  • Kumaryny – to związki o niezwykle szerokim działaniu terapeutycznym. Zmniejszają aktywność wolnych rodników, łagodzą stany zapalne, a także działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo.
  • Cholina – stosowana miejscowo poprawia stanu gospodarki lipidowej, co oznacza, że wzmacnia barierę ochronną skóry i błon śluzowych.

Ze względu na liczne składniki aktywne zawarte w rumianku, jest on doskonałym suplementem diety oraz dodatkiem do codziennej rutyny kosmetycznej. Jednak czy rumianek pomaga na oczy? Tak! To jedne z najlepszych ziół na oczy – ludzki narząd wzroku korzysta bowiem na właściwościach przeciwbakteryjnych, antyoksydacyjnych oraz łagodzących wykazywanych przez tę roślinę.

Rumianek na oczy – na co pomaga?

Rumianek do oczu będzie w stanie pomóc z łagodnymi dolegliwościami, takimi jak zaczerwienienie, łzawienie, suchość czy pieczenie związane ze zmęczeniem oczu. Może przynieść również ulgę w łagodnym zapaleniu spojówek – w tym artykule dowiesz się więcej na temat tego schorzenia. Wybierając rumianek, należy jednak pamiętać, że nie jest to lek sam w sobie.

Jeżeli zmagasz się z poważniejszym problemem okulistycznym, takim jak ostra infekcja z ropą, czy skrajna suchość oczu – zrezygnuj z ziołolecznictwa i udaj się do lekarza. Rumianek do oka z niepokojącymi objawami nie przyniesie bowiem pożądanych skutków, a wręcz może pogorszyć sytuację. Dlatego poważniejsze schorzenia pozostaw okulistom, a po ziołolecznictwo sięgaj tylko w przypadku łagodnych, codziennych dolegliwości.

Rumianek na oczy dziecka – czy warto z niego korzystać?

Rodzice w celu dbałości o zdrowie dziecka, często sięgają po napary ziołowe w celu przemywania oczu czy higieny powiek. Rumianek na oczy dla dziecka nie jest jednak zalecany przez pediatrów. Narząd wzroku dzieci jest bowiem o wiele bardziej wrażliwy, niż dorosłych. Dlatego, szczególnie jeśli chodzi o rumianek na oczy niemowlaka czy noworodka, niektóre związki zawarte w tej roślinie mogą powodować podrażnienia i dyskomfort.

A co w przypadku chorób zapalnych? Rumianek na ropiejące oczy u dziecka na pewno nie pomoże – infekcja z ropą świadczy już o poważnym problemie, i powinna skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. W przypadku takich objawów nie należy więc eksperymentować z ziołolecznictwem, aby nie ryzykować pogorszeniem sytuacji.

Rumianek na oczy – jak stosować?

Istnieje kilka głównych sposobów na to, jak stosować rumianek do oczu, aby cieszyć się jego prozdrowotnym działaniem. Wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada, a następnie stosuj ją od 1 do 2 razy dziennie przez około tydzień, do złagodzenia objawów. Po tym czasie możesz wdrożyć rumianek do swojej rutyny raz na kilka dni, aby pielęgnować narząd wzroku i zapobiec ponownemu pojawieniu się nieprzyjemnych dolegliwości.

Jednak zanim poznasz metody stosowania rumianku i wdrożysz go do swojej rutyny, musisz najpierw dowiedzieć się, jak przygotować napar! Oto instrukcja, jak zaparzyć rumianek na oczy krok po kroku:

  1. Zagotuj 200 ml wody.
  2. Do filiżanki wsyp 1 łyżeczkę lub 1 torebkę suszu z rumianku.
  3. Zalej susz wodą o temperaturze 90-95°C (2 minuty po zagotowaniu).
  4. Przykryj filiżankę talerzykiem i zaparzaj przez 5 do 10 minut.
  5. Opcjonalnie – oddziel susz od naparu, i gotowe!

Skoro wiesz już, jak przygotować herbatę rumiankową – oto najlepsze sposoby odnośnie tego, jak stosować rumianek na oczy:

1. Okład z rumianku na oczy

Okład na oczy z rumianku doskonale sprawdzi się w przypadku lekkiej opuchlizny spowodowanej np. przez alkohol, lekką reakcję alergiczną po nowym kosmetyku czy nieprzespaną noc. Właściwości ściągające rumianku poprawią bowiem krążenie limfy i krwi w okolicy oczu. Aby przygotować okład z rumianku na oko, przygotuj filiżankę naparu i odczekaj, aż ostygnie do temperatury pokojowej. Możesz również schłodzić herbatkę z lodówce, aby jeszcze bardziej wzmocnić jej działanie zmniejszające opuchliznę.

Gdy napar z rumianku osiągnie już pożądaną temperaturę, namocz w nim gaziki lub płatki bawełniane. Następnie nałóż je na powieki i trzymaj przez 10-15 minut. Nie spłukuj naparu wodą, aby przedłużyć jego działanie. Zabieg ten możesz powtarzać dwa razy dziennie, aby cieszyć się zawsze świeżo wyglądającym spojrzeniem!

2. Rumianek na oczy w formie kropli nawilżających

Zdecydowanie najskuteczniejszym i najwygodniejszym sposobem na wdrożenie rumianku do codziennej pielęgnacji oczu, jest stosowanie specjalnych kropli nawilżających wzbogaconych o ekstrakt z tego zioła. Produkty takie jak EyeLove Natural Drops zawierają skoncentrowaną moc rumianku wraz z kompleksowym nawilżeniem zapewnianym przez hialuronian sodu. To połączenie idealne, które wyeliminuje objawy zmęczenia oczu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!

Jeżeli zmagasz się z alergią oczu, rumianek również okaże się niezastąpiony w walce z łzawieniem, swędzeniem i pieczeniem. W takiej sytuacji wybierz krople EyeLove Aloe Drops dedykowane dla alergików – w tym produkcie moc naturalnych ziół takich jak rumianek, świelik i oczar wirginiski dopełniana jest przez aloes. Ten wysokiej jakości skład sprawia, że już jedna kropla skutecznie nawilży oczy oraz złagodzi objawy reakcji alergicznej.

3. Rumianek do higieny brzegów powiek

Odpowiednia higiena brzegów powiek pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych infekcji gruczołów Meiboma, oraz cieszyć się świeżym spojrzeniem każdego dnia. Do tego zabiegu warto korzystać jednak nie tylko z wody, ale także z naparu rumiankowego! Wystarczy przygotować szklankę naparu oraz poczekać, aż ostygnie do temperatury pokojowej. Następnie zamoczyć w nim patyczek higieniczny lub płatek bawełniany i delikatnie oczyścić linię rzęs za jego pomocą.

Te porady pomogą Ci w naturalny sposób zadbać o zdrowie swojego narządu wzroku. Niezależnie od tego, czy zmagasz się z lekką suchością oczu, czy Twój wzrok jest zmęczony po całodniowej pracy przed komputerem – rumianek pomoże Ci złagodzić ten problem i znów cieszyć się dobrym komfortem widzenia!

Bibliografia:
Janmejai K. Srivastava, Eswar Shankar, Sanjay Gupta, Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future, 2010
Diane L. McKay, Jeffrey B. Blumberg, A review of the bioactivity and potential health benefits of chamomile tea (Matricaria recutita L.), 2006
Yun-Lei Dai, Ying Li, Qi Wang, Feng-Jv Niu, Kun-Wei Li, Yun-Yu Wang, Jian Wang, Chang-Zheng Zhou, Li-Na Gao, Chamomile: A Review of Its Traditional Uses, Chemical Constituents, Pharmacological Activities and Quality Control Studies, 2023

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%