Zapalenie nadtwardówki – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie nadtwardówki – przyczyny, objawy i leczenie

03 lis

Zapalenie nadtwardówki oka to najczęściej łagodna choroba, która może minąć samoistnie – można ją jednak łatwo pomylić z poważniejszymi infekcjami, w przypadku których koniecznie trzeba podjąć leczenie. Jeśli zmagasz się z typowymi objawami stanu zapalnego w obrębie narządu wzroku, takimi jak zaczerwienienie i nieprzyjemne pieczenie – sprawdź, czy być może nie dolega Ci zapalenie nadtwardówki. Ile trwa to schorzenie, jak się objawia i jak je leczyć? Wszystkiego dowiesz się u nas.

Zapalenie nadtwardówki oka – na czym polega ta choroba?

Twardówka to nic innego, jak biała część oka. Jest ona relatywnie gruba i sztywna, ponieważ ma za zadanie nadawać gałce ocznej kształt i chronić jej wewnętrzne struktury. Jest zbudowana przede wszystkim ze sprężystych włókien kolagenowych i okala zarówno rogówkę, jak i tylny otwór na nerw wzrokowy.

Twardówka nie jest jednak jednolitą strukturą, ponieważ składa się z 3 warstw:

  1. Blaszka brunatna – to pierwsza liczona od środka warstwa. Przylega do błony naczyniowej, która znajduje się wewnątrz gałki ocznej.
  2. Istota właściwa twardówki – warstwa środkowa.
  3. Nadtwardówka – jest powierzchowną warstwą twardówki najbardziej wysuniętą na zewnątrz.

W przebiegu zapalenia nadtwardówki oka, stanem zapalnym objęta staje się właśnie zewnętrzna warstwa twardówki. Ma ona wówczas łagodny przebieg, nie powoduje intensywnych dolegliwości i zazwyczaj mija samoistnie – ze względu na to, większość pacjentów nie otrzymuje jednoznacznej diagnozy. Zdarza się jednak nawracające lub przewlekłe zapalenie nadtwardówki – czasem choroba może objąć również głębsze warstwy twardówki. Wówczas odpowiednia diagnoza staje się niezbędna.

Warto wiedzieć >>> H15 to numer, którym oznaczone jest w ICD-10 zapalenie nadtwardówki oka (czyli w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób).

Zapalenie nadtwardówki – objawy

Jak można rozpoznać zapalenie nadtwardówki? Objawy tej dolegliwości są w większości przypadków niejasne i typowe również dla wielu innych chorób, takich jak zapalenie spojówek.

Główne symptomy, którymi objawia się zapalenie nadtwardówki oka to m.in.:

  • Zaczerwienione oczy – często rozszerzone naczynia krwionośne to jedyny objaw, który świadczy o toczeniu się w nadtwardówce stanu zapalnego.
  • Światłowstręt – tutaj dowiesz się, jakie jeszcze mogą być jego przyczyny.
  • Pieczenie oczu – zapaleniu nadtwardówki mogą towarzyszyć łagodne dolegliwości bólowe, często opisywane jako uczucie piasku pod oczami.

Zapalenie nadtwardówki – przyczyny

Przyczyny, z którymi wiąże się zapalenie nadtwardówki oka, wciąż nie są do końca zrozumiane. Na rozwój choroby najbardziej narażone są osoby młode i podczas gdy zapalenie nadtwardówki nie jest sprzężone z płcią, to kobiety zmagają się z nim nieco częściej niż mężczyźni.

Tak więc, skąd bierze się zapalenie nadtwardówki oka? Przyczyny tego schorzenia mogą być następujące:

  • Stres i zmęczenie – choroba ta może mieć podłoże psychogenne – zaobserwowany został bowiem związek pomiędzy stresowymi sytuacjami a rozwojem zapalenia nadtwardówki oka.
  • Choroby zapalne skóry – zapalenie nadtwardówki często rozwija się u osób, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry czy trądzikiem.
  • Migrena – osobom, które cierpią na migreny, często dolega również nawracające zapalenie nadtwardówki.
  • Kontakt oczu ze środkami toksycznymi – na rozwój choroby może mieć wpływ kontakt oczu z chemikaliami, np. rozpuszczalnikami chemicznymi czy środkami używanymi
  • Zapalenie nadtwardówki a jelita – choroba ta często idzie w parze z przewlekłym zapaleniem jelita grubego.
  • Choroby tkanki łącznej – głównym budulcem twardówki u człowieka jest tkanka łączna włóknista, dlatego jej zapalenie może rozwinąć się w przebiegu, np. reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zobacz również >>> Zapalenie twardówki – objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie nadtwardówki – leczenie

Jak leczyć zapalenie nadtwardówki? Jako że ma ono charakter łagodny i samoograniczający się, to w większości przypadków nie wymaga interwencji lekarskiej. W przypadku wyjątkowo uporczywego i długotrwałego stanu zapalnego lekarz może przepisać jednak leki kortykosteroidowe do zakraplania oczu. Tutaj poznasz 6 ważnych zasad na temat tego, jak zakraplać oczy – koniecznie się z nimi zapoznaj, aby farmakologiczne leczenie zapalenia nadtwardówki przebiegło bezproblemowo.

Jeśli chorobie towarzyszy światłowstręt – to bardzo ważne, aby do momentu złagodzenia stanu zapalnego chronić oczy dobrymi okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV400. Dzięki temu nie tylko uchronisz się przed dyskomfortem, ale i wspomożesz oczy w regeneracji. U nas znajdziesz markowe i bezpieczne okulary słoneczne, które pomogą Ci w przebiegu zapalenia nadtwardówki i nie tylko.

Ciebie lub Twoje dziecko dopadła ta choroba i zastanawiasz się: „zapalenie nadtwardówki – ile trwa?”. Zwykle choroba ustępuje w ciągu od 1 do 3 tygodni – zarówno z leczeniem, jak i w przypadku samoistnego ograniczenia stanu zapalnego. Choroba ma jednak czasami tendencje do nawracania, dlatego w przypadku wystąpienia typowych dla zapalenia nadtwardówki objawów, warto udać się na badanie do gabinetu okulisty.


Bibliografia:
Zbigniew Zagórski, Medycyna Praktyczna, Zapalenie twardówki, 2015
Małgorzata Marcinów-Ostapczuk, Przegląd Okulistyczny, Zapalenie twardówki i nadtwardówki – współczesne możliwości diagnostyki i leczenia, 2012
Ewa Czaplicka, Objawy okulistyczne w przebiegu chorób reumatycznych, 2013

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 14 dni

ZWROTY DO 14 dni

masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%