Najnowsze posty
Żółte białka oczu to objaw, który przysparza o silne zaniepokojenie. Podczas gdy ich przyczyny mogą być tak błahe, jak ekstremalne zmęczenie czy stres, to mogą również świadczyć o poważnej chorobie. Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na pytania – o czym mogą świadczyć żółte oczy, jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć.
Przez „żółte oczy” pacjenci rozumieją nic innego, jak żółte zabarwienie twardówki oczu, czyli ich białej części. Barwa ta może występować albo równomierne, albo w formie plamki obecnej jedynie na określonym obszarze. Co oznacza plamka na oku? Czy jest niebezpieczna? Niezależnie od wyglądu zmiany – powinna skłonić Cię do wizyty u lekarza od razu, gdy tylko ją zauważysz. Każda różnica w naturalnym kolorze białek oczu jest bowiem oznaką, że coś niepokojącego może dziać się w organizmie.
Istnieje kilka głównych schorzeń, które powodują żółte białka w oczach. Przyczyny tego objawu mogą zostać stwierdzone jedynie po dokładnym zbadaniu pacjenta, który zazwyczaj jest zdiagnozowany z jedną z poniższych chorób:
Zespół Gilberta to łagodna choroba metaboliczna, która nie stanowi poważnego zagrożenia dla życia lub zdrowia. Ma podłoże genetyczne i objawia się żółtymi oczami, które najczęściej ujawniają się dopiero po okresie silnego stresu organizmu – np. po przebytej chorobie, długotrwałym niedosypianiu czy intensywnym wysiłku.
Objaw zażółconych oczu i skóry jest spowodowany tymczasowym zwiększeniem bilirubiny we krwi – to barwnik żółciowy, który powstaje w wyniku rozpadu głównego składnika hemoglobiny. Występuje on naturalnie w ludzkim organizmie – dopiero jego zbyt wysokie poziomy doprowadzają do niepokojącego objawu, którym są żółte oczy.
Zaburzenia funkcjonowania wątroby również powodują szybki wzrost poziomu bilirubiny we krwi, co skutkuje żółtym zabarwieniem białek. Są to choroby takie jak:
Różnego rodzaju guzy rozwijające się w organizmie również mogą prowadzić do żółtego zabarwienia białek oczu. Tyczy się to zwłaszcza guzów, które mechanicznie blokują prawidłowy odpływ żółci. Za taki stan odpowiadać może m.in.:
Zależnie od tego, co jest przyczyną zażółconych oczu, chorobie mogą towarzyszyć następujące objawy:
Żółte oczy to nie choroba, a jej objaw – dlatego ich leczenie polega na wyeliminowaniu przyczyny. Nie należy traktować zażółconych białek oczu jako defektu kosmetycznego, a jako oznakę, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie – stan ten wymaga bowiem przeprowadzenia szczegółowych badań laboratoryjnych.
Lekarz wraz z diagnozą będzie w stanie przepisać odpowiednie leczenie szpitalne lub domowe, a wraz z ustąpieniem choroby i obniżeniem poziomu bilirubiny we krwi, twardówka oka odzyska swój biały kolor.
Nie zawsze leczenie może jednak okazać się konieczne. W przypadku łagodnej choroby, takiej jak zespół Gilberta, pozbycie się żółtych oczu umożliwia dbanie o zdrowy styl życia – w celu zminimalizowania objawów konieczne są tu m.in. zdrowa dieta, abstynencja od alkoholu i unikanie zbędnego stresu dla organizmu.
Pamiętaj jednak, że diagnoza lekarska jest konieczna w przypadku zażółconych oczu – dzięki niej będziesz w stanie zadbać o swoje zdrowie i uniknąć niebezpiecznych konsekwencji, z którymi wiąże się bagatelizowanie poważnej choroby.
Bibliografia:
Teresa Dumain, Yellow Eyes, webmd.com, 2022
Troy Bedinghaus, Why are my eyes yellow?, verywellhealth.com, 2023
Reena Mukamal, American Academy of Ophthalmology, Why are the whites of my eyes discolored?, aao.org, 2022
Jenna Fletcher, Why are my eyes yellow?, medicalnewstoday.com, 2018
Cleveland Clinic, Adult Jaundice, clevelandclinic.org, 2022
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%