Adaptacja do nowych okularów korekcyjnych

Adaptacja do nowych okularów korekcyjnych

10 sie

Od nowych okularów korekcyjnych oczekujemy niezaburzonej ostrości widzenia, wysokiego komfortu patrzenia, najbardziej realistycznego odwzorowania barw i wiele więcej. Gdy pierwszy raz je zakładamy, rzeczywistość może wyglądać jednak nieco inaczej. Początkowo możemy mieć co do nich negatywne odczucia, widzenie wydawać będzie się niewyraźne, a obraz dziwnie zdeformowany i rozciągnięty. Ponadto już po kilkunastu minutach możemy doświadczyć bólu głowy czy oczu. Czy to musi oznaczać, że okulary nie są odpowiednio dobrane lub zostały źle wykonane? Absolutnie nie! Każda nowa para okularów wiązać się będzie z procesem adaptacji. Dowiedz się na czym polega adaptacja do nowych okularów korekcyjnych!

Nowe okulary a adaptacja wzroku

Gdy zaczynasz widzieć gorzej w swojej dotychczasowej korekcji, to czas by udać się na badanie wzroku. Zwiększona wartość wady refrakcji oznacza konieczność zamówienia nowych okularów, które ponownie zagwarantują Ci ostre i wyraźne widzenie. W końcu po kilku dniach zakładasz je, a przed oczami pojawia się zamazany, zniekształcony obraz, a dodatkowo również ból głowy. Zdecydowanie nie jest to to, czego oczekujesz prawda? W praktyce, zmiana okularów nie przyniesie nam nagłej poprawy komfortu życia. Przyzwyczajanie oczu i mózgu do nowego obrazu rzeczywistości może zająć nawet kilka tygodni. Mówimy wtedy o okresie adaptacji do nowych okularów korekcyjnych.

Oczy rejestrują pobudzenia, wysyłane za pomocą bodźców świetlnych, a następnie przesyłają je do mózgu, gdzie przetwarzany jest finalny obraz. To, jak widzimy, zależne jest przede wszystkim od anatomii i fizjologii narządu wzroku. W przypadku zastosowanej korekcji, wspomaga ona układ wzrokowy, tworząc z nim integralną całość. Nowe okulary, dostarczają naszym oczom zupełnie nowej jakości widzenia, przez co sygnały przesyłane do mózgu również ulegają zmianie. Pomimo zastosowania odpowiedniej wartości korekcji i odpowiedniego wykonania okularów, mogą pojawić się pewne dolegliwości, będące całkowicie normalne w okresie adaptacji. Warto podkreślić, że sytuacja ta występuje nie tylko podczas zmiany dotychczasowej korekcji, ale również w przypadku pierwszych okularów w życiu.

adaptacja do nowych okularów

Jakie objawy mogą pojawić się w trakcie adaptacji do okularów?

Adaptacja do nowych okularów korekcyjnych, chodź jest procesem przejściowym i niegroźnym, wywołać może kilka objawów, które wprowadzą delikatny dyskomfort do naszego codziennego życia. Do najczęściej zgłaszanych dolegliwości zaliczamy:

  • Niewyraźne widzenie - na początku, gdy zaczynamy nosić nowe okulary, nasze oczy muszą się dostosować do nowej wartości korekcji wzroku. Jest tak najczęściej w przypadku, kiedy poprzednia korekcja była niewystarczająca, przez co układ wzrokowy pozostawał w ciągłym napięciu. Problem ten pojawia się również u osób, które dużo czasu spędzają na wykonywaniu pracy wzrokowej w bliży.

  • Zniekształcenia obrazu – w początkowej fazie adaptacji doświadczać możemy zniekształceń obrazu, szczególnie w peryferyjnych częściach soczewki. Będzie to znacznie bardziej odczuwalne u osób korygujących astygmatyzm, wybierających okulary dwuogniskowe lub progresywne, a także u wszystkich zmieniających kształt oprawy w znacznym stopniu.

  • Zmęczenie oczu - adaptacja do nowych okularów może wymagać większego wysiłku naszych oczu w porównaniu do ich naturalnego stanu. Może to powodować uczucie zmęczenia oczu, zwłaszcza podczas długiego korzystania z okularów w pierwszych dniach.

  • Bóle głowy - niektórzy ludzie doświadczają bólu głowy w trakcie adaptacji do okularów. Jest to często spowodowane napięciem mięśni oczu, które próbują dostosować się do nowego obrazu.

  • Problemy z równowagą - nowe okulary mogą wpłynąć na naszą percepcję głębi i perspektywy, co czasami może powodować problemy z równowagą, szczególnie w przypadku osób, które noszą okulary o dużych wartościach mocy.


objawy adaptacji

Od czego zależy i ile trwa adaptacja do nowych okularów korekcyjnych?

Adaptacja do nowych okularów korekcyjnych trwa zazwyczaj od kilku dni do nawet 3 tygodni. Przedział jest tak szeroki, ponieważ czas przebiegu tego procesu uzależniony jest od wielu czynników, takich jak:

  • Moc soczewek okularowych – duże wartości wady refrakcji, a także mocy cylindra wymagają zazwyczaj dłuższego okresu adaptacji. Podobnie w sytuacji, gdy różnica między dotychczasowymi, a nowymi soczewkami okularowymi jest znaczna. Jest tak najczęściej wtedy, gdy zwlekamy z wymianą okularów, nie dbamy o regularne badanie wzroku lub nasza wada refrakcji ulega szybkiej progresji. Pomimo dobrze dobranych okularów, wystąpić mogą wówczas problemy adaptacyjne.

  • Rodzaj soczewek okularowych – najmniejszy problem z adaptacją występuje w przypadku korzystania z konwencjonalnych okularów jednoogniskowych. Im konstrukcja jest bardziej zaawansowana, może powodować silniejsze dolegliwości związane z tym procesem. Na stosunkowo długi i wymagający okres adaptacji przygotować powinni się nowi użytkownicy okularów progresywnych. Ta zaawansowana i skomplikowana konstrukcja umożliwia widzenie na każdą odległość, jednak wymaga odpowiedniego sposobu użytkowania i początkowo daje pewne dolegliwości adaptacyjne.

  • Rodzaj opraw korekcyjnych – wiele osób nie dostrzega zależności pomiędzy oprawą okularową a jakością widzenia. Ma ona jednak ogromny wpływ, szczególnie jeśli wybieramy całkowicie inny kształt i wielkość oprawy niż w dotychczasowych okularach. Wyraźne widzenie warunkuje m.in. odpowiednie ułożenie oprawy na nosie, odległość wierzchołkowa i inne parametry pomiarowe. Jeśli oprawa nie będzie stabilnie leżała, nawet delikatne jej ruchy, przy dużych wartościach mocy, mogą powodować odczuwalne zmiany widzenia. Przyzwyczaić należy się również do nowego kształtu oprawy, ponieważ np. w okularach oversized doświadczać można zniekształceń obrazu na obrzeżach.

ile trwa adaptacja do okularów

Proces adaptacji jest czymś całkowicie normalnym i zapewne każdy użytkownik okularów przez niego przechodził. U niektórych dolegliwości z nim związane mogą ustąpić szybko i być bardzo delikatne, a nawet wcale się nie pojawić. Inni mogą natomiast zmagać się z uporczywymi objawami przez wiele dni. Ważne by być cierpliwym i dać swoim oczom czas na przystosowanie się do nowych okularów. Możesz sprawdzić również 5 rad na szybką adaptację, które skutecznie przyspieszają ten proces.

Pamiętaj, że jeżeli objawy pomimo upływu czasu nie mijają, warto udać się do optometrysty i optyka. Pierwszy z nich oceni poprawność recepty okularowej i sprawdzi czy zastosowana moc soczewek jest odpowiednia. Drugi natomiast zweryfikuje poprawność montażu soczewek okularowych w oprawie i dopasowanie ich do Twoich indywidualnych parametrów



Bibliografia:

  1. https://www.allaboutvision.com/eyeglasses/adjustment-time/
  2. https://www.visioncenter.org/blog/adjust-new-glasses/
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Czy oczy muszą się przyzwyczaić do okularów?
01 kwietnia 2023

Czy oczy muszą się przyzwyczaić do okularów?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%