Najnowsze posty
Anizokoria to termin medyczny określający nierówność źrenic. U zdrowego człowieka źrenice są symetryczne lub różnica w ich wielkości nie przekracza 1 mm. Jeśli źrenice są w większym stopniu niesymetryczne – mamy do czynienia ze zjawiskiem anizokorii.
Anizokoria nie jest sama w sobie chorobą. Stanowi symptom pojawiający się przy różnych schorzeniach i problemach zdrowotnych. Dlatego nie mówimy o leczeniu anizokorii jako takiej, lecz o leczeniu konkretnych chorób, którym anizokoria towarzyszy.
Oczy są wrażliwym organem o złożonej budowie. Źrenica jest otworem w tęczówce oka. Jej wielkość zmienia się w zależności od ilości światła w otoczeniu. Przez otwór źreniczny światło dostaje się do siatkówki. Źrenica reguluje ilość światła wpadającego do oka, dlatego gdy jest jasno – otwór zwęża się. To zjawisko nazywamy miozą. Gdy przechodzimy do nieoświetlonego pomieszczenia lub gdy zapada zmrok – źrenice rozszerzają się, by jak najwięcej światła mogło dostać się do oka. Dlatego gdy wejdziemy do zaciemnionego miejsca, potrzebujemy kilkunastu, kilkudziesięciu sekund by się oswoić i zacząć lepiej widzieć.
U zdrowego człowieka praca źrenic jest symetryczna. Odpowiadają za nią mięśnie otaczające źrenice. Jeśli obserwujemy nienaturalnie powiększone źrenice, należy skonsultować się z lekarzem i ustalić przyczynę takich reakcji.
Anizokoria, czyli anomalie odruchów źrenicznych, mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Nierówne pobudzanie nerwów współczulnych, które warunkują działanie mięśni rozwierających i zwierających źrenice może mieć następujące przyczyny:
Z nieprawidłowościami pracy źrenic mogą być związane liczne choroby:
Lekarze obserwują poboczne objawy współwystępujące z anizokorią. Należą do nich najczęściej:
Jeśli wraz z asymetrycznością źrenic pojawia się któreś z powyższych objawów – koniecznie należy poinformować o tym lekarza. Może to być istotna wskazówka w ustaleniu przyczyn anizokorii.
Objawów anizokorii nie wolno lekceważyć. Szybkie znalezienie przyczyn tego zjawiska zwiększa szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia. Dlatego jeśli zauważymy u siebie nierówne źrenice, lub ktoś zauważy u nas i zwróci nam uwagę na te objawy – zgłośmy się do okulisty.
Lekarz okulista weryfikuje funkcjonowanie źrenic za pośrednictwem trzech typów pomiarów:
Powyższe czynności pozwalają lekarzowi ocenić jak pracują źrenice i w jakim zakresie pojawiają się nieprawidłowości.
W przypadku anizokorii pierwszym krokiem będzie ustalenie która ze źrenic ma prawidłowe reakcje. Zaburzenia pracy źrenic są diagnozowane w kilku obszarach:
Badania u okulisty
Okulista przeprowadza badanie przy pomocy lampy szczelinowej. Metoda ta wykorzystuje biomikroskop szczelinowy, w którym lekarz może obserwować w dużym powiększeniu trójwymiarowy obraz oka. Tym sposobem okulista widzi przód gałki ocznej, rogówkę, soczewkę, tęczówkę oraz żel szklisty wypełniający wnętrze oka.
Pozostałe rodzaje badań wykonywanych przez okulistę to:
W przypadku anizokorii często zalecane są konsultacje z lekarzami innych specjalizacji. W wyjaśnieniu powodów zaburzeń może pomóc neurolog, neurochirurg, laryngolog i chirurg szczękowy. Diagnostyka zaburzeń pracy źrenic obejmuje także obrazowanie mózgu i drogi wzroku. Do tego służą:
Anizokoria jest objawem towarzyszącym, nie zaś odrębną jednostką chorobową. Dlatego po przeprowadzonych szczegółowych badaniach niezbędne jest jednoznaczne ustalenie przyczyn niesymetryczności źrenic. Potwierdzona diagnoza może rozpocząć leczenie we właściwym kierunku.
Źródła:
1. Okulistyka. Podstawy kliniczne, M.H. Niżankowska, wyd. PZWL, 2007.
2. C. Lamirel, N.J. Newman, Zaburzenia neurookulistyczne o podłożu naczyniowym, Neurologia po Dyplomie, tom 6 nr 1, 2011.
3. Neurologia w praktyce klinicznej, Bradley, Daroffm, Fenichel, Jankovic, wyd. Czelej, 2006.
4. W.N. Payne, M.J. Barrett, Anisocoria; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470384/
5. E. R. Eggenberger, Anisocoria, Medscape, https://emedicine.medscape.com/article/1158571-overview
6. https://www.forumneurologiczne.pl/porada/anizokoria-nierownosc-zrenic-przyczyny-objawy-diagnoza-leczenie/4602
7. https://www.przegladokulistyczny.pl/choroba_zezowa._wczeniactwi
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%