Najnowsze posty
Błony nasiatkówkowe są schorzeniem rozpoznawanym najczęściej u seniorów. Przyczyną może być starzenie się organizmu lub zmiany spowodowane innymi chorobami okulistycznymi. Na czym polegają wady wywołane błoną nasiatkówkową? Jak objawia się problem?
Błona nasiatkówkowa jest określana przez specjalistów skrótem ERM od angielskiego terminu epiretinal membrane. Jest ona tkanką włóknisto-komórkową, która powstaje w tylnej części siatkówki. Ta zmiana w bezpośrednim sąsiedztwie struktur odpowiadających za funkcje wzroku, wywołuje pogorszenie ostrości widzenia.
Objawy błony nasiatkówkowej to różne zaburzenia wzroku, które w znacznym stopniu utrudniają codzienne czynności. Pacjent dotknięty tymi zmianami ma problemy z czytaniem tekstu (na ekranie komputera lub wydrukowanego). Litery przekrzywiają się i zamazują. Specyficzne objawy występujące przy błonach nasiatkówkowych to także:
Przyczyną powstawania błon nasiatkówkowych są najczęściej nieuchronne procesy starzenia się organizmu. ERM jest diagnozowane zwykle u osób w wieku 70-79 lat. Z szacunków medycznych wynika, że aż 11% ludzkiej populacji w tym przedziale wiekowym cierpi z powodu błon nasiatkówkowych.
Błony nasiatkówkowe tworzą się najczęściej w konsekwencji zmian zachodzących w ciele szklistym. Prawidłowa konsystencja substancji wypełniającej gałkę oczną przypomina galaretę. Proces starzenia powoduje rozrzedzenie tej struktury, przez co osłabia się jej przyleganie do siatkówki. Ciało szkliste ulega obkurczaniu, zaś błona graniczna tylna stykająca się z plamką, pociąga ją za sobą. Dochodzi wówczas do proliferacji i stworzenia się błony nasiatkówkowej.
Powstanie błony nasiatkówkowej stanowi konsekwencję wielu procesów w organizmie. Niektóre choroby przyspieszają zachodzenie niepożądanych zjawisk. Niebezpieczeństwo dotyczy urazów oka spowodowanych uderzeniem lub wypadkiem. Wyższe ryzyko tworzenia się zmian w gałce ocznej obejmuje osoby, które zmagają się retinopatią cukrzycową.
Badania pod kątem obecności błon nasiatkówkowych powinny wykonywać także osoby z:
Przyczyną błon nasiatkówkowych mogą być także powikłania po różnych operacjach okulistycznych. Ryzyko dotyczy zabiegu witrektomii z zastosowaniem oleju silikonowego, krioterapii i zabiegów laserowych. Wówczas mówimy o wtórnych błonach nasiatkówkowych.
Diagnostyka błon nasiatkówkowych może rozpocząć się od prostego badania, które każdy może wykonać w domu. Test Amslera jest wskazany przy problemach ze zniekształceniami obrazu. Jeśli zachodzi podejrzenia błon nasiatkówkowych konieczna jest konsultacja z okulistą. Jedną z podstawowych metod służących ocenie stanu siatkówki, jest badanie dna oka.
Diagnostyka błon nasiatkówkowych opiera się o angiografię fluoresceinową, która pozwoli sprawdzić działanie naczyń w gałce ocznej. Specjalista dla pełnego zobrazowania narządu wzroku zaleci wykonanie OCT.
Leczenie błon nasiatkówkowych odbywa się za pośrednictwem witrektomii. Skuteczność operacji błony nasiatkówkowej ma bardzo dobre rokowania, ponieważ aż 85% pacjentów, u których wykonano tę procedurę, potwierdza znaczną poprawę.
Operacja błony nasiatkówkowej daje świetne efekty, ale nie przychodzą one od razu. Rekonwalescencja po witrektomii trwa przynajmniej kilka miesięcy, a pacjenci odczuwają poprawę widzenia nawet po 12 miesiącach.
Ryzyko powikłań po operacji błony nasiatkówkowej jest bardzo małe. Jeśli dochodzi w trakcie wykonywania procedury do pęknięć obwodu siatkówki – chirurg może natychmiast zabezpieczyć laserowo uszkodzoną strefę, bez szkód dla pacjenta.
Jednym powikłań po operacji błony nasiatkówkowej jest odklejenie siatkówki, którego doświadcza 14% pacjentów poddanych zabiegowi. W nielicznych przypadkach operacja błony nasiatkówkowej wywołuje zaćmę.
Bibliografia:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%