Najnowsze posty
Obrzęk tarczy nerwu wzrokowego czyli tzw. tarcza zastoinowa, to neurologiczne schorzenie, które ma związek z ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Objawy, które można wykryć w badaniu okulistycznym, bywają spowodowane przez różnie choroby. Sprawdź jakie badania diagnostyczne należy wykonać przy podejrzeniu tarczy zastoinowej i co wywołuje obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.
Tarcza zastoinowa jest spowodowana przez zwiększone ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego. Nerw wzrokowy jest organem odpowiadającym za połączenie gałki ocznej z mózgiem. Odcinek nerwu wzrokowego, który przedłuża opony mózgowo rdzeniowe, posiada trójwarstwową osłonę. Między osłonami znajduje się sfera podpajęczynówkowa, a w niej płyn mózgowo-rdzeniowy. Gdy jego ciśnienie przekracza prawidłowe parametry, to wywołuje ucisk włókien budujących nerw wzrokowy oraz naczyń krwionośnych.
Zobacz inne neurologiczne zaburzenia widzenia.
Wśród przyczyn obrzęku tarczy nerwu wzrokowego należy wskazać zaburzenia przepływu w układzie komorowym, które mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Możliwe jest także zapalenie opon mózgowych i mózgu.
Przyczyną tarczy zastoinowej mogą być niektóre nowotwory, szczególnie te, które powstają w tylnym rejonie czaszki. Do czynników wywołujących obrzęk tarczy nerwu wzrokowego należy też idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, nazywane przez specjalistów rzekomym guzem mózgu.
Inne przyczyny obrzęku tarczy nerwu wzrokowego mogą mieć związek z urazem lub wypadkiem, np.:
Interdyscyplinarne podejście w ustaleniu przyczyn tarczy zastoinowej jest w pełni uzasadnione. Konsultacja z neurologiem to bardzo ważny element diagnostyki, bowiem zmiany obserwowane w tym schorzeniu mogą wynikać z rozwoju stwardnienia rozsianego.
Objawy obrzęku tarczy nerwu wzrokowego są widoczne w badaniu dna oka. Wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego z reguły daje o sobie znać zarówno w prawym, jak i lewym oku, choć niekoniecznie zmiany będą wyglądały identycznie po obu stronach. Mogą się różnić wielkością i stopniem zaawansowania.
Okulista na podstawie badań może stwierdzić:
Objawy tarczy zastoinowej w początkowych fazach nie są jeszcze odczuwalne przez pacjenta. Dlatego należy zaznaczyć jak ważne są regularne badania wzroku, bowiem mogą bardzo wcześnie wykryć chorobę.
Rozwój obrzęku tarczy nerwu wzrokowego daje z czasem objawy w postaci zaburzeń widzenia. Następuje nagłe pogorszenie wzroku, czasem krótkotrwałe zaniewidzenie. Osoby dotknięte tarczą zastoinową skarżą się znaczne osłabienie ostrości wzroku i zawężenie pola widzenia.
Objawem obrzęku tarczy nerwu wzrokowego jest zmiana w obrazie plamki ślepej (jej powiększenie), które jest diagnozowane w badaniu pola widzenia. Specjalista dostrzega tzw. linie Patona, czyli charakterystyczne fałdy siatkówki. Możliwe są symptomy światłowstrętu. Jeżeli objawy tarczy zastoinowej mają związek z zapaleniem opon mózgowych – może wystąpić również zesztywnienie karku.
Podstawą diagnostyki tarczy zastoinowej jest badanie dna oka, które musi być poprzedzone zakropleniem oczu preparatem rozszerzającym źrenice. Jeśli dostrzegalne są jakieś zmiany na tarczy nerwu wzrokowego, należy dokonać szczegółowej oceny również w badaniu USG oka w projekcji B. Wynika to z faktu, że objawy tarczy zastoinowej mogą przypominać druzy.
Diagnostyka obrzęku tarczy nerwu wzrokowego opiera się również o angiografię fluoresceinową. Ocena specjalisty powinna obejmować także porównanie symptomów z zapaleniem nerwu wzrokowego.
Leczenie obrzęku tarczy nerwu wzrokowego uzależnione jest od ustalenia przyczyn choroby. Dalsze postępowanie polega na leczeniu nieprawidłowości, które wywołały objawy tarczy zastoinowej. Pierwszym krokiem w terapii jest uregulowanie ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Powrót parametrów do normy powoduje ustąpienie objawów tarczy zastoinowej.
Bibliografia:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%