Najnowsze posty
Kapsulotomia jest metodą leczenia zaćmy wtórnej, która jest jednym z możliwych powikłań po operacji zaćmy. Ta komplikacja zdarza się bardzo rzadko, jednak jeśli lekarz okulista zdiagnozował u Ciebie ten problem – zostaniesz skierowany na zabieg nazywany kapsulotomią.
Kapsulotomia laserowa oka to zabieg stosowany w celu leczenia zaćmy wtórnej. Operacja zaćmy jest obarczona bardzo niskim ryzykiem komplikacji, jednak w bardzo nielicznych przypadkach problem z widzeniem może powrócić właśnie w postaci zaćmy wtórnej.
Początkiem choroby jest zaćma. Soczewka, która uległa zmętnieniu, podczas prostego zabiegu okulistycznego zostaje usunięta i zastąpiona soczewką sztuczną. Jednak w oku nadal pozostaje torebka tylna – struktura, w której znajdowała się naturalna soczewka. Po pewnym czasie właśnie owa torebka może ulec zmętnieniu. Fachowo nazywa się to proliferacją komórek nabłonkowych. A dla pacjenta oznacza to takie same dolegliwości, jakie sprowadziły go do lekarza i skłoniły go do leczenia zaćmy.
Kapsulotomia laserowa jest procedurą prostą i nieinwazyjną. Skutecznie rozwiązuje problem zmętnienia torebki soczewki. Optymistyczny jest fakt, że coraz rzadziej taka interwencja jest potrzebna. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku, gdy operacje zaćmy zaczęto wykonywać, około połowa pacjentów odczuwała po pewnym czasie nawrót problemów. Dziś jest to marginalne, dzięki coraz lepszym materiałom, z których wytwarzane są sztuczne soczewki. Postęp medycyny i techniki operacyjnej pozwala dziś na uzyskanie idealnych kształtów soczewki.
Przygotowanie do kapsulotomii obejmuje badania diagnostyczne oraz czynności bezpośrednio przed zabiegiem. Przed kapsulotomią konieczne jest przeprowadzenie badań okulistycznych. Należą do nich:
- badanie ostrości wzroku
- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego
Tuż przed rozpoczęciem zabiegu kapsulotomii, lekarz podaje pacjentowi krople rozszerzające źrenice.
Kapsulotomia wykonywana jest przy znieczuleniu gałki ocznej za pomocą specjalnych kropli. Cały zabieg przeprowadzany jest w pozycji siedzącej – przed lampą szczelinową, tak jak podczas rutynowych badań wzroku. Całość trwa 20 minut.
Podczas zabiegu kapsulotomii laserowej wykonywane jest nacięcie w torebce tylnej, przy użyciu lasera neodymowo-yagowego (YAG). To bezpieczna metoda, która zapobiega dostaniu się światła do wnętrza oka. Nowoczesna technologia pozwala na przecięcie nieprzejrzystych stref w gałce ocznej.
Po wykonanej kapsulotomii osoba poddana zabiegowi nie wymaga hospitalizacji. Pół godziny po zabiegu lekarz kontroluje ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez wykonanie tonometrii, po czym pacjent może wrócić do domu. Jednak nie jest możliwe prowadzenie samochodu po zabiegu. Przez około trzy godziny od zakończenia procedury, możliwe są zaburzenia akomodacji i światłowstręt. Dlatego warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które złagodzą objawy nadwrażliwości na światło.
Zobacz kilka propozycji okularów przeciwsłonecznych, które mogą pomóc Tobie w tym momencie:
Na kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego należy zgłosić się następnego dnia po wykonanym zabiegu. Wzrost ciśnienia w oku jest zjawiskiem charakterystycznym dla kapsulotomii. Zwiększa się zaraz po zabiegu i z reguły ulega samoistnemu unormowaniu w ciągu 24 godzin. Stąd też wynika konieczność przeprowadzenia kontroli następnego dnia. Po kapsulotomii pacjent powinien stosować krople przeciwzapalne przez około 7-10 dni.
Sprawdź także >> 6 zasad prawidłowego zakraplania oczu
Bardzo rzadkim powikłaniem po zabiegu kapsulotomii może być odwarstwienie siatkówki. Dlatego jakiekolwiek niepokojące symptomy powinny być niezwłocznie zgłaszane lekarzowi.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu kapsulotomii są choroby ogólnoustrojowe oraz stany zapalne oka, m.in. zapalenie spojówek, zapalenie rogówki. Najpierw konieczne jest wyleczenie wymienionych schorzeń, a dopiero potem możliwa jest kapsulotomia.
Kapsulotomia należy do zabiegów refundowanych przez NFZ. Czas oczekiwania na wykonanie zabiegu jest różny w zależności od placówki.
Kapsulotomię można też wykonać prywatnie. Cena kapsulotomii wynosi od 200 do 350 zł w różnych miastach w Polsce, a terminy są zazwyczaj dostępne bardzo szybko.
Bibliografia:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%