Najnowsze posty
Makulopatia oka jest związana z zaburzeniami funkcji siatkówki. U podstaw tego schorzenia może tkwić wiele przyczyn, także tych dotyczących ogólnego stanu zdrowia i chorób przewlekłych. Sprawdź w jaki sposób objawia się makulopatia i co może ją wywołać.
Makulopatia oka oznacza rozwój patologicznych zmian w plamce żółtej, czyli centralnej strefie siatkówki. Ta część w największym stopniu odpowiada za prawidłowe widzenie, ponieważ jest skupiskiem światłoczułych komórek: pręcików i czopków. Uszkodzenia i schorzenia plamki objawiają się w charakterystyczny sposób, ponieważ utrudniają postrzeganie kontrastów, barw i konturów, powodują osłabienie ostrości widzenia.
Do objawów makulopatii oka zaliczamy:
Jako najczęstszą przyczynę makulopatii lekarze wskazują zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). To schorzenie dotyka głównie seniorów i ma ścisły związek z postępującym starzeniem się tkanek. Powodem zmian w siatkówce oka mogą być odchylenia od normy ciśnienia w oku.
Makulopatia może powstać w wyniku postępujących zmian w strukturach siatkówki, do których prowadzi
Zarówno stany zapalne, jak i zmiany chorobowe mogą być konsekwencją urazów oka, ekspozycji na promieniowanie jonizujące oraz komplikacji po operacjach okulistycznych.
Makulopatia krótkowzroczna to postać choroby, która ma związek z zaawansowaną wadą wzroku. Wyższe ryzyko uszkodzeń plamki występuje u osób, u których krótkowzroczność przekracza sześć dioptrii.
W literaturze medycznej możemy znaleźć informacje o makulopatii spowodowanej przez toksyczny wpływ niektórych leków.
Makulopatia cukrzycowa objawia się w ten sam sposób, jak pozostałe przypadki. Pacjenci diabetologiczni należą do szczególnej grupy ryzyka, ponieważ ta groźna choroba przewlekła prowadzi do nieodwracalnych zmian w gałce ocznej. Dlatego osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą powinny poddawać się systematycznym badaniom wzroku.
Badania w kierunku makulopatii polegają m.in. na ocenie ostrości widzenia. Test Amslera, który każdy może zrobić samodzielnie w domu jest sporym ułatwieniem i ważną wskazówką. Okuliści również posługują się tą metodą.
Jeżeli wyniki wskazują na niepokojące zmiany, pacjent zostanie skierowany na:
W zależności od rozpoznanej przyczyny, podejmowane są dalsze kroki w kierunku leczenia makulopatii. Dla każdej z wymienionych chorób, która może przyczynić się do powstania makulopatii, istnieją odrębne metody leczenia. Wiele zależy też od stopnia zaawansowania zmian i wieku pacjenta. Im szybciej zmiany zostaną zdiagnozowane, tym lepsze rokowania dla leczenia makulopatii.
Źródła:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 14 dni
masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%