Najnowsze posty
Zapalenie nerwu wzrokowego rozwija się z różnych przyczyn. Niektóre objawy mogą być łatwo lekceważone, jednak choroba daje też bardzo charakterystyczne symptomy. Jeśli zauważysz je u siebie – jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. Czy istnieją domowe sposoby na zapalenie nerwu wzrokowego? Sprawdziliśmy!
Zapalenie nerwu wzrokowego dotyczy niezwykle wrażliwej strefy ludzkiego organizmu. Nerw wzrokowy stanowi drogę łączącą gałkę oczną z mózgiem, a dokładnie – z korą wzrokową. Jest to część, która odpowiada za odbiór bodźców wzrokowych. Zapalenie nerwu wzrokowego zaliczamy do szerszej grupy problemów nazywanej neuropatią nerwu wzrokowego. Choroba ta może w skrajnych przypadkach doprowadzić do całkowitej utraty zdolności widzenia.
Zapalenie nerwu wzrokowego może występować w dwóch postaciach:
O zapaleniu wewnątrzgałkowych mówimy wówczas, gdy stan zapalny obejmuje tarczę nerwu wzrokowego. Zmiany chorobowe przedniego odcinka nerwu wzrokowego spotykają przeważnie pacjentów w wieku dziecięcym.
To najczęściej spotykana postać choroby. Obejmuje fragment nerwu wzrokowego, który jest bardziej oddalony od gałki ocznej. Przebieg procesu chorobowego jest w tym przypadku nieco łagodniejszy i na początkowym etapie nie powoduje uszkodzeń w strefie tarczy nerwu wzrokowego.
>> Porównaj z objawami tarczy zastoinowej
Przyczyny zapalenia nerwu wzrokowego bywają różne. Stan zapalny może być spowodowany inną chorobą zakaźną, np. kiłą. Zapaleniem nerwu wzrokowego zagrożone są osoby z chorobami przewlekłymi:
Przyczyną zapalenia nerwu wzrokowego może być stwardnienie rozsiane. U tych pacjentów choroba wzroku jest spowodowana degradacją osłonki mielinowej, która stanowi warstwę ochronną otaczającą nerw wzrokowy. Zapalenie nerwu wzrokowego bywa jednym z pierwszych sygnałów stwardnienia rozsianego.
Aż ¾ pacjentów cierpiących na tę chorobę, doświadcza omawianej choroby wzroku.
Inną przyczyną zapalenia nerwu wzrokowego może być zapalenie mózgu i opon mózgowych, a także wewnątrzgałkowe stany zapalne. Istnieją też rzadkie przypadki, gdy zapalenie nerwu wzrokowego zostało wywołane zatruciem przez związki chemiczne.
Sprawdź na czym polega neowaskularyzacja rogówki
1. Nagłe pogorszenie ostrości wzroku
Objawy zapalenia nerwu wzrokowego w początkowej fazie choroby to osłabienie ostrości wzroku. Pacjenci skarżą się na mroczki przed oczami i zamglenia. Z czasem pojawiają się ubytki w polu widzenia. Wszystkie symptomy mogą dotyczyć tylko jednego oka.
2. Problem z rozróżnianiem kolorów
Bardzo charakterystycznym objawem zapalenia nerwu wzrokowego są zaburzenia w rozpoznawaniu barw. Tracą na intensywności, szarzeją.
3. Ból głowy i oka
Wraz z postępem choroby, pojawia się także ból głowy i oka, szczególnie podczas wykonywania ruchów gałką oczną.
4. Brak reakcji źrenic na światło
Zaawansowane zapalenie nerwu wzrokowego objawia się poprzez nieprawidłowe reakcje związane ze światłem. Źrenice przestają reagować na zmiany oświetlenia.
Specyficznym objawem w przebiegu zapalenia nerwu wzrokowego jest następująca po pewnym czasie poprawa, po czym znów problemy powracają.
Sprawdź jakie są inne neurologiczne zaburzenia widzenia.
Diagnostyka zapalenia nerwu wzrokowego rozpoczyna się zwykle od podstawowego badania wzroku, które określi stopień problemu. W następnej kolejności konieczne jest przeprowadzenie badania dna oka.
Jeśli lekarz uzna za zasadne – skieruje pacjenta na rezonans magnetyczny (w przypadku podejrzenia stwardnienia rozsianego) oraz na badanie elektrofizjologiczne (które służy do oceny zmian prądów czynnościowych w gałce ocznej, mięśniach odpowiadających za pracę oka i obszaru wzrokowego kory mózgowej. Badanie VEP jest nowoczesną metodą diagnostyczną.
Skalę uszkodzeń powstałych w wyniku stanu zapalnego, pozwoli oszacować również badanie pola widzenia oraz badanie tarczy nerwu wzrokowego. Istotne znaczenie ma badanie GDx. Dla rozpoznania stanu zapalnego nerwu wzrokowego potrzebna będzie także angiografia fluoresceinowa.
Leczenie zapalenia nerwu wzrokowego przynosi bardzo dobre rezultaty i często udaje się przywrócić pacjentom całkowitą zdolność widzenia. Lekarze zauważają pewną skłonność choroby do nawrotów po kilku, a nawet kilkunastu latach. Objawy mogą się po tym czasie ujawnić w drugim oku.
Skuteczność leczenia zapalenia nerwu wzrokowego w dużej mierze zależy od szybkiego postawienia diagnozy. Stan zapalny leczony jest przy pomocy sterydów. Rokowania dla pacjentów są bardzo optymistyczne, ponieważ aż 75% wszystkich przypadków odzyskuje sprawność widzenia. Nawet jeśli pewne ubytki pozostają – osoby po leczeniu zapalenia nerwu wzrokowego są sprawne i samodzielne.
Bibliografia
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%