Jak dbać o skórę wokół oczu?

Jak dbać o skórę wokół oczu?

22 lip

Skóra wokół oczu jest o wiele bardziej wrażliwa i cienka, niż w innych miejscach. Wszelkie podrażnienia w tej okolicy są natychmiast widoczne. Kłopoty zdrowotne lub zaniedbania w pielęgnacji ujawniają się często w postaci opuchlizny, zaczerwienienia i cieni po oczami. Pierwsze oznaki starzenia się skóry także dotyczą tych delikatnych stref. Przyjrzyjmy się więc jak dbać o skórę wokół oczu.

Skóra wokół oczu – co trzeba o niej wiedzieć?

Skóra otaczająca oczy ma najmniejszą grubość, w porównaniu do reszty ciała. To zaledwie półmilimetrowa tkanka, która dodatkowo jest pozbawiona gruczołów łojowych. To sprawia, że jest ona sucha, a brak bariery lipidowej czyni skórę wokół oczu bardziej podatną na wszelkie zewnętrzne czynniki. Zmęczenie czy osłabienie zdrowia szybko uwidacznia się w postaci sińców pod oczami.

Skóra wokół oczu bardzo intensywnie pracuje każdego dnia, ponieważ te partie twarzy są najsilniej związane z mimiką. Każdy uśmiech, zdziwienie i inne emocje, odzwierciedlają się w tym miejscu. Skóra wokół oczu charakteryzuje się też brakiem podskórnej tkanki tłuszczowej i skłonnością do obrzęków. Te wszystkie cechy sprawiają, że upływ czasu i zaniedbania w ochronie skóry wokół oczu mogą się stać widocznym mankamentem urody.

Co dzieje się ze skórą wokół oczu?

Skóra wokół oczu jest barierą chroniącą nasz narząd wzroku, a dodatkową ważną funkcję pełnią tu również rzęsy. Są one swoistą osłonką przed zanieczyszczeniami z powietrza i potem spływającym z czoła.

Jedną z pierwszych oznak mijających lat, są kurze łapki, czyli drobne zmarszczki rozchodzące się promieniście od zewnętrznych kącików oczu w kierunku skroni. W każdego młodego człowieka ta praca skóry wokół oczu uwidacznia się w ten sposób. Ale nasza skóra wraz z wiekiem traci kolagen, który odpowiada za jędrność i napięcie skóry. Im go mniej w skórze, tym zmarszczki stają się głębsze i bardziej widoczne.

Jak dbać o skórę wokół oczu?

Jak dbać o skórę wokół oczu?

O skórę wokół oczu można ze znakomitymi rezultatami zadbać na wiele sposobów. O wielu metodach z pewnością wiesz i je stosujesz. Ale część z nich może Cię zaskoczyć.

Oto nasz poradnik – jak dbać o skórę wokół oczu:

Skóra wokół oczu a korekcja wady wzroku

Zwróć uwagę, że osoby mające problem z wyraźnym widzeniem, bardzo często mrużą oczy w celu „złapania” lepszej ostrości. A więc brak korekcji wady wzroku bez wątpienia pogłębia problem. Dlatego jeśli nie chcesz nabawić się przedwczesnych oznak starzenia – pamiętaj o regularnych badaniach wzroku. Jeśli zmagasz się z którąś z wad – noś okulary korekcyjne, a nie będziesz już obciążać skóry wokół oczu dodatkową pracą.



Wysypiaj się!

Sen to chyba najistotniejszy, obok sposobu odżywiania, czynnik mający tak ogromny wpływ na nasz wygląd. Sen jest też nazywany najlepszym kosmetykiem na świecie! Bo naprawdę żaden krem, choćby najdroższy, nie ukryje (a przynajmniej nie na długo) oznak zarwanej nocki. Optymalny czasu snu oczywiście może się nieco różnić u każdego z nas, ale eksperci od zdrowia człowieka są zdania, że dla prawidłowej regeneracji i utrzymania dobrego samopoczucia potrzebujemy średnio od 7 do 9 godzin snu na dobę. Dbając o higienę snu zapomnisz o podkrążonych oczach.

Nawilżaj skórę wokół oczu

O skórę wokół oczu możemy dbać też od zewnątrz, poprzez nawilżanie. Do Twojej dyspozycji jest cały arsenał kremów, serum i olejków. Odżywcze preparaty dostarczają witamin do powierzchniowych warstw skóry, chronią przed przesuszeniem, dzięki czemu skóra w okolicach oczu jest bardziej elastyczna. Warto wybierać kosmetyki zawierające świetlik – naturalny składnik ziołowy który wyjątkowo sprzyja kondycji oczu.

Dieta a jędrność skóry wokół oczu

Wpływ na kondycję skóry mają nasze nawyki żywieniowe. Czy wiesz, że cukier powoduje szybsze zużywanie się zasobów kolagenu w skórze? Jeśli zależy Ci na zachowaniu jędrnej skóry jak najdłużej – ogranicz słodycze i słodzone napoje. Wyjdzie ci na zdrowie w każdym obszarze zdrowia! Dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu i dostarczaj codziennie porcję witamin i minerałów w postaci świeżych owoców i warzyw.

Chroń skórę wokół oczu przed działaniem promieni UV

Ochrona skóry przed działaniem promieni UV ma fundamentalne znaczenie dla urody i zachowania młodzieńczego wyglądu. Wrażliwa skóra wokół oczu może o wiele szybciej doznać oparzeń i uszkodzeń w wyniku ekspozycji na słońce. Oprócz kremów z filtrem, dla ochrony okolic oczu warto nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Wszak każdy model jest skonstruowany w taki sposób, że tworzy barierę powyżej i poniżej oka oraz nieco przy skroniach. Do doskonały sposób, by cieszyć się słońcem, bez narażania na szwank skóry wokół oczu.


Higiena skóry wokół oczu

Na kondycję skóry wokół oczu duży wpływ higiena. Cienka skóra ma skłonność do szybkiej utraty wilgotności, a bezpośrednie sąsiedztwo śluzówki oka czyni ją podatną na infekcje. Zapalenie powiek może wystąpić z kilku przyczyn. Dbałość o skórę wokół oczu polega również na unikaniu dotykania okolic oczu.

Osobnym wątkiem w kwestii ochrony skóry wokół oczu jest makijaż i kosmetyki. Pamiętaj o zasadach:

  • zawsze myj ręce przed kontaktem z powiekami, rzęsami czy kącikami oczu
  • nie używaj kosmetyków przeterminowanych
  • nie pożyczaj tuszu do rzęs czy cieni do powiek

Kosmetyki, które straciły termin ważności, mogą spowodować reakcje alergiczne i silne podrażnienia. Istnieje też zagrożenie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów poprzez akcesoria do makijażu! Nie używaj kosmetyków należących do kogoś innego i nie korzystaj z próbek w sklepach. W sklepach i drogeriach unikaj testerów, z którymi kontakt może mieć bardzo wiele osób. To bardzo ryzykowne i w ten sposób można nabawić się nieprzyjemnej dolegliwości – nużeńca.

Przeciwdziałanie alergii a skóra wokół oczu

Cienka skóra wokół oczu bardzo łatwo reaguje na wszelkie podrażnienia. Jeśli zmagasz się z alergią oczu, z pewnością wiesz jak niewiele trzeba, by odruchowo potrzeć swędzącą powiekę. Zaczerwienienia, ból i pęknięte naczynka krwionośne zostają potem na dłużej. Dlatego nie lekceważ objawów uczulenia. Skonsultuj się z alergologiem i zażywaj rekomendowane przez lekarza środki. Można się też wspomagać poprzez stosowanie kropli do oczu, które nawilżają oczy i łagodzą objawy alergii.



Oczyszczanie i demakijaż skóry wokół oczu

Jeden z grzechów, jaki kobiety mogą popełnić dla swojej urody, to niedokładne oczyszczanie. Pielęgnacyjna rutyna przynosi pozytywne skutki dla skórę wokół oczu, dlatego pamiętaj o codziennym demakijażu. Jeśli się nie malujesz – pamiętaj, że równie ważne jest oczyszczanie skóry wokół oczu. To także element nawilżania oraz efekt delikatnego masażu, który poprawia krążenie.

 


Bibliografia:

  1. A. Barrell, S. Bard, What can cause dry skin around the eyes? [w:] Medical News Today 2023, 29 Nov. (dostęp: 19.07.2024).
  2. S. Butrus, R. Portela, Ocular allergy: diagnosis and treatment [w:] Ophthalmology clinics of North America 2005 Dec;18(4) (dostęp: 19.07.2024).
  3. P. Rather, I. Hassan, Human Demodex Mite: The Versatile Mite of Dermatological Importance [w:] Indian Journal of Dermatology 2014 Jan;59(1) (dostęp: 19.07.2024).
  4. I. Vrcek, O. Ozgur, T. Nakra, Infraorbital Dark Circles: A Review of the Pathogenesis, Evaluation and Treatment [w:] Journal of cutaneous and aestetic surgery 2016 Apr-Jun;9(2) (dostęp: 19.07.2024).

 

Zobacz także:

Biometria oka w okulistyce – na czym polega badanie?
16 października 2023

Biometria oka w okulistyce – na czym polega badanie?

Czytaj dalej
Czy okulary do czytania można nosić cały czas?
17 października 2023

Czy okulary do czytania można nosić cały czas?

Czytaj dalej
Dlaczego okulista wykonuje badanie VEP?
29 listopada 2023

Dlaczego okulista wykonuje badanie VEP?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 14 dni

ZWROTY DO 14 dni

masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%