Łzawienie oczu – przyczyny i sposoby leczenia

Łzawienie oczu – przyczyny i sposoby leczenia

08 wrz

Masz problem z łzawieniem oczu po wyjściu na słońce bądź wtedy, gdy wieje za mocny wiatr? To może być jeden z objawów alergii, ale również pierwszy sygnał kłopotów z oczami. Dlatego koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny łzawienia oczu i przekonaj się, jak domowymi sposobami poradzisz sobie z tą przypadłością.


Dlaczego pojawia się łzawienie oczu?

Wydzielanie łez to w pełni naturalny proces, którego zadaniem jest nawilżanie rogówki i spojówki oka. Delikatna, właściwie niewyczuwalna warstwa łez występuje zawsze u zdrowych osób. Jest to warstwa chroniąca wrażliwą gałkę oczną i umożliwiająca poruszanie powiekami.
Można traktować jako sygnał niepokojący, gdy łzy zaczynają płynąć z jednego lub obydwóch oczu w niekontrolowany sposób. Może to być oznaka kilku niebezpiecznych chorób, dlatego koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, aby dokładnie określić przyczyny łzawienia oczu.

Łzawienie oczu - przyczyna

Przyczyny łzawienia oczu mogą być różne. Niektóre są dość prozaiczne i stanowią odruch fizjologiczny na czynniki drażniące. Przeanalizujmy - jakie są najczęstsze przyczyny łzawienia oka?

  1. Łzawienie oczu jako reakcja odruchowa

Reakcja odruchowa to jeden z najczęstszych powodów, przez który łzy zaczynają być produkowane w nadmiernej ilości. W takim przypadku kanaliki łzowe mają problem z ich odprowadzeniem. Zazwyczaj reakcja odruchowa jest związana z podrażnieniem nerwu węchowego np. w wyniku krojenia cebuli.

Przyczyną łzawienia oczu może też być uraz mechaniczny spowodowany przez przedostanie się kurzu lub piasku do oczu. Wydzielanie łez ma na celu oczyszczenie oka i wydalenie intruza. Komu przydarzyła się kiedykolwiek malutka muszka w oku, ten wie, jak silny jest ten odruch bezwarunkowy. Ciało obce w oku wywołuje natychmiastową reakcję narządu wzroku.

Łzawienie oczu pojawia się tę w reakcji na:

  • wiatr
  • niską temperaturę
  • smog
  • jasne światło
  • podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej (np. w wyniku spożywania pikantnych potraw)

łzawienie oczu

2. Łzawienie oczu przy podrażnieniu rogówki

Rogówka to warstwa oka bardzo mocno unerwiona, dlatego nawet drobne otarcie może powodować intensywną reakcję obronną, czyli właśnie łzawienie. Takie podrażnienie może pojawić się na skutek stanów zapalnych rogówki lub innych części oka. Do najczęstszych należą:

Czasem łzawienie oczu może być wywołane zwykłym otarciem przez paznokieć np. w trakcie zakładania soczewek kontaktowych. Należy unikać czynników ryzyka i mieć świadomość, że jest to potencjalna przyczyna infekcji. Dlatego tak ważna jest dbałość o higienę przy każdym kontakcie dłoni z okiem.

Jeśli interesuje Cię temat zdrowia oczu w kontekście soczewek kontaktowych – zapraszamy na stronę Bezokularow.pl.

3. Alergie jako przyczyna łzawienia oczu

Kolejną przyczyną łzawienia oczu są uczulenia. Najczęściej mamy do czynienia z alergiami sezonowymi, czyli związanymi z pyleniem roślin. Ale nierzadkie są też reakcje na sierść zwierząt, roztocza (traktowane w pewnym uproszczeniu jako alergia na kurz) lub składniki chemiczne kosmetyków i detergentów.



4. Łzawienie oczu w zespole suchego oka

Paradoksalnie suchość oka jest jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego łzawienia oczu. Do takiej sytuacji zazwyczaj dochodzi wtedy, gdy masz za mało filmu łzowego lub ma on nieprawidłowy skład. W konsekwencji łzy od razu spływają drogami łzowymi i nie zatrzymują się na powierzchni oka. Wtedy zalecane jest stosowanie preparatu nawilżającego, który pomoże zniwelować uczucie suchości. W celu zbadania stanu nawilżenia oka przeprowadzany jest test Shirmera.



Łzawienie oczu podczas infekcji

Przyczyną łzawienia oczu bywają dość pospolite schorzenia górnych dróg oddechowych. Podczas infekcji wirusowych, np. grypy, dochodzi do nieżytu nosa i zapalenia zatok. Funkcjonowanie tych obszarów jest ściśle powiązane, dlatego obrzęk błon śluzowych nosa i zatok wywołuje także większe łzawienie oczu.

Do pozostałych możliwych przyczyn łzawienia oczu należą:

W rzadkich przypadkach przyczyną nadmiernego łzawienia oczu okazują się nieprawidłowo rosnące rzęsy.

Pewne zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów łzowych mogą być tymczasowym skutkiem po zabiegu laserowej korekcji wady wzroku. Z tym problemem zmagają się osoby dotknięte takimi chorobami, jak:

  • ektropion (odwinięcie powieki)
  • entropion (powinięcie powieki)
  • zespół Sjögrena
  • choroba Parkinsona

Niektóre osoby zmagają się z atopowym zapaleniem spojówek i rogówki.

Łzawiące oko u niemowlaka – co oznacza?

Nie tylko dorośli miewają problemy z łzawieniem oka – takie zjawisko występuje też u małych dzieci. Jeśli wykluczymy alergię i podrażnienie rogówki, najczęstszą przyczyną jest zawężenie dróg łzowych. Dlatego, jeżeli dostrzegasz łzawienie oczu u niemowlaka, to zgłoś się do specjalisty, ponieważ nadmierna wilgoć w kąciku lub utrudniony przepływ kanalikami może przyczyniać się do powstawania podrażnień i obrzęków. Zauważ również, że nadmierne łzawienie nie jest związane z płaczem, ponieważ szczególnie w pierwszych dniach życia dzieci płaczą bez łez.

>> Dowiedz się więcej o badaniu wzroku u dzieci i niemowląt

Jeżeli Twoje dziecko ma problem z łzawieniem oczu, to możesz zastosować domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się lepkiej cieczy, która skleja oczy noworodka. W takiej sytuacji możesz zastosować zwykłe przemywanie oczu czystą wodą i jałowym gazikiem. Jeśli u dziecka rozpoznano zapalenie woreczka łzowego lub niedrożność kanalików łzowych, to użyj do przemywania roztwór soli fizjologicznej.

Łzawienie oczu jako reakcja na słońce

Łzawienie oczu to także reakcja na słońce. Możemy tego doświadczyć najczęściej latem, gdy promienie są bardziej intensywne. Ale warto w tym miejscu podkreślić że ochrona oczu jest bardzo ważna przez cały rok. Nie możemy pozwolić by np. podczas prowadzenia samochodu pojawiły się zaburzenia widzenia.

Zjawisku łzawienia oczu z powodu słońca można w bardzo prosty sposób zapobiegać dzięki okularom przeciwsłonecznym. Dobrej jakości akcesoria powinny zawierać filtr UV 400, który chroni wrażliwe oko przez działaniem promieni ultrafioletowych. To podstawa bezpieczeństwa zdrowotnego i komfortu w każdej sytuacji.



Jak zapobiegać łzawienie oczu?

Łzawieniu oczu możemy w dużym zakresie zapobiegać. W przypadku podejrzenia alergii należy poddać się testom i skonsultować z alergologiem. Unikanie (o ile to możliwe) czynników uczulających oraz stosowanie leków przeciwalergicznych, przynosi bardzo dobre efekty.

Osoby, które noszą na co dzień okulary korekcyjne, a również uprawiają sport i spędzają czas w otwartej przestrzeni, powinny wziąć pod uwagę wybór okularów sportowych. Dostosowany to aktywności kształt akcesoriów sprawia, że są one również fizyczną barierą, która chroni oczy przed dostaniem się zanieczyszczeń i ograniczają kontakt potencjalnymi przyczynami łzawienia. Te same zalety plus ochronę przed UV zyskamy dzięki sportowym okularom przeciwsłonecznym.



Bez względu na okoliczności powinniśmy pamiętać i uczyć tego dzieci, by nie dotykać oczu. Bezwiednie pocieranie czy nawet próba delikatnego podrapania oka lub powieki, może doprowadzić do uszkodzenia, drobnych skaleczeń. To z kolei sprzyja rozwojowi infekcji oka. Prawidłowa higiena oczu pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, dlatego pamiętaj, by:

  • codziennie przed snem wykonywać dokładny demakijaż
  • oczyszczać powieki i skórę otaczającą oczy
  • nie pożyczać kosmetyków ani akcesoriów (aplikatory, pędzelki itp.)
  • nie korzystać z testerów i próbek dostępnych w drogeriach

Łzawienie oczu a praca przed komputerem

Kondycja oczu ma ścisły związek z naszą świadomością wpływu pracy przed ekranem. Wspomniany już zespół suchego oka może mieć związek z przeciążeniem narządu wzroku. Nasza wiedza o oddziaływaniu urządzeń elektronicznych na wzrok staje się coraz lepsza, dlatego też wzrasta zainteresowanie okularami do komputera. To kolejna rzecz, którą możesz zrobić dla siebie. Dbaj o przyjazne warunki i stanowisko pracy, czyli:

Sprawdź także >> jakie są warunki dofinansowania do okularów

łzawienie oczu - domowe sposoby

Łzawienie oczu – kiedy zgłosić się lekarza?

Jeśli nadmierne łzawienie oczu pojawia się z nieznanej przyczyny i nie ustępuje przez dłuższy czas – są to powody do niepokoju. Inne nietypowe objawy stanowią wystarczający powód, by zgłosić się na konsultację do lekarza. Koniecznie umów się na wizytę, gdy łzawieniu oczu towarzyszy:

  • ból oka
  • zaburzenia ostrości widzenia
  • zaczerwienienie jednego lub obojga oczu
  • pieczenie i/ lub swędzenie
  • światłowstręt
  • opuchnięcie powiek
  • ból oczodołu
  • zmiany skórne w okolicy oka

Łzawienie oczu – domowe sposoby

Jeśli łzawienie oczu wynika z niesprzyjających warunków środowiskowych (zapylenie, klimatyzacja, długotrwała praca przed komputerem) – możesz sobie pomóc kilkoma domowymi sposobami:

  • stosuj nawilżające krople do oczu;
  • wykonuj ćwiczenia oczu – pomogą zrelaksować gałki oczne i zmniejszyć napięcie;
  • przekonaj się jakie zalety niesie masaż oczu
  • wypróbuj delikatne kompresy np. z użyciem rumianku (sprawdź też jakie możesz stosować inne zioła na oczy)

 

Bibliografia:

  1. K. Price, M. Richard, I. Scott, S. Fekrat, The Tearing Patient: Diagnosis and Management [w:] American Academy of Ophthalmology June 2009.
  2. K. S. Ceylanoglu, A. Acar, E. Sen, Overview of Epiphora Referred to Oculoplastic Surgery Clinic in Adults [w:] Beyoglu Eye Journal 2023 Mar 1;8(1)
  3. J. M. Lee, J. S. Beak, Etiology of Epiphora [w:] Korean Journal of Ophthalmology Volume 35(5); 2021
  4. C. R. Bernardino, Evaluating Epiphora: Nothing to Cry About [w:] Review of Ophthalmology June 2011

 

Zobacz także:

Badanie GDx – wskazania i przebieg
16 maja 2024

Badanie GDx – wskazania i przebieg

Czytaj dalej
Borelioza a oczy – to warto wiedzieć!
10 czerwca 2024

Borelioza a oczy – to warto wiedzieć!

Czytaj dalej
Neowaskularyzacja rogówki – na czym polega?
13 czerwca 2024

Neowaskularyzacja rogówki – na czym polega?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 14 dni

ZWROTY DO 14 dni

masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%