Retinopatia barwnikowa (zwyrodnienie barwnikowe siatkówki) - co to? Jak leczyć?

Retinopatia barwnikowa (zwyrodnienie barwnikowe siatkówki) - co to? Jak leczyć?

25 paź

Retinopatia barwnikowa nazywana jest także zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, która polega na postępujących z czasem uszkodzeniach siatkówki. Jest to schorzenie, które stanowi realne niebezpieczeństwo zupełnej utraty zdolności widzenia. Jak objawia się retinopatia barwnikowa i czy można ją leczyć? Wyjaśniamy w artykule.

 

Co to jest retinopatia barwnikowa?

Retinopatia barwnikowa może być przyczyną ślepoty. Istotą tej choroby jest stopniowe obumieranie komórek siatkówki, która jest częścią gałki ocznej odpowiadającej za odbiór bodźców. Termin retinopatia barwnikowa ma związek z pierwotną przyczyną nieprawidłowości – gromadzeniem się barwnika w siatkówce. To zjawisko generuje kolejne procesy patologiczne obejmujące zaburzenia krążenia w siatkówce, a w konsekwencji utratę fotoreceptorów.

Retinopatia barwnikowa – przyczyny

Retinopatia barwnikowa wynika z obciążenia genetycznego, a to oznacza, że nie możemy jej zapobiec. Proces dziedziczenia choroby także nie jest jednoznaczny i specjaliści rozróżniają ten mechanizm jako:

  • autosomalny recesywny
  • autosomalny dominujący
  • dotyczący chromosomu X

Retinopatia barwnikowa rodzaju autosomalnego rozwija się powoli i w sposób niegwałtowny. Pacjenci dotknięci tym typem schorzenia nie tracą wzroku, a doznają jedynie pewnych osłabień.

Retinopatia barwnikowa mająca związek z chromosomem X jest bardziej niebezpieczna. W tym przypadku rozwój choroby jest szybki, a pacjent jeszcze w młodości może stracić zdolność widzenia. Taki scenariusz przebiegu choroby zdarza się u nie więcej niż 15% przypadków. Dziedziczenie autosomalne recesywne retinopatii barwnikowej występuje najczęściej – ok. 60% przypadków, a dziedziczenie autosomalne dominujące to pozostałe 30-40% pacjentów.

Retinopatia barwnikowa - objawy

Retinopatia barwnikowa nie jest schorzeniem jednolitym i przybiera różne formy degeneracji narządu wzroku. Jako typ uszkodzenia lekarze diagnozują zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), czyli bardzo wąskiego obszaru siatkówki.

Retinopatia barwnikowa

Retinopatia barwnikowa i AMD różnią się konsekwencją w ograniczeniu zdolności widzenia, ponieważ schorzenie plamki żółtej wywołuje zaburzenie widzenia środkowej części obrazu (tzw. mroczek centralny). Retinopatia barwnikowa zaburza widzenie obwodowe.

Retinopatia barwnikowa wywołuje następujące objawy:

Specyficzne widzenie lunetowe oznacza zawężenia obrazu. Centralna część jest wyraźna, a widzenie peryferyjne ulega zamgleniu i zaciemnieniu.

Retinopatia barwnikowa na samym początku daje o sobie znać poprzez trudności z widzeniem po zmroku i przy słabszym oświetleniu (to objaw popularnie nazywany kurzą ślepotą).

  • Zaburzenia wrażeń świetlnych

Fotopsje to nieprawidłowości w postrzeganiu źródeł światła. Jeśli w wyniku degeneracji komórek dochodzi do odklejenia siatkówki – pacjent doświadcza charakterystycznych nienaturalnych błysków.

Pozostałe objawy retinopatii barwnikowej to:

  • zanik nerwu wzrokowego
  • gromadzenie się barwnika w strukturze siatkówki
  • zwłóknienia przedsiatkówkowe
  • zaburzenia w funkcjach naczyń gałki ocznej (zawężenia, przecieki)

Retinopatia barwnikowa – badania

Retinopatia barwnikowa wymaga szczegółowych badań okulistycznych. Wiele z symptomów choroby może oznaczać różne problemy, dlatego ważne jest kompleksowe rozpoznanie objawów. Badanie pola widzenia pozwala ustalić wszelkie nieprawidłowości, zarówno dla widzenia lunetowego, jak i pozostałych. Mniej znana adaptometria pozwala na sprawdzenie zdolności adaptacyjnych narządu wzroku przy zmniejszającym się oświetleniu.

Jeśli u pacjenta podejrzewa się rozwój retinopatii barwnikowej, będzie on skierowany na

Szeroki zakres diagnostyki jest niezbędny także z tej przyczyny, że retinopatia barwnikowa może współistnieć z innymi chorobami oczu, np. jaskrą, obrzękiem plamki żółtej, wadami wzroku itd.

Retinopatia barwnikowa - jak leczyć?

>> Sprawdź, jakie badania u okulisty zrobisz na NFZ

Retinopatia barwnikowa – jak leczyć?

Retinopatia barwnikowa pozostaje jak dotąd chorobą nieuleczalną. Ale lekarze nie pozostają zupełnie bezradni, ponieważ medycyna dysponuje licznymi metodami wspomagania i rehabilitacji wzroku. Leczenie retinopatii barwnikowej polega na minimalizacji potencjalnych powikłań.

Retinopatia barwnikowa może zostać spowolniona dzięki stymulacji czynnika wzrostu fibroblastów (bFGF - basic fibroblast growth factor). Istotną rolę odgrywa wsparcie w postaci witamin i minerałów, które mają wpływ na funkcjonowanie siatkówki. Zdrowa dieta sprzyjająca kondycji oczu musi zawierać witaminy A, E i B.

Retinopatia barwnikowa nadal jest obiektem badań i testów, dlatego istnieje wciąż szansa na znalezienie rozwiązania dla pacjentów. Duże nadzieje są wiązane z terapią genową oraz transplantacją siatkówki. Współczesna technologia doprowadziła także do etapu badań nad możliwością zastosowania implantu, który zastąpiłby utracone zdolności fotoreceptorów.

 

 

Bibliografia:

  1. S. P. Kamde, A. Anjankar, Retinitis Pigmentosa: Pathogenesis, Diagnostic Findings, and Treatment [w:] Cureus. 2023 Oct 30;15(10) (dostęp: 22.10.2024).
  2. X. Nguyen, L. Moekotte, A. S. Plomp, A. Bergen, M. van Genderen, C. Boon, Retinitis Pigmentosa: Current Clinical Management and Emerging Therapies [w:] International Journal of Molecular Sciences 2023, 24(8) (dostęp: 22.10.2024).
  3. H. J. Jimenez-Davila, R. A. Procopio, M. A. Klufas, C. Regillo, Y. Yonekawa, A Review of Retinitis Pigmentosa [w:] Review of Ophthalmology 2022, 10 February (dostęp: 22.10.2024).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Dlaczego okulista wykonuje badanie VEP?
29 listopada 2023

Dlaczego okulista wykonuje badanie VEP?

Czytaj dalej
Mioza – czym jest i skąd się bierze?
26 marca 2024

Mioza – czym jest i skąd się bierze?

Czytaj dalej
Badanie GDx – wskazania i przebieg
16 maja 2024

Badanie GDx – wskazania i przebieg

Czytaj dalej
Neowaskularyzacja rogówki – na czym polega?
13 czerwca 2024

Neowaskularyzacja rogówki – na czym polega?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%