Najnowsze posty
Zapalenie woreczka łzowego to schorzenie występujące częściej u dzieci, niż u dorosłych. Zaburzenie polega na braku drożności przewodów, którymi wędrują łzy. Sprawdź jakie są przyczyny i objawy zapalenia woreczka łzowego.
Woreczek łzowy to niewielka część narządu wzroku, która mieści się po wewnętrznej stronie kącików oczu – od strony nosa. Struktura ta mieści się przy krawędziach dolnych powiek. Stanowi rezerwuar łez, gdzie zgromadzona jest pewna ilość tego płynu ustrojowego. Woreczek łzowy pełni też ważną funkcję w mechanizmie transportowania łez przez kanaliki łzowe.
Woreczek łzowy jest początkiem przewodu nosowo-łzowego. Zaczyna się w miejscu, gdzie dół woreczka łzowego przechodzi w kanał nosowo-łzowy. Dalej idzie w dół i nieco w bok, ściśle przy zatoce szczękowej. Ujście znajduje się od przedniego końca małżowiny nosowej dolnej do przewodu nosowego dolnego.
Przyśrodkową ścianę przewodu nosowo-łzowego tworzy przy ujściu fałd błony śluzowej, nazywany przez lekarzy fałdem łzowym (plica lacrimalis). Długość przewodu nosowo-łzowego ma ok. 15 mm i 4 mm średnicy. Jego wnętrze pokrywa nabłonek. Istotą zapalenia woreczka łzowego jest zawężenie lub zupełna niedrożność przewodów nosowo-łzowych.
Woreczek łzowy i zapalenie tej części jest dla lekarza łatwe do zidentyfikowania. Z reguły nie wymaga szczegółowych badań diagnostycznych. Jeśli specjalista uzna to za wskazane – dokona przepłukania dróg łzowych. Badania RTG są wykonywane u pacjentów z podejrzeniem nowotworów lub po urazach.
Objawem zapalenia woreczka łzowego jest zbieranie się cieczy w strefie odpływu z powodu braku przepustowości dróg łzowych. Powoduje to powiększenie się i opuchnięcie tkanek. Długotrwale zgromadzony płyn może stać się źródłem zakażenia.
U osób dotkniętych zapaleniem woreczka łzowego, objawy najczęstsze to:
>> Porównaj to z objawami zespołu suchego oka
Bezpośrednią przyczyną zapalenie woreczka łzowego jest zablokowanie przewodu nosowo-łzowego. Czasem chodzi o znaczne zawężenie utrudniające prawidłowy transport cieczy, a niekiedy o całkowity brak drożności. To prowadzi do zastoiny łez i stwarza warunki sprzyjające rozwojowi infekcji. Natomiast omawiana niedrożność może być spowodowana przez kilka czynników:
Woreczek łzowy objęty stanem zapalnym u dorosłych jest schorzeniem rzadkim. Jego powodem mogą być czynniki anatomiczne, ponieważ u niektórych osób występują predyspozycje do problemów z przewodem nosowo-łzowym, w tym także deformacje anatomiczne.
Długo utrzymujące się zapalenie woreczka łzowego może prowadzić do powikłań w postaci przetoki, torbieli i ropnia woreczka łzowego. To z kolei stanowi poważne zagrożenie rozprzestrzenienia się infekcji na tkanki miękkie oczodołu.
Do innych, rzadszych przyczyn zapalenia woreczka łzowego należą:
Wirusowe zapalenie woreczka łzowego odnosi się do sytuacji, która może wystąpić w wyniku nadkażenia bakteryjnego, gdy pacjent przeszedł wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych
Lek na zapalenie woreczka łzowego to m.in. dostępny bez recepty kwas borowy. Jest to łagodny roztwór o właściwościach antyseptycznych i może być używany do przemywania zainfekowanych oczu, ponieważ dobrze oczyszcza i neutralizuje drobnoustroje.
Jaki antybiotyk na zapalenie woreczka łzowego jest przepisywany przez lekarzy? Dość często są to preparaty z penicyliną lub sulfatiazolem.To jednocześnie odpowiedź na pytanie: jakie krople do oczu na zapalenie woreczka łzowego. Lekarze przepisują najczęściej antybiotyki właśnie w postaci kropli do oczu, ale istnieją też leki doustne. Taki rodzaj terapii jest wprowadzany, gdy u pacjenta z zapaleniem woreczka łzowego występuje gorączka.
W leczeniu zapalenia woreczka łzowego pomocniczo można stosować ciepłe okłady dla złagodzenia obrzęku. Przynosi to ulgę w bólu i usprawnia przepływ łez. U dzieci istotną rolę odgrywa masaż woreczka łzowego, który pomaga udrożnić przewody.
Sprawdź w naszym poradniku >> Jak masować kanaliki łzowe niemowlętom?
Jeśli dochodzi do przewlekłych lub nawracających stanów zapalnych, może być konieczny chirurgiczny zabieg udrożniający przewody nosowo-łzowe.
To, ile trwa zapalenia woreczka łzowego, zależy od kilku czynników. Wpływ na to ma stan ogólny pacjenta, szybkość wprowadzenia środków zaradczych i fakt rozwinięcia się bakteryjnej infekcji. Poprawa następuje w ciągu dwóch dni od wdrożenia antybiotyków. Całkowite wyleczenie może zająć około 7-10 dni.
Zapalenie woreczka łzowego przy braku odpowiedniego leczenia może być groźne dla zdrowia. Choć symptomy w pierwszej fazie mogą wydawać się tylko miejscową infekcją, to zaniedbania mogą przeistoczyć się w poważne powikłania:
Ropień woreczka łzowego rozwija się gdy stan zapalny nie zostanie opanowany. Nagromadzenie ropy w woreczku łzowym wywołuje ropień, który następnie może pęknąć. Konsekwencją jest uchodzenie ropy przez skórę oraz ryzyko tworzenia przetoki, czyli wadliwego połączenia woreczka ze skórą. W rzadkich przypadkach może dojść nawet do sepsy, czyli posocznicy.
Powikłaniem w zapaleniu woreczka łzowego jest zakrzepica zatoki jamistej. Infekcja rozprzestrzeniająca się na naczynia krwionośne w okolicy oczodołu może wywołać zakrzepicę zatoki jamistej. Jest to powikłanie niezwykle rzadkie, ale bardzo groźne, ponieważ może prowadzić do zaburzeń neurologicznych.
Bibliografia:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%