Najnowsze posty
Badanie wzroku to pojęcie bardzo szerokie, w którym mieszczą się bardzo różne procedury. Dlatego warto zapoznać się bliżej z tym jak specjaliści oceniają wady wzroku i inne powszechne dolegliwości dotyczące widzenia. Statystyki pokazują, że większość Polaków, bo aż 68% ma dolegliwości związane ze zmęczonymi, suchymi i zaczerwienionymi oczami. Sprawdźmy ile kosztuje badanie wzroku i w jaki sposób się odbywa.
Badanie wzroku obejmuje wiele metod diagnostycznych. Oko człowieka jest narządem skomplikowanym i na jego pracę wpływa wiele czynników. W zależności od tego jakie dolegliwości zgłasza pacjent, specjalista podejmuje przeprowadzenie odpowiednich czynności.
Badanie ostrości wzroku polega na ocenie zdolności oka do rozróżniania szczegółów i kształtów przedmiotów z różnych odległości. Jest to podstawowe badanie wzroku przeprowadzane przez okulistów i optometrystów, które pozwala określić, czy pacjent ma wadę wzroku, taką jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopię.
To badanie wzroku najczęściej kojarzymy z charakterystyczną planszą z literami i cyframi różnej wielkości. Tablica na badanie wzroku jest nazywana przez profesjonalistów tablicą Snellena (inaczej tablicą optotypową). Osoba badana ma za zadanie odczytać znaki z tablicy z odległości ok. 6 metrów. Specjalista weryfikuje w ten sposób sprawność osobno prawego i lewego oka. Sprawdź co oznacza wizja 20/20.
Perymetria, bo tak nazywa się badanie wzroku w zakresie pola widzenia, pozwala wykryć kilka poważnych schorzeń, takich jak jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej. To procedura mająca na celu sprawdzenie zakresu widzenia peryferyjnego (obwodowego) i centralnego. Ma to znaczenie w rozpoznawaniu schorzeń takich jak jaskra i choroby nerwu wzrokowego.
Badanie pola widzenia odbywa się na specjalnej maszynie – perymetrze. Pacjent patrzy na stały punkt w centrum półkolistej kopuły urządzenia. W różnych miejscach pojawiają się świetlne punkty o różnej jasności i wielkości, a osoba badana sygnalizuje joystickiem dostrzeżenie owych punktów. To badanie wzroku jest najczęściej wykonywane u osób starszych, u których znacznie częściej występują choroby siatkówki.
Kolejnym ważnym badaniem wzroku jest test na rozróżnianie barw. Służą do tego rozpoznawalne tablice Ishihary. Widnieją na nich okręgi wypełnione kolorowymi plamkami z widniejącą wewnątrz liczbą. Często identyfikowane jest to jako test na daltonizm, ale to badanie wzroku pozwala zdiagnozować także inne schorzenia, np. neuropatię nerwu wzrokowego.
W ramach badania przedniego i tylnego odcinka oka lekarz okulista przygląda się funkcjom poszczególnych części gałki ocznej. Umożliwia to lampa szczelinowa (nazywana też biomikroskopem) pozwalająca na dokładną obserwację:
Badanie dna oka pozwala na wczesnym etapie wykryć różne zaburzenia. To badanie wzroku poprzedza zakroplenie oczu preparatem, który rozszerza źrenice i tymczasowo wywołuje obniżenie ostrości widzenia i zamglenie.
Badania wzroku – zarówno te podstawowe, jak i specjalistyczne, możemy wykonać prywatnie lub w ramach usług medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia. Potrzebujemy do tego skierowanie od lekarza. Na płatną diagnostykę najczęściej decydujemy się ze względu na krótszy czas oczekiwania. Te badania wzroku zwykle możemy zrobić od ręki. Do bezpłatnych badań wzroku obowiązują kolejki, niekiedy z bardzo odległymi terminami.
Cena badania wzroku jako prywatna usługa, zależy od typu badania i indywidualnego cennika gabinetu lub placówki. Obecnie koszt podstawowego badania wzroku wynosi około 200-250 zł.
Cena badania wzroku u optyka interesuje osoby, które chcą szybko załatwić jednocześnie diagnostykę i zamówienie okularów korekcyjnych. We wszystkich mniejszych i większych miastach w kraju możemy skorzystać z takiej możliwości. Wiele stacjonarnych sklepów optycznych współpracuje ze specjalistami i mają tam funkcjonujące, doskonale wyposażone gabinety. Dzięki temu możemy na miejscu umówić się na konsultację z optometrystą lub okulistą. Koszt badania wzroku u optyka wynosi około 200-300 zł.
Bezpłatne badanie wzroku u optyka to także bardzo popularna praktyka, którą znajdziemy w wielu miastach. Decydując się na zakup oprawek i soczewek okularowych w wybranym sklepie czy salonie, możemy skorzystać z bezpłatnego badania wzroku u optyka.
Masz wątpliwości czy badanie wzroku u optyka jest tak samo rzetelne jak u okulisty? To pytanie pojawia się bardzo często. Jeśli chcesz zgłosić się na badanie kontrolne ponieważ nosisz okulary i wiesz, że należy sprawdzać czy wada nie uległa zmianie – w zupełności wystarczy Ci konsultacja z optometrystą. Ten fachowiec wykonuje w dużej mierze te same badania wzroku co okulista, przy użyciu tych samych metod diagnostycznych i sprzętów. Ma pełne kompetencje do oceny stanu Twoich oczu w tym zakresie i wystawia receptę na okulary lub soczewki kontaktowe.
Badanie wzroku - u optyka czy okulisty? To nie do końca precyzyjnie zadane pytanie. Jak wspomnieliśmy wyżej – u optyka możemy umówić się zarówno do okulisty jak i optometrysty (to nie optyk przeprowadza badanie wzroku). Warto podkreślić, że mówimy o trzech odrębnych specjalizacjach:
Jeśli Twoje problemy ze wzrokiem wykraczają poza pospolite wady refrakcji, powinieneś odwiedzić okulistę. Taka konsultacja jest wskazana m.in. w przypadku chorób oczu i infekcji.
Wyniki badania wzroku, jeśli była to diagnostyka w kierunku wad, otrzymujemy w postaci recepty na okulary. Poszczególne parametry są zapisane zarówno dla oka prawego (OP), jak i lewego (OL).
Wartości minus świadczą o krótkowzroczności, natomiast wartości plus oznaczają, że mamy dalekowzroczność. Jeśli na recepcie umieszczone są dane o cylindrze, oznacza to, że mamy astygmatyzm. Warto wiedzieć, że może to dotyczyć tylko jednego oka. Sprawdź też na czym polega różnowzroczność.
Nas, jako pacjentów, oczywiście nie musi interesować interpretacja wyników badania wzroku. Receptę przekazujemy do optyka, który w oparciu o fachową wiedzę dopasuje dla naszych potrzeb odpowiedni rodzaj soczewek okularowych. Dziś możemy to załatwić również w bardzo wygodny sposób bez wychodzenia z domu, zamawiając okulary przez internet.
Bezpłatne badanie wzroku – podstawowe i specjalistyczne – możesz wykonać jako osoba ubezpieczona u okulisty na NFZ. Jeśli lekarz podejrzewa jakąś chorobę oczu – otrzymasz skierowanie na szczegółowe badania.
Najczęściej wykonywane badania wzroku dotyczą takich schorzeń, jak zaćma, jaskra wtórna lub pierwotna. Mieści się w tym spory zakres metod, takich jak:
Badanie wzroku u dzieci jest wykonywane po raz pierwszy niedługo po narodzeniu. To element rutynowej kontroli zdrowia u noworodków i polega przede wszystkim na sprawdzeniu odruchów i reakcji.
Kolejne badania wzroku u niemowląt i dzieci odbywają się w ramach badań bilansowych. Pamiętaj, że zawsze jest to dostosowane do wieku małego pacjenta, a więc i jego możliwości komunikacyjnych. Podczas podstawowego badania wzroku u dzieci, specjaliści posługują się m.in. prostymi symbolami obrazkami.
Badania wzroku u dzieci są bezbolesne (podobnie jak badania u dorosłych), a kontrolowanie rozwoju malucha w tym względzie jest niezmiernie ważne. Zjawiskiem charakterystycznym dla wieku dziecięcego jest tzw. leniwe oko. Pozostałe problemy, które najczęściej są diagnozowane u dzieci, to:
Czy dziecko potrzebuje okularów? Rodzice i opiekunowie mogą zaobserwować podczas codziennych zajęć i zabaw kilka objawów, które mogą świadczyć o wadzie wzroku u dziecka. Przysuwanie do twarzy przedmiotów, nadmierne pochylanie się nad książeczką czy obrazkiem, nienaturalne przekrzywianie głowy podczas rysowania i pisania – to sygnały, na które należy zwrócić uwagę.
Badanie wzroku online jest w pewnym zakresie możliwe. Możemy wyświetlić na ekranie monitora tablice Snellena i przeprowadzić samodzielne test ostrości wzroku. Do badań, które można samemu przeprowadzić w domu należy test Amslera. W ten sposób możemy się przekonać, czy występują u nas jakieś zaburzenia. Dość proste do wykonania online badanie wzroku to także test na widzenie kolorów. Bez trudu znajdziemy w sieci takie opcje.
Samodzielne badania wzroku pozwolą nam zauważyć nieprawidłowości, ale nie zastąpi nam wizyty u specjalisty, który w gabinecie dysponuje pełną gamą szkieł okularowych o różnych właściwościach. Jeśli badania wzroku wykonane przez stronę internetową wskazują na zaburzenia, należy zwrócić się po poradę do optometrysty lub okulisty. Jeśli ostrość wzroku pacjenta nie jest właściwa – kolejnym etapem badania jest weryfikacja widzenia z pomocą specjalnych ramek z możliwością umieszczania szkieł o różnej mocy optycznej, w celu precyzyjnego ustalenia skali wady wzroku (określanej w dioptriach).
Bibliografia:
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 14 dni
masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%