Choroba Besta – co to jest?

Choroba Besta – co to jest?

11 gru

Choroba Besta jest schorzeniem dziedzicznym, a pierwsze sygnały o nieprawidłowościach zwykle pojawiają się w dzieciństwie. Rzadko prowadzi do utraty wzroku, jednak może powodować wiele problemów. W tym artykule objaśniamy na czym polega i jakie są objawy choroby Besta.

Na czym polega choroba Besta?

Choroba Besta to schorzenie, które w literaturze fachowej jest określane również jako dystrofia plamki Besta lub dystrofia żółtkowa Besta. Jest to dziedziczne zwyrodnienie plamki żółtej, czyli najważniejszego obszaru siatkówki, który odpowiada za ostrość widzenia, rozróżnianie barw i widzenie centralne.

U osób z chorobą Besta w środkowej części siatkówki pojawia się specyficzne żółtawe nagromadzenie substancji tłuszczowo-białkowej, przypominającej żółtko jaja. Chorobę zbadał i opisał po raz pierwszy Friedrich Best.

Objawy choroby Besta

Choroba Besta rozwija się obustronnie, czyli w tym samym stopniu w oku prawy, jak i lewym. Symptomy ujawniają się powoli na przestrzeni wielu lat. Początkowo schorzenie jest bezobjawowe. W późniejszych stadiach występują charakterystyczne objawy choroby Besta:

Typowe objawy choroby Besta można rozpoznać poprzez test Amslera.

Choroba Besta – przyczyny

Choroba Besta ma podłoże genetyczne. Typ dziedziczenia tego schorzenia określa się jako autosomalny dominujący. Oznacza to, że jeśli jedno z rodziców zmaga się z chorobą Besta, to ryzyko przekazania mutacji wywołującej zwyrodnienie wynosi 50%.

Bezpośrednią przyczyną nieprawidłowości są torbiele wypełnione barwnikiem - lipofuscyną, powstające pod nabłonkiem barwnikowym siatkówki.

Przebieg choroby Besta

Dzieci, które rodzą się rodzą się z dziedzicznym obciążeniem choroby Besta, w pierwszych latach widzą prawidłowo. Pierwsze objawy specyficznej dystrofii siatkówki ujawniają się zwykle powyżej piątego roku życia lub nieco później.

Choroba Besta rozwija się stopniowo w kilku etapach:

  • Faza przedkliniczna - nie wykazuje wyraźnych objawów, ale badanie elektroretinograficzne (ERG) lub elektrookulograficzne (EOG) może wykazać obecność niewielkich zmian.
  • Faza żółtkowa (lub żółtkowata) – pojawiają się charakterystyczne żółte nagromadzenie w plamce.
  • Faza pseudohipopion - w kolejnym etapie zmiany stają się bardziej rozproszone na obszarze plamki.
  • Faza atroficzna - uszkodzenia komórek siatkówki prowadzą do spadku ostrości wzroku. Zanik fotoreceptorów i stworzenie się blizn powoduje liczne zaburzenia widzenia. Istnieje też ryzykorozwoju wtórnej neowaskularyzacji, która przyspiesza pogorszenie widzenia.

Choroba Besta

Tempo rozwoju choroby Besta jest powolne. Do istotnego nasilenia objawów dochodzi zwykle w średnim lub późnym wieku. U niektórych pacjentów zmiany zachodzące w siatkówce na przestrzeni lat są na tyle niewielkie, że nie powodują szczególnych trudności i taka osoba do końca życia może mieć sprawny wzrok. W chorobie Besta trudno jednak o regułę. Każdy przypadek może mieć nieco inny przebieg, o różnym nasileniu, ale obserwuje się pewną stabilizację

Choroba Besta – diagnostyka

Diagnostyka choroby Besta obejmuje szereg badań okulistycznych. Jednym z pierwszych jest badanie dna oka, które pozwala zaobserwować obecność żółtej substancji. Niezbędne są też:

  • optyczna koherentna tomografia OCT
  • angiografia fluoresceinowa
  • badanie elektrookulograficzne (EOG)
  • badanie elektroretinograficzne (ERG)

Mutację genu BEST1 także można obecnie potwierdzić dzięki testom genetycznym.

Czy można zapobiec chorobie Besta?

Choć rozwojowi choroby Besta nie da się zapobiec, to ważna jest ogólna profilaktyka kondycji wzroku. W zachowaniu sprawnego widzenia ważna jest różnorodna dieta bogata w witaminy i minerały. Drugim istotnym czynnikiem jest ochrona oczu przed promieniami ultrafioletowymi. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV są zawsze zalecane przez okulistów, ponieważ zmniejszają ryzyko wielu pospolitych schorzeń, takich jak zaćma i uszkodzenia siatkówki.



Choroba Besta – leczenie

Leczenie choroby Besta nie jest obecnie możliwe. Jednak bardzo rzadko schorzenie w poważnym stopniu upośledza zdolność widzenia. W utrzymaniu dobrego komfortu w codziennym funkcjonowaniu u pacjentów z chorobą Besta wykorzystuje się standardowe pomoce optyczne, takie jak okulary korekcyjne. Niezbędna jest także systematyczna kontrola u okulisty.

 

Bibliografia:

  1. R. Maggon, J. Parihar, D. Vats, V. Mathur, Best's Vitelliform Macular Dystrophy [w:] Medical Journal Armed Forces India, Volume 64, Issue 4, October 2008 (dostęp: 11.12.2024).
  2. E. Crincoli, Z. Zhao, G. Querques, R. Sacconi, M. Carlà, F. Giannuzzi i inni, Deep learning to distinguish Best vitelliform macular dystrophy (BVMD) from adult-onset vitelliform macular degeneration (AVMD) [w:] Naure Scientific Reports volume 12, Article number: 12745 (2022) (dostęp: 11.12.2024).
  3. C. de Souza, L. Mello, F. Gomez, E. Morizot, Best vitelliform macular dystrophy in a large Brazilian family [w:] International Journal of Retina and Vitreous 5, Article number: 6 (2019) (dostęp: 11.12.2024).
  4. S. Tsang, T.Sharma, Best Vitelliform Macular Dystrophy [w:] Advances in experimental medicine and biology 2018:1085 (dostęp: 11.12.2024).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Ile kosztują okulary na NFZ? Komu się należą?
28 czerwca 2024

Ile kosztują okulary na NFZ? Komu się należą?

Czytaj dalej
Choroba Stargardta – objawy, przyczyny, leczenie
15 sierpnia 2024

Choroba Stargardta – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj dalej
Zapalenie oczodołu – przyczyny, objawy, leczenie
20 września 2024

Zapalenie oczodołu – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Zespół Tolosy-Hunta – co to za choroba?
12 listopada 2024

Zespół Tolosy-Hunta – co to za choroba?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%